Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- LUFTËTARI POETIK

LUFTËTARI POETIK

Atdhe Geci – Dortmund, 2023

Ky zog poetik i shpirtit dhe i zemrës
i paanë nëpër kohë dhe në hapësirë
rritet si rreze e dritës në qenien time
e pamatshme si puthja dhe përqafimi!

Nëpër stinë ne e njohëm njëri tjetrin
nëpër stinë ne bëmë betejat e prushit
dhe flakës, nëpër stinë ne ecëm drejt
rilindjes së qenies! Nëpër stinë poezi

Ngremë vargun tënd të ndaluar, dhe
u ngritëm mbi honin e netëve të tua,
ngremë vargun tënd të dënuar nga ai
që shtypjen e vrasjen e kishin jetë!

Në kohë të shtypjes dhe ndrydhjes së
madhe, ne e dinim fajtorin dhe duart
e tij të fajshme, vertebrorët e ultë nga
tanët, hafijet që na përgjonin udhëve!

Ky zog qiellor i shpirtit dhe i zemrës
nuk njohu heshtjen as plagët e tij për
fjalën, ai rendi siç rendin dardanët e
luftës, me mision poetik një Atdheu!

Atdhe Geci – Dortmund, 2023

Shperndaje ne
Updated: 29 Prill, 2023 — 20:05

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.