Letërsi Kombëtare: KUDO QË TË NDODHESh JI AI QË JE

KUShTUAR ARBËRORËVE-ShQIPTARËVE
KUDO QË NDODhEN NË BOTË

ShQIPTARI KUDO FRYMON

Fatet u endën n’kohë të pakohë
Dikujt i buzqeshi, dikë e fiku
E ikë hëngri dheun i vet
A dikush me dhimbje shpirti iku!

Qoftë në regjim të egër apo të butë
Gjithandej ku frymon shqiptari
Thellë në zemër e ka futë
Amanetin që ia la i pari.

Herë me ghuhë e herë n’trup duket
Fjala shqipe dhe veshja kombëtare
E mbajnë unin që të mos zhduket
Kudo gjallëron fara shqiptare.

Edhe pse e shkelën globin në katër anë
Disa migruan e të tjerët dhuna i dëboi
Por gjuha shqipe u mbeti e vetmja nanë
Fole bënë atje, por atdheu kurrë s’i haroi.

© Kasam ShAQIRVELA

Shperndaje ne
Updated: 18 Prill, 2019 — 20:37

The Author

Kasam SHAQIRVELA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.