HAMLETI, SHKOLLA E EDUKIMIT TE PAQES

SHPETIM XHARRI

HAMLETI, SHKOLLA E EDUKIMIT TE PAQES STUDIM

 RIBOTIM- TIRANE,2009

Te gjitha te drejtat i rezervohen autorit ISBN:978-99956-04-32-5

Sponsorizoi botimin e ketij libri: Teoren sh.p.k. Administrator:Orest Cela

Adresa:Autostrada Durres-Tirane, km.15,Borake DURRES-ALBANIA

SHPETIM XHARRI Bashkia Tirane,njesia numer 7, Rruga “Artan LENJA”,Prane Shkolles “Dhora LEKA”DH-O-6 CEL:0683020248

E -mail:shpetimxharri2010@yahoo.com

 

1.PARATHENIE Ne kopeshtin e letersise ne te cilin deri tani kam mbjelle 6 peme dhe kam rimbjelle nje peme po bej rimbjelljen e dyte.po i sherbej perseri Uiliam Shekspirit ,po ribotoj studimin”Hamleti,Shkolla e Edukimit te Paqes”,te cilin e kam botuar ne maj te vitit 2006. Dua ti sherbej sepse e shoh te arsyeshme te zbuloj flori te pazbuluara deri tani nga miniera e pasur e kryevepres se tij,tragjedia”Hamleti,Princ i Danimarkes”.,te zbardh e te ndricoj me shume ate hapesire ,te nxjerr edhe me shume ne drite portretin e Uiliam Shekspirit. Jam i bindur se me Shekspirin jane marre me qindra e mijera studiues e analiste ne te gjithe boten duke ushqyer mendjen e tyre me pasurine e mencurise se tij,duke zbuluar thesaret e tij.ne kete rruge qe kane hapur e shtruar ata po shtoj edhe une disa metra me deshiren e mire per ta zbukuruar me aq sa kam mundesi.

AUTORI

2.PAK FJALE PER ZONJEN LETERSI 2.1.DY ANET E LETERSISE. Ne kopeshtin e arte te letersise kam udhetuar mbi 30 vjet. Ne kete rruge te gjate,te bukur dhe te veshtire kam pare te dy anet e saj :te ndrituren e te bardhen ,por dhe te errten e te zezen.Mijera yje dritearte e kane ndriçuar me driten e tyre te perjeteshme,por dhe shume te tjere e kane nxire me te zezen e tyre.Ky konak i bukur i letersise ka qene dhe do te mbetet i mbushur me dy lloj njerezish :miq dhe armiq.pese prej llojeve jane armiqte e letersise :1.ambicjet letrare”2.indiferenca,3.naiviteti,4.politika dhe 5.ekonomia. le ti analizojme : 1.ambicjet letrare jane armiku me i madh i letersise.ata e kane luftuar dhe demtuar seriozisht letersine me dashje.sa me larte ka qene letersia aq me e ashper ka qene lufta me ambicjet letrare.ky eshte nje faj,faj i pafalshem. 2.indiferenca.shoqeria njerezore pergjithesisht ka dhe vazhdon te jete indiferente ndaj letersise,nuk e ka dashur dhe nuk e ka vleresuar sa duhet letersine .letersia nuk eshte prone e shoqerise por privilegj i nje pakice njerezish. 3.naiviteti.shume poete e shkrimtare ne mes te cileve dhe majat me te larta te letersise boterore kane mbetur me mijera vjet te pa pakuptuar dhe po mbeten akoma.ata i kane folur njerezimit me diturine,urtesine,mençurine e tyre,e kane ushqyer njerezimin me virtytet me te larta ,por njerezimi nuk e ka degjuar fjalen e tyre te mençur ,nuk e ka kuptuar forcen e mendjes se tyre.kjo eshte e kuptueshme sepse nje poet dhe shkrimtar jeton ne kohe perpara shoeriseme qindra,mijra vjet ose perjetesisht.ky eshte nje gabim qe nuk ndreqet kurre. 4.politika.ne çdo sistem politika e ka goditur padrejtesisht letersine.shume poete dhe shkrimtare jane pare me syrin politik.ky eshte nje gabim i pafalshem,nje gabim qe duhet eliminuar.ne mes letersise dhe politikes nuk duhet te kete lufte. 5.ekonomia.te botosh nje liber do te thote te ndertosh nje godine shumekateshe ku disa hyrje i shet dhe disa te tjera i fal,te botosh nje veper letrare do te thote te mbjellesh nje peme frutat e se ciles i hane njerzit pa pagese.ky eshte nje humanizem.nje humenizem i madh.por te botosh nje liber duhen bere dhe shpenzime.ne kete aspekt letersia eshte e varur nga ekonimia.ky eshte nje gabim,nje gabim qe duhet rregulluar.shteti dhe shoqeria e civilizuar duhet ta rregullojne kete gabim.

