Letërsi Kombëtare: Jeto o vdis me nder

“Ah ja puthesha duart trimit”
Keto ishin te parat fjale te degjuara nga banoret e lagjes!
Une ne perpjekje per ta kujtuar dhe nderuar vepren e HEROIT tone KOMBETAR Bajram Bahtiri pregadita kete poezi:

Jeto o vdis me nder

Në lagjën time të baltosur,
vraponte një djalosh i ri
sy shqiponjë,me krahëror të gjakosur!
tek thërriste, liri,liri.

Mbështjellur me flamur të art,
ndaloi dhe ra në gjunjë,
flamurin nga kraharori mori
e puthi,e përgëdheli me të dy duart!

Ca pika gjaku,ti fal,
o flamuri i t’parëve të mi,
këng e pushkë,s’mi ndal,
s’më kapni dot të gjallë,
ju armiq e tradhtarë.

Trimi pabesin ndeshkoj,
ner vetull tradhtarin qëlloj,
të fala vëllezër, unë mora hak,
tradhëtia paguhet me gjak.

Shperndaje ne
Updated: 12 Shkurt, 2018 — 23:28

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.