Kush ishin Ligurët – shqip Lelegët?

Nga Fahri Xharra

Në kohën kur rishkruhej historia , shekujt nuk ishin në anën tonë . E kishim fatin e zi të një errësire 600 vjeçare e cila nuk e lejonte që edhe ne t`ishim në grupin e atyre që e rishkruanin historinë .

Gjatë asaj kohe u nda historia sipas nevojave të kohës , me pasoja të rënda për të kaluarën tonë . Por , sidoqoftë  nëse nuk flet libri i rishkruar flasin gjetjet arkeologjike dhe ato pjesë të historisë të cilat nuk e lejonin falsifikimin . Më vjen keq që edhe sot përkundër shkallës që e kemi arritur jemi në valle me rishkruesit e ri të cilët e mohojnë çdo gjë nga e vërteta  e jonë dhe na fusin në errësirën e ri .

“Që nga origjina dhe disiplinat e saja, historianët dhe arkeologët  janë pyetur për mundësinë e identifikimit të disa grupeve fisnore që lexoheshin në shkrimet antike ( cilët ishin ? ) Shembulli i Ligurëve të cilët studjohen në mënyrën e  re të studimeve që kanë evoluar në kontekstin e hulumtimeve  sepse është rritur interesimi i arkeologëve dhe historianëve për t`i parë Ligurët  ndryshe ‘; ndryshe nga këndi i i dikurshëm i vështrimit .Ligurët kanë histori të gjatë dhe të mjaftueshme për vlerësimin e drejtë të tyre (Aurélie MANNONI **Doctorante, Centre Camille Jullian )

Pra , kush ishin Ligurët?

Liguret antik ishin popull autokton të Europes perëndimore dhe e brigjeve te Atlantikut që njihet si banorë të atyre anëve për më shumë se 10 mijë vjet . Njihen si Ligues, Ligyes ose Ligi. Po këta janë lelegët e parë, pra pellazgët e hershëm. N e do i trajtojmë si Ligur deri në fund te shkrimit

Popullimi më i vjetër i Ligurve ishte në tokat në mes detit Tirren kah qendra e Italisë , nën Alpet dhe ParaAlpet deri në rrafshin e Lumit PO. në jugun e Francës dhe Spanja Veriore, në Andaluzi , Portogali , Gali dhe vendin e Baskëve.

Per i Liguri, il popolo del Cigno: Costellazione del Cigno. ( Ligurët ,popull lejlek .

Bashkë- hyjesia e Lejlekut )

Arkeologjia Ligure :  a ka kulturë materiale të ruajtur për liguret ? Po , po si jo !
Në të vërtetë nëse e sintetizojmë punën e kërkimtarëve të shek.XX-të sa i përket kulturës Ligure, mbesim të pa gojë nga llojllojshmëria e vendeve dhe objekteve të cilat i takojnë kulturës materiale ligure; statujat, gravurat , vendet e shenjta në kohës së dytë të hekurit, vendbanimet e fortifikuara .( http://trjca.mmsh.univ-aix.fr/amannoni.htm )

Një gjë që më inkurajon ( por jo plotësisht)  se për Liguret dhe gjuhën e tyre shkruhet ( në studimet e reja ) se ishte indoevropiane: edhe pse në një mënyrë ende nuk po munden të thonë pellazge. (Little is known of the Old Ligurian language. It is generally believed to have been an Indo-European language with particularly strong Celtic affinities )

Ne vazhdojmë dhe botës do ti shkruhet historia e re , e kësaj radhe me ne deshëm ne apo jo.

Liguret -populli alpin dhe i mesdheut

Shperndaje ne
Updated: 27 Shkurt, 2018 — 03:26

The Author

Fahri Xharra

6 Comments

Add a Comment
  1. Komenti im esht per tju falenderoj per cka beni per te nxjerr ne drit historine e vertet te origjinen te fidele shqiptare . Pos ksaj sho edhe nji xhelozi te atyre historianet e pseudo studiusve qe paguen me parat e popullit per te gjetur e rrefyer te verteten .Por ka nji problem kta historianet e studieus jan te prirur te shtrembrojn sic ben me historine e luftes dyt Botërore ku mnipuluan e propoganduan per pesdhjet vite historine ne favoriet te komunizmit dhe perbindshit Enver Hoxha . Faleminderit zotni i nderuar zoti ju ndimoft ne vepren tuj fisnike . Me rrespekt Haki Hoxha belgjik..

    1. Ju falemnderit mik per ket fjale te mira.une personalisht nuk do te ndalem. Pershendetje ngaGjakova. Fahriu

  2. Lindita Rustem Macuku

    Linguret, Korsika dhe te tjera vende jane troje shqiptare jane histori shqiptare Jane Gadishulli Ilirik faleminderit!

  3. Respekte per ju zoti Fahri dhe per kedo qe perpiqet per te nxjere ne drite historine e vertete te Shqipetareve me padurim pres bashkimin e Shqiperis Pershendetje

  4. un jam ne hall se cfare zgjidhje do mare puna jone ktu ku flitet shqip, ndersa trajtimi me i gjere i problemit me c perqendron, jemi dy shtete ne ballkan dhe po na trajtojne si femije kopila ,dhe ne gati ti plotesojme tekat e europ kurv e motit , kte e them pa dashur te nenvleresoje studimet dhe humultimin e profesorit te nderuar ne fjale i cili na mban gjalle me historine dhe identitetin tone

  5. Mirëdita … ju jeni një shkencëtar i historisë nga Gjakova dhe duke qenë se me sllavët historia ka bërë që të jeni më shumë në kontakt dhe si rrjedhojë keni pësuar edhe shovinismin dhe dëshirën e tyre për një assimilim desha tju bëj një pyetje : Mund të më thoni se cili është kuptimi më i hershëm i fjalës Sllav ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.