2.2.NDESHKIMI NDAJ LETERSISE Poetet dhe shkrimtaret ,keta gjeologe te shoqerise ,keta kopshtare te arte qe kane mbjelle peme te arta ne kopeshtin e arte te letersise ,shoqeria njerezore punen e tyre ua ka shperblyer ne dy menyra: a)ne menyre pozitive dhe b)negative Kokat me te medha te letersise boterore kane jetuar ne mjerim ose kane patur fund tregjik. Po analizoj shkurtimisht disa nga keta autore: 1.Robert Bernsi vdiq i semure dhe i mbytur ne borxhe 2.Uiliam Shekspiri punoi shegert per te siguruar buken e gojes 3.Aleksabder Sergejevic Pushkin u vra me atentat me kurth 4.Sergej Esenin u luftua pa meshire 5.Omar Khajam jetoi ne mjerim te plote 6.Frederiko Garsia Lorka u vra nga nazistet 7.Hajnrih Hajne punoi emigrant dhe kaloi nje jete te mjere me shume peripesi e lufte 8.Jevgeni Jevtushenko u persekutua 9.Lasgush Poradeci jetoi ne mjerim 10.Eskili u nencmua ,u largua nga Greqia dhe vdiq ne Sicili te Italise. Keta burra e te tjere i dhuruan shoqerise flori,duturi,drite,miresi e mencuri nga thesari i mendjeve te tyre dhe moren shperblim nga shoqeria,gure,ndeshkim,perbuzje,mosperfillje dhe lufte. Cfare shperblimi? Cfare padrejtesie?cfare faji?e pa falshme,e pa korigjueshme. Plage,cfare plage mban ne trupin e saj zonja letersi? Cfare borxhi mban historia perpara letersise?

2.3.PENDIMI NDAJ LETERSISE Shoqeria njerezore pergjithesisht dhe kritika letrare vecanerisht eshte kujtuar me vonese per njerezit e letersise 1.Robert Bernsi 200 e ca vjet pas vdekjes u vleresua poeti me i madh lirik i Skocise 2.Uiliam Shekspiri u vleresua pas vdekjes njerui qe i foli shoqerise per te gjitha kohrat 3.Aleksander Sergejevic Pushkin u vleresua pas vdekjes nje nder poetet me te medhenj te Rusise dhe te botes 4.Sergej Esenini u vleresua pes vdekjes 5.Omar Khajami u vleresua pas vdekjes mjeshtri me i madh i rubaireve dhe poeti me i madh i Persise. 6.Frederiko Garsia Lorka u vleresua pas cdekjes 7.Hajnrih Hajne u vleresua pas vdekjes simboli i letersise klasike boterore 8.Jevgeni Jevtushenko u vleresua pas vdekjes poeti me i madh i Rusise per shekullin e njezete 9.Lasgush Poradeci u vleresua pas vdekjes 10.Eskili per mendimin tim nuk u vleresua kurre ashtu si duhet Edhe shume poete e shkrimtare te tjere jane vleresuar pas vdekjes se tyre Vone,shume vone u kujtua shoqeria njerezore per keta burra mendjearte,duararte e penearte Qan zonja latersi per kete padrejtesi,per kete mjerim,per kete ndeshkim. Me gjithe ndeshkimet ,mjerimet e vuajtjet ata burra fituan pavdeksine dhe zonja letersi i mban ne gjrin e saj me dashuri njelloj si te tjeret por dhe me dhimbje. Brezat i kujtojne dhe do ti kujtojne gjithmone me respekt,dashuri,miresi e mirenjohje.

