Kryengritja e pergjithshme e 1912

 

luftetar_lumjanxdggddgShkruan:Brilant Gashi 

Pasi dështoi kryengritja e vitit 1910, 1911, patriotët e mëdhenj shqiptarë shtruan pyetjen se si duhet ta fitonin pavarsinë në një mënyrë më të shpejt dhe të çliroheshin nga sundimi otoman që herë pas here mbyllte klubet e shkollat shqipe.

Fillimi i luftes italo-osmane në fund të shtatorit të 1911 krijoi kushte më të favorshme për shqiptarët për arsye se në këtë luftë u angazhuan një numër i madh i ushtrisë osmane dhe në këto rrethana shqiptarët u përgaditën për një kryengritje tjetër të përgjithshme. Deputetët shqiptarë ia paraqitën edhe njeherë qeverisë së stambollit kërkesat e tyre, nëse këto kërkesa nuk plotësohen atëherë do të fillojë një kryengritje më e madhe që do të përfshinte të gjitha krahinat shqiptare. Në stamboll Ismail Qemali mbajti një mbledhje të fshehtë që do të fillonte një kryengritje më e madhe që më së pari do të niste nga kosova dhe do të perfshinte krahinat e tjera shqiptare. Ismail Qemali bëri përpjekje të siguronte armët kurse Hasan Prishtina do të niste kryengritjen në kosovë e cila do të niste në mars të 1912  dhe do të përhapej në Malesinë e Gjakovës, Zadrimë, Mirditë, Lumë etj.

Por nga ana tjetër duhej që të krijohej një komitet i vetëm për kryengritjen me nismën e Hasan Prishtinës organizuan një kuvend i cili u mblodh në Junik dhe ku morën pjesë përfaqësues të Kosovës, Dibrës, Shkodrës etj. Ky kuvend ndikoi në zgjerimin e kryengritjes dhe shtimin e rradhëve te saj. Gjatë qershorit kryengritësit e udhëheqeur nga Hasan Prishtina, Bajram Curri, Isa Boletini, Idriz Seferi etj., zhvilluan veprime ushtarake në tërë kosovën. Në zonat e jugut u formuan çeta të udhëhequra nga Themistokli Germenji, Spiro Bellkameni, Sali Butka etj. Në korrik kryengritja u shtri në të gjitha zonat shqiptare. Ngjarjet që ndodhnin në shqipëri i detyruan Qeverinë e Turqve të rinj të jepnin dorëheqje. Hasan Prishtina paraqiti një memorandum me 14 kerkesa ku nuk përfshihej pavarsia e shqipërisë por qeveria osmane i pranoi këto kerkesa dhe kryengritja e përgatiti terrenin për shpalljen e Pavarsisë së Shqipërisë.

Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

1 Comment

Add a Comment
 1. HASAN PRISHTINA MEMXI ARRITË QE TA BIND ISMAIL QEMALIN QE TË
  TFILLOJNË VEPRIMATRINË PËR PAVARËSINË MBARË SHQIPTARE,DHE OR,
  SIPAS NJË KRONIKE TË ASAJ KOHE,PËR SHKAK TË HEZITIMIT TEK Z.
  ISMALIL QEMALI,HASAN PRISHTINA NERVOZUAR IA JEP NJË SHUPLAKË
  QE Z.ISMAIL QEMALI,E FALENDEROI PËR SHUPLAKËN,SI SHUPLAKË TË RIZGJIMIT TË VERPIMIT,PËR PËRGADITJEN E PAVARËSISË SHQIPTARE;
  DHE,PËR SHKAK TË NDARJES SË PARALAMENTIT GADI PËRGJYSËM,CA PËR
  PAVARËSI O CA KUNDËR PAVARËSISË SHQIPATRE,U PËRLANË FIZIKISHT
  PARLAMENTARËT PËR O KUNDËR PAVARËSIE SHQIPTARE,MES STAMBOLLIT;
  DHE,HASAN PRISHTINA,ISMAIL QEMALI PËRJASHTOHËN NGA PARLAMENTI
  TURK PËR SHKAK TË VEPRIMTARISË HAPUR PËR PAVARËSI SHQIPTARE,OR
  PAVARËSISË EDHE KUNDËR TURQISË;KRIS DHE LUFTA,HASAN PRISHTINA
  UDHËHEQTE LUFTËN TERITORE JASHTË SHQIPËRISË LONDINEZË,A KURSE
  ISMAIL QEMALI UDHËHIQTE LUFTËN MBRENDA SHQIPËRISË LONDINEZE,A
  QARQET RUSO-SERBO-GREKË DHE TURKO-MUSLIMANE NË ALEANCË QE KON-
  SIDEROHEJ NDËR MË TË DISHMIT,DHE MË TË RREZIKSHIMIT,HASAN PRI-
  SHTINA ME BASHKËLUFTËATRË DHE,DUKE NDJEKUR,NUK LEJOJNË PËR TA
  SHPALLUR PAVARËSINË AS MBRENDA KOSOVE,AS NË PRIZREN DHE MU NË
  SHKUP DUKE SHPALLUR PAVARËSINË,ATA BURGOSIN HASAN PRISHTINEN
  ME BASHKËLUFTËTAR;DHE,HASAN PRISHTINA PATË THËNË VETËM VDEKJA
  MUND TË MË NDAJË NGA ÇLIRIMI DHE PAVARËSIA MBARË SHQIPTARE,SI
  DHE,TË 25 BIZNESËT E VETA PËRSONALE I KA SHKRIRË PËR ÇESHTJE
  IDEALE,PËR LIRI O PAVARËSI MBARË KOMBËTARE,MBARË SHQIPTARE;SI
  DHE,ME PLAN DHE PROGRAM TË VETË IDEATORIT Z.HASAN PRISHTINA O
  VETË Z.ISMAIL QEMALI KA SHPALLUR PAVARËSINË DHE LIRINË EDHE O
  RIBASHKIMIN MBARË KOMBËTARË,MBARË SHQIPTARË;EH,KUR CA SHPIUN
  TË SERBO-RUSO-TURKO-GREKO-SLLAVISË,NËN MASKA E SULMOJNË DUKE
  TENTUAR TA VRASIN NË SHTEPI TË VETË,AI NË NJË LETËR SHKRUAN
  AMANETIN E VETË;QE MBARË PASURINË E TIJ FAMILJARE IA LË AMANET
  PËR SHKOLLIMIN E SHQIPTARISË;DHE,TENTON TË DALI TË VRITEJ ME
  ATA GJAKPIRËS SHPIRTSHITUR;POR GRUJA E TIJ,NUK LEJON DHE,DEL
  E I THËRRET:KUSH JENI JU,HIQNI MASKAT O GJAKPIRËSA SHQIPTARË,
  PA SHIFNE AMNATIN E Z.HASAN PRISHTINES A,JU PO DONI TA VRANI
  KËTE NJERI SHQIPRT DHE ZEMËR QE FLIJOHEJ PËR TERË SHQIPTARINË,
  HEU,ZOTI U MARROFTË;ATA TRADHËTARË ULIN KOKËN DHE IKUN SIKUR
  BUSHTËRAT ME BISHT NËN KËMBË;A,Z.HASAN PRISHTINA KONSIDROHET
  VEPRIMTARI DHE ATDHETARI MË I RENDËSISHËM DHE,SI DIPLOMATI O
  MË I NJOHUR SI EDHE NDËR MË I VENDOSURI QE TERË PASURINË E TIJ
  EDHE VETË U FLIJUA PËR LIRI,PAVARËSI MBARË KOMBËTARE SHQIPTARE
  SA NË NJË KONSULTIM TË LUFTËS PËR PAVARËSI MBARË SHQIPTARE,OR,
  KUR VENEROI CA DELEGATË QE ISHIN NË DILEMË PËR PAVARËSI AH,AI
  FILLOI PËR TË QAJTUR,QE I RIDHËNIN LOTËT GURRË,O BURRË;EDHE O
  KUR PYESIN;PSE PO QANË ZOTRI HASAN PRISHTINA;PERGJEGJJA:O,UNË
  RRJEDHË PREJ NJË FAMILJE TRADICIONALË,ME MORAL LARTË NJERËZOR
  DHE MBARË KOMBËTAR SHQIPTARË,EDHE,TEK NE NË DRENICË,ËSHTË NJË
  TRADITË,QE PO-JA ME QENË PO,A,JO-JA ME QENË JO;O,ME VDEK PO,A
  BESA E FJALA MOS ME LUAJTË;NUK GUXON T’SHKILET BESA SHQIPARE;
  PËR PA DALUR TË GJITHË FARE!!.TË FALA NJË REFUGJAT LUFTË NGA
  KOSOVA NË USA.VETËM NJËRI NGA DHJETA MILIONË,NËN DHUNË,FURTUNË
  NA PËRZUNË,NGA TROJET TONA,PORSE,NE ARRITËM,JA MBËRRITËM,KËTO
  MOMEMTE DEMO(N)KRATIKE,KONTINENTË MËMO-ANTIKE;TË RIKTHEHËMI,O
  RISHPREHËMI,PËR RINGRITJE,RILINDJE,MBARË KOMBËTARE SHQIPTARE!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.