Kujtim dhe nderë përjetsishtë për parardhësit tanë Arbëror…

-Beteja e Torviollit – 29 qershor 1444 –
Për të kujtuar e nderuar të rënët,gjithë pjesmarrësit e betejës së Torviollit – 29 qershor 1444 -, udhëhequr nga kryeheroi ynë,i përmasave ndërkombëtare, Gjergj Kastrioti.
Ndaj me ju këtë foto miqtë e mi, dhe një përshkrim të shkurtër,marr nga shkrimet e Marin Barletit dhe Fan S.Nolit.
Në këtë betejë, bien heroikishtë rreth 1 600 ushtarë Arbëror (nga të cilët 120 oficerë të lartë) dhe plagosen 2 000 të tjerë (nga ta 400 nuk mbijetuan).
Kurse nga ana e armikut,perandorisë osmane,vriten mbi 8 000 ushtarë .
2 000 të tjerë kapen rob nga ushtria shqipëtare,kurse numri i të plagosurve ishte akoma më i madh,vet Ali Pasha, i plagosur rënd, arrinë me ushtrin e tij, të i’a mbathte me të katërtat, me atë pjes të vogël “ushtaresh” qe i kishte mbetur.

Kujtim dhe nderë përjetsishtë për parardhësit tanë Arbëror.

Pal Islam Idrizi 29.06.2019

Shperndaje ne
Updated: 7 Korrik, 2019 — 17:51

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.