2.4.ROLI I LETERSISE Cdo liber letrar pavaresisht nga lloji i tij per mendimin tim ka nje qellim te caktuar,edukimin e njeriut.cdo poet dhe shkrimtar me librat e tij kritikon veset e shoqerise ose ngre virtytet e shoqerise ,pra edukon brezat. Ne kete veshtrim poetet dhe shkrimtaret jane edukatoret e shoqerise ,kurse letersia eshte shkolla e edukimit te shoqerise.

2.5..FATI I LETERSISE . Me gjithe luften qe i eshte bere letersia mbeti ne shekuj kopesh i arte.edhe pse perseri lufta e armiqve ndaj saj nuk do te pushoje ajo do te mbetet perjetesisht kopesht i arte,i ndritur e i bukur sepse fatin dhe bukurine ia ka dhene Zoti i madh XH.SH.

3.“HAMLETI,SHKOLLA E EDUKIMIT TE PAQES”.

3.1.PERMBAJTJA Klaudi ka helmuar ne gjume te vellane e tij mbretim hamlet te danimarkes,eshte martuar me te shoqen e tij gertruden dhe i ka rrembyer fronin mbreteror princ hamletit,te nipit te vet.princ hamleti informohet per vrasjen e te atit dhe betohet te ndeshkoje klaudin.princ hamleti e realizon betimin duke vrare klaudin per krimet qe ka bere.

3.2.DISA VEREJTJE. a.personashi nje zot duhet te hiqet . b.dy gaztore varrmihes.(akti i katert ,skena e pare)ne kohen qe hapin varrin e ofelise ata kendojne dhe tallin kafkat qe nxjerin nga varri.kjo skene duhet te ndryshohet pasi ndryshon ritmi i librit dhe eshte e papranueshme qe ne momentin me tragjik te jetes se njeriut te krijohet nje skene kaq komike.

3.3.PERSONAZHET. 1.princ Hamleti. eshte personazhi kryesor i librit.me shume hero sesa martir,me shume i zgjuar sesa dinak,me shume i vendosur sesa i lekundur,trim,pothuajse i vetem ne situata shume te veshtira per te ,rrethuar nga armiq te shumte e te fuqishem ai merr persiper ndeshkimin e klaudit dhe e realizon. qe ne fillim te librit gjendja shpirterore e tij eshte e renduar.tre plage te medha ka ai ne shpirtin e tij,tre grumbuj debore rendojne mbi degen e njome te shpritit te tij,tre male te medhenj e te rende ka ai mbi shpirtin e tij :i vdiq i ati,iu martua e ema,iu uzurpua pushteti nga klaudi.shtohet pikellimi i tij ,rriten plaget e tij dhe tronditet kur fantazma i tregon vrasjen e te atit nga klaudi.ofekia i refuzon dashurine dhe plaget e tij rriten akoma me shume.tani danimarka per te eshte nje burg.i mbetur vetem si nje lis pylli ku perreth ka vetem furtune e stuhi,ai bie ne pikellim te plote dhe pesimizem. vdekja e ofelise e lendon dhe e mbush me shume me pikellim.ne nje moment te caktuar ai thote :-per mua jeta s’vlen as sa nje karfice.me te drejte bie ne pesimizem sepse hallet e medha ia tronditin dhe ia shkallmojne shpirtin e tij te paster.sjelljet e pahijshme me ofeline tregojne se ia e ka humbur busullen e jetes perkohesisht,eshte i çorientuar dhe i dermuar deri atje sa shan veten”zagar,frikacak,zemerlepur”.

