Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – O i përjetshmi im, Gjergj Kastriot !

E DIELA E PRISHTINËS

          Atdhe Geci – Prishtinë, 10.07.2023

O e dashura ime Trojë e dardanisë
o i përjetshmi im Gjergj Kastriot
kjo tokë nga duart tona merr dritë
kësaj toke me mendje i japim rritë.
Në atdhe unë do ta gjej ëndrrën,
të bashkëjetoj me të dhe natyrën,
të bashkëjetoj me popullin dhe
historinë e tij, të bashkëjetoj me
fuqinë e artit dhe erërat që fryjnë.
Kjo tokë është djepi ynë , betimi
vuajtjeve dhe i betejave tona.
Në atdhe frymëzojnë tëra muzat
ëmbëlsitë e ajrit dhe të erërave!
O i përjetshmi im, Gjergj Kastriot
o e dashura jonë Trojë e Atdheut
atdheut tonë do t´ia japim gjakun
si heronjtë në kohëra të shkuara.
Në qytete dhe fshatra tona, ende
mbretërojnë hijet e së kaluarës,
fjalë të pathëna ose të thëna keq,
fjalë që e fshehin lisin e dafinës!
Prishtinë, t´i sot, vërtetë je e bukur
ardhja tek e ardhmëja është kjo
udhë! Jemi shumë afër epokës
sonë, dhe , ëndrrës së ëndërruar!…

Atdhe Geci – Prishtinë, 10.07.2023

Shperndaje ne
Updated: 24 Korrik, 2023 — 14:12

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.