REPUBLIKA E ÇAMËRISË, MISION

REPUBLIKA E ÇAMËRISË, MISION

Republika e Çamërisë, e shpallur më 30 tetor, 2016, në Hagë të Hollandës, u lind 15 mijë vjet pas qytetërimit pellazg, 5 mijë vjet pas Diskut të Festos, dhe Gurit të Lemnit, 2 mijë e 500 vjet pas Mbretërisë së Pirros, dhe rreth 600 vjet pas Princit të Arbrit dhe Mbretit të Epirit, të hyjshmit, – Gjergj Katriotit-Skënderbeut. Në këtë udhë të gjatë qytetërimi, Epiri i Ilirisë-Çamëria, pati mijëvjeçarë të shkëlqyer të kulturimit; artit, shkencës dhe filozofisë. Por, udhës së vështirë nëpër epoka, Epiri pellazgo-iliro-shqiptar, përjetoi lufta dhe gjenocide të rënda nga fqinjët tanë; një gjenocid nga Perandoria Romake, një gjenocid nga Perandoria Osmane dhe 3 gjenocide nga shteti grek e ai serb. Të gjitha këto gjenocide të bëra nga fqinjët kurrë të padënuara.

 

Epiri i Ilirisë, Çamëria shqiptare, jo pa të drejtë quhet folea e gjithë qytetërimit Evropian e botëror. Çamëria pellazgo-shqiptare, njihet për figura të shquara shqiptarësh që i  dhanë vepra të çmuara vetes dhe kontribuan në qytetërimin gjithëbotërorRepublika e Çamërisë shtrihet në 23 mijë e 500 kilometra katrorë, sipërfaqe tokë, ujra dhe det, dhe ka mbi 4 milion banorë çamë dhe arvanitë e që janë pjesë e Shqipërisë së pushtuar nga Greqia. Në Lëvizjen Kombëtare për Pavarësinë e Çamërisë, kontributi i nismëtarit, Festim Lato, është i veçantë dhe i jashtëzakonshëm. Festim Lato bashkë Atdhe Gecin, Ali Aliun e Ahmet Xhanin janë Nismëtarët për Shpalljen e Republikës së Çamërisë.

Kam patur vullnet, durim e guxim shprehej Lato që, unë dhe bashkëpatriotët e mi t´ia heqim rrasën e vorrit, dhe t´ia hapim të gjitha dyert dhe dritaret një çështjeje të burgosur nëpër arkiva dhe katakombe të shtetit gjenocidist të Greqisë. Nuk qe e lehtë të hapet çështja çame dhe t´i jepet udhë e adresë një çështjeje siç është Çamëria dhe gjenocidi i bërë i Greqisë ndaj çamëve dhe arvanitëve.

Lëvizja Kombëtare për Pavarësinë e Çamërisë është lëvizje dhe trokitje e përhershme për të drejtën mbi ekzistencën e çamëve dhe arvanitëve në trojet e tyre stërgjyshore. Heshtja kaq e gjatë mbi një vullkan të fjetur siç çshtë Çamëria, është për të ardhur keq. Gjenocidi i bërë grek mbi Çamërinë është me plot dëshmi dhe fakte. Dorëzimi i Dosjes Çame me 11 shkurt, 2016 në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës, është një shpresë më shumë për çamët dhe për Çamërinë.

Pranimi i Dosjes çame nga  Prokuroria e Gjykatës Ndërkombëtare në Hagë, me 11 shkurt, 2016 kundër gjenocidit të Greqisë ndaj çamëve dhe arvanitëve gjatë viteve 1913-1945 shënon kthesë dhe nismë të rëndësishme historike për Shqipërinë dhe popullin shqiptar. Gjuha shqipe në Çamëri është gjuhë e parë e njërëzimit. Ajo ruhet dhe zhvillohet në kushte të shtetrrethimit të Greqisë. Çamët dhe as arvanitët nuk heqin dorë nga gjuha pellazgo shqipe.

 

Shperndaje ne
Updated: 5 Janar, 2022 — 16:30

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.