Kete gjendje te rende shpirterore ia tregon ofelise hapur te ciles i thote :-jam i tronditur,i mjeruar,zullum i shtypesit,dhuna e krenarit,lengimi i dashurise se paperfillur,gojeshthurja e zyrtarit.nga hallet e medha atij i vyshket edhe lulja e dashurise me ofeline.mbi lulen e shpirtit te tij ai ka bore,acar,furtune,stuhi.asnje ndihme nuk i jepet per tia sheruar plaget e tij shpirterore qe rriten e dhembin gjothmone e me shume.per mendimin tim them se princ hamleti nuk eshte i marre por i dermuar e i trishtuar moralisht e shpirterisht nga vuajtjet e padrejtesite. me zgjuarsi te rralle ai heton çdo gje perreth tij.kur horati i tregon shfaqjen e fantazmes ai dyshon per pabesi,shton 12-16 radhe ne çfaqjen ”vrasja e gonzagos”,kupton kurthin e ofelise ,porosit horatin te vezhgoje klaudin gjate çfaqjes ,nepermjet fyellit zbulon se rozenkranci dhe gildensterni jane hafijet e tij ,kupton kurthin pse e çojne ne angli. te gjitha keto jane tregues te sakte te zgjuarsise se princ hamletit.i zgjuar perpara kurtheve ,dinak me dinaket ai megjithese ndidhet ne mes te shume furtunave i kalon te gjitha kurthet qe i ngrihen nga armiqte e tij. me te drejte ai ushqen urrejtje per te emem e tij ,gertruden sepse ajo i prishi nderin, pikellohet per martesen e saj me klaudin dy muaj pas vdekjes se te atit te tirj.pasi fantazma i tregon vrasjen e hamletit ai shan te emen,shton urrejtjen per te ,e akuzon se ka lenduar te atin e tij,hamletin dhe se eshte zemerzeze,e kercenon ta vrase pse u martua me klaudin.ndjen dhimbje kur e ema e tij helmohet nga klaudi dhe nxehet. armiku me i madh i tij eshte klaudi.edhe pse ne fillim nuk e din se ai i ka vrare te atin e urren sepse i mori te emen per grua dhe i uzurpoi pushtetin.zjarri i urrejtjes se tij ndizet dhe rritet me shume kur fantazma i tregon se hamletin e ka vrare klaudi.e akuzon me te drejte klaudin per gjakpires,kusar,katil,te pashpirt,te pazemer,te pabese.urrejtja i jep force dhe triumfon kur vret klaudin. eshte besimtar dhe i aresyeshem.e gjen klaudin vetem.eshte moment teper i pershtatshem per ta vrare duke realizuar betimin qe beri perpara fantazmes se te atit por nuk e vret sepse klaudi po falej.vret pa dashje pollonin .i kerkon falje te birit te tij laertit dhe pranon kerkesen e tij per tiu nenshtruar gjyqit te pleqve.

Sa i aresyeshem ai eshte po aq dhe i drejte. populli e don dhe ka simpati per te.kjo eshte nje nga aresyet pse klaudi nuk e ndeshkon per vrasjen e pollonit. ofeline e dashuron.ne mes te furtunes e rrebeshit te halleve ai e gjen mundesine dhe deshiron te krijoje kohe me diell ne jeten e tij.sjelljet e pahijshme te tij me ofeline nuk ia venitin aspak lulen e dashurise por tregojne tronditjen e shpirtit te tij nga hallet.i dergon letra dashurie ofelise por ajo ia refuzon.edhe princ hamleti me vone i refuzon dashurine ofelise .kete e ben sepse nuk e kontrollon veten nga çoroditjet qe ka.kjo shpjegohet me faktin se princ hamleti futet ne varr ne varr te ofelise duke treguar forcen e dashurise se tij per ofeline. trimeria e karakterizon kudo dhe kurdo.trim tregihet me klaudin.porosit gertruden ti thote klaudit se nuk eshte i marre por dinak.i thote hapur klaudit se do te kete fund te keq.trim tregohet me rozerkrancin dhe gildensternin duke u thene hapur se jane shebetore te klaudit,kurse klaudi shfrytezues i tyre.oriskut i thote :-je sorre e klaudit.ndeshet me laertin edhe pse vuan nga zemra.me trimeri vret klaudin dhe laertin. fati atij i ndihmon ne momentet me kritike.fati me te tregohet shume bamires,fati eshte aleat i tij .shpeton nga vrasja e rozerkrancit dhe gildersternit duke u hedhur ne nje anije pirate e cila u del rastesisht ne rruge kur po udhetonin ne angli.refuzon kupen me vere qe i jep klaudi pa e ditur se ajo eshte e helmuar. pothuajse te gjitha rrethanat jane armiq te tij.hallet i vijne furtune gjithnje e me te egra.klaudi,polloni,rozerkranci,gildensterni e laerti jane armiq te tij.kurthe te medha e te rrezikshme i ngrihen pareshtur.ofelia duke i refuzuar dashurine e lendon dhe me shume.vdekja e saj ia shton vuajtjet.mik ka horatin ,por ndihma e tij eshte shume e vogel.

