Mos e shani Gjergj Fishtën o të mallkuar

Shkruan : Brilant Gashi


Nuk humbasin rrënjët tona (shkrimi #17)
 
Çfarë kombi i tmerrshëm paskemi qenë . Pikërisht para fatkeqësisë kombëtare mbetemi të humbur dhe nuk bëjmë asgjë t’a largojmë këtë fatkeqësi , që çdo herë e rrezikon kombin tonë . Atëherë nënë më thuaj : Çfarë duhet që të bëjmë për largimin e kësaj fatkeqësie shqiptare ?
 
Shkrimi i një mikut tim virtual atdhetarit Fahri Xharra , më frymëzoj që si i ri t’a kap edhe unë lapsin , që t’i dalim kundër një fatkeqësie tjetër kombëtare . Kjo fatkeqësi quhet ndryshe edhe Mustafa Nano . O nënë , na doli nga shqiptaria edhe një mbeturinë e që na i shanë vargjet e bukura anti-sllave të Gjergj Fishtës .
 
Na e shanë Skënderbeun , Nënën Terezë , Idriz Seferin dhe vet traditën shqiptare . Tani , dolën edhe disa mbetje që na e shajnë gjeniun e letrave Gjergj Fishtën . Eshtë detyra ime në moshë rinore të reagoj për dukuritë negative , që i ndodhin vendit tim dhe unë do të jem përkrahë atdheut kundër mbetjeve njerëzore që shajnë e ofendojnë shqiptarët tanë patriot .
 
Nëno , është njëfarë Mustafa Nano që po e shpërndanë marrëzinë e tij në Shqipëri po ashtu edhe në Kosovë . Marrëzia e tij është kundërshtimi i vargjeve të bukura kundër sllavëve shpirtzinjë . Ndryshe mund të themi ky farë Mustafa Nano është njëri ndër agjenturat serbe për përçarjen e brendshme të shqiptarëve .
 
Ndër të tjerash për librin e tij të fundit anti-shqiptar me rreshta kritik ndaj Fishtës me titullin “Sandwich , A është mirë me qenë shqiptar ?” , ka reaguar edhe historiani shqiptar Pëllumb Xhufi . Reagimi i tij edhe paksa i gjatë , tregon qartë brengën e tij se si një fëlliqësirë e Evropës Juglindore , guxon që të kritikoj Fishtën për vargjet e tij antisllave .
 
Sipas tij , nuk është hera e parë , që autori Mustafa Nano u largohet ujërave të ndenjura të publicistikës dhe i fut hundët aty ku ai nuk ka të drejtë . Pra kërkon të futet në kthinat e fshehta të historisë . Unë nuk e njoh këtë Mustafa Nanon por nuk është edhe hera e parë që kërkon të shkaktoj përçarje brenda të gjithë shqiptarëve .
 
Por kush je ti që t’i dalësh kundër një atdhetari si Gjergj Fishta ynë ? Të mallkoj ore ti plehrë sepse i ke futur duart në punë që nuk të takojnë dhe e ke bërë gjakun e këtij shqiptari ujë . Për shqiptarin , ky gjest nuk njeh moral , sepse gjaku i shqiptarëve kurrë nuk është bërë ujë .
 
Unë nuk e njoh ndonjë shqiptar katolik që i ka urryer me gjithë zemër serbët se sa At Gjergj Fishta . Nuk e di se ç’është kjo gjendje e keqe e jona o bir i shqiptarisë . Paska shqiptar , që nuk të duan . Jo prit … ata nuk mund të quhen as shqiptar . Paska shqipfolësa që e urrekan dhe kritikojnë Lahutën e Malcisë , vargjet e tua për të bukurën Shqipëri dhe për gjuhën shqipe ! Më bëhet zemra mal kur ti bart emrin e Gjergj Kastirotit , me shpatë kurse ti me emrin Gjergj Fishta , por arma jote ishte penda .
 
Ajo pendë i duhet edhe sot kombit shqiptar . Një pendë patriotike , e cila të frymëzon që të shkruash në emër të asaj pende shqiptare . Dhe dikush ka guximin e tij të hedh baltë mbi atë pendë . Një plehrë si puna e Mustafa Nanos nuk duhet të egzistoj në trojet tona shqiptare .
 
Gjergj Fishta është homeri i kohës moderne , është ai poet që me Lahutën e Malcisë i bënë të ditura ndodhitë fatkeqe të shqiptarëve , që nga koha e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit deri në Shpalljen e Pavarësisë (1912) . “Lahuta e Malcisë” me autor Gjergj Fishtën dhe “Sandwichi” i plehrës Mustafa Nano përngjajnë sikur nata me ditën .
 
Këto janë vaegje të Fishtës për armiqët e sotëm të kombit tonë dhe i them me mirësjellje Mustafa Nanos : Lexo më shumë për Gjergj Fishtën dhe më pas nëse ke bythë gjeje ndonjë kritikë tjetër për të .
 
“Për shqyptar , si jemi na , Turk e shkja të dy jane nja ; Pse të dy , si Turk si Shkja , Ne me sy s’duen me na pa . Edhe jane për ne të hueje : Gjind , qi as vedit as tjerkuje , As per dije e mende te kthelle , As për pune , as për tregti , As per t’mare në gjytetni …” – Gjergj Fishta .
 
Mos na e shani më shumë Gjergj Fishtën ju lutem . Një njeri si ai i nevojitet Shqipërisë mëmë , kurse anti-shqiptarët kërkojnë t’a ofendojnë . At Gjergj Fishta , mos u bëj merak sepse ka njerëz , të cilët e hedhin edhe veten në zjarr për ty . Ne të mbrojmë ty !
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.