Fati dhe vendosmeria ,keto mund te quhet miqte e tij me te medhenj. per te ndeshkuar klaudin ai kerkon te bindet .horati i tregon shfaqjen e fantazmes se te atit dhe ai dyshon.shton 12-16 radhe ne çfaqjen “vrasja a gonzagos”,porosit pollonin te vezhgoje me vemendje klaudin gjate çfaqjes ,sjellja e te cilit e bind pas çfaqjes plotesisht per ktimin e klaudit.fantazma e te atit i tregon se e ka vrare klaudi dhe ai betohet te vrase klaudin.kete betim ai e mban ne zemer ne çdo rrethane dhe e realizon me trimeri.kushti me i pershtatshem dhe me i favorshem per te vrare klaudin eshte momenti kur e gjen vetem ,por duke qene besimtar nuk e vret klaudin pasi po falej.kusht rjeter nuk i u krijua dhe momenti i dyte me i pershtatshemqe momenti kur e vrau.e vrau balleperballe ,me shume urrejtje dhe trimeri duke e ndeshkuar klaudin per 7 krimet qe rendonin mbi shpirtin e tij.princ hamleti e vrau klaudin 4 muaj pasi fantazma e te atit i tregoi vrasjen e tij nga klaudi.per mendimin tim koha nuk ka aspak rendesi pasi akti i princ hamletit do te ishte njelloj edhe pas me shume kohe.ai e vrau ne nje moment teper te pershtatshem .planet per te vrare klaudin ai i ndertom shume bukur qe nga momenti qe bindet per krimet e klaudit deri ne vrasjen e tij.

Aftesia e tij del qarte ne dukje nper faktin se ishte i vetem perballe armiqve te shumte e te fuqishem,perballon i vetem gjithe ato stuhi e furtuna qe i erdhen ne jete nga armiqte e tij. shpirtplagosur,dashurihumbur,mes nje deti hallesh,mes nje morie kurthesh,shkemb i palekundur ne vendin e tij,lule mes ferrash e drizash,mal pothuajse i vetem mes stuhive te egra e te pambaruara,me zgjuarsi e trimeri te rralle ai kryen detyren e tij :ndeshkimin e klaudit. ky per mendimin tim eshte princ hamleti i uiliam shekspirit.

2.mbreti Hamlet. ne kohen qe ka qene mbret i danimarkes ka bere krime dhe per kete heq e vuan ne burg prejzjarri pas vdekjes deri sa te digjen krimet qe ka bere per se gjalli.vritet nga i vellai i tij klaudi ne pabesi.i shfaqet naten te biirit ne formen e fantazmes ,i tregon se e ka vrare klaudi,i kerkon te marre hakun duke vrare klaudin kurse te shoqen e tij gertruden tia le gjyqit te perendise.

3.Ofelia. i vellai ,laerti e porosit te ruhet nga dashuria e princ hamletit sepse dashuria e tij eshte profke,huq e loder gjaku,e parakoheshme,jo e qendrueshme.ajo pranon dhe i premton laertit te mos kete merak.te atit,pollonit i thote se princ hamleti i ka thene prova te nje dashurie te ndershme dhe i eshte betuar per dashurine e tij.polloni e keshillon te kete kujdes nga dashuria e princ hamletit.ofelia e siguron te rrije pa merak.shqetesohet nga sjelljet e pahijshme te princ hamletit dhe i kthen qtij mbrapsh letrat e dashurise.e porositur nga klaudi dhe polloni ajo provokon princ hamletin .i kthen dhuratat nbrapsht ,i mohon dashurine dhe krijon urrejtje per te.princ hamleti i refuzon me vone dashurine ofelise.ofelia pikellohet.pikellohet per te atin dhe per princ hamletin qe iku ne angli.mbytet ne lume pasi i thyhet nje dege shelgu kur po vendoste lule.

Dashuria e ofelise me princ hamletin ne fillim eshte e dobet,me vone dobesohet dhe zbehet edhe me derisa shuhet.riperterihet perseri.pra dashuria e ofelise eshte e paqendrueshme,e lekundur,nje lule qe here-here zbehet e here-here lulezon,e zhdukur dhe e rilindur .ofelia nje vajze me shume e mjere se sa e lumtur,me shume vi\uajtje r humbje mendoj se paguan me shume birxhet e klaudit,pollonit e laertit se sa te saj. 4.Klaudi ngjyra me e zeze e librit,ekstremi me negativ i tij,i pabese,kriminel,frikacak,njeri kurthesh,eshte kompleks vesesh e krimesh.kriminel i pashoq ai mban pas vetes rozenkrancin dhe gildensternin,prapaskenist ai mban pas vetes pollonin,laertin dhe oriskun,mashtrues,uzurpator ,zemerlepur perpara presioneve dhe akuzave te princ hamletit .shpritin e ka te zi nga vrasja e hamletit,ambicja per pushtet,pasiguria,frika,dyshimi,hipokrizia.shqetesimi i tij per princ hamletin qe i ka lindur ne fillim rritet vaxhdimisht ne shprtin e tij dhe e mundon aq fort.pe keshtu dhe frika nga prina hamleti.mekatet qe ka bere ia hane shpirtin qe ne fillim,derisa bie ne mjerim te plote shpirteror.mbi te rendojne 7 krime.1.vrasja ne pabesi e te vellait,mbretit hamlet,2.prishja e nderit te familjes 3.mashtroi danimarken,4.i uzurpoi princ hamletit pushtetin,5.ndeshkoi dashurine e princ hamletit me ofeline,6.kurdisi kurthet per te vrare princ hamletin dhe 7.eshte fajtor per helmomin e gertrudes. shprtkazem,zaemergur,ai vritet nga princ hamleti duke paguar krimet qe ka bere.

4.Idea e librit dy here radhazi e shetita kete kopesht,dy here radhazi i rashe fillim e mbarim ketij deti,dy here i vola frutat e kesaj peme ,dy here pra e lexova kete liber me shume vemendje duke mbajtur shenimet qe me duheshin.te dy heret e njejta pyetje me lindi ne mendje:çfare pashe une ne kete kopesht,çfare perlash zbulova ne kete det,çfare frutash vola ne kete peme ,pra me çfare idesh ma ushqeu ky liber mendjen time?ne komentin e librit nuk lexova asgje.per sa kam degjuar nuk jam dakort.si lexues ky liber me futi borxh dhe dua te shpreh mendimin tim per idene t tij. princ hamleti duke vrare klaudin ndeshkoi krimet. klaudi pagoi krimet e tij. mbreti hamlet digjet ne zjarr pas vdekjes per krimet qe ka bere kur ishte gjalle. nepermjet ketyre uiliam shekspiri thote :-krimet kane shperblim ndeshkimin. pra traghedia “hamleti” eshte nje shkolle qe edukon paqen.

5.PASTHENIE Tani kur ne kalendarin e jetes sime kam grisur 49 flete dhe ne kopeshtin e letersise kam udhetuar e jetuar mbi 30 vjet po bej edhe nje tjeter sherbim ndaj letersise. Ne kete kopesht kam hyre me deshire dhe pasion.ai me ka mahnitur dhe me ka dehur me bukurine e tij,me ka argetuar me pasurine e tij,me ka ushqyer mendjen me begatine e tij,me ka gostitur me frutat e embla te tij,me ka lumturuar jeten me bujarine e tij,me ka ndricuar mendjen me driten e tij,prandaj dhe une i mbolla 6 peme dhe po rimbjell dy peme per te shtuar bukurine e tij,pasurine e tij,begatine e tij. Ne arkivin e mendjes sime i mbaj te fresket mbi 500 poete e shkrimtare,poete e shkrimtare te cilet i lexoj cdo dite e nate me te njejten deshire e pasion.i sherbyen ata dhe mijra te tjere ne te gjitha kohrat letersise dhe shoqerise por mbi te gjitha dhe para se gjithash i sherbyen Zotit xh.sh. Edhe une po u sherbej me aq sa kam mundesi ,me deshire,me pasion,me devotshmeri letersise dhe shoqerise me krijimet e mia por mbi te gjitha dhe para se gjithash i sherbej Zotit te madh xh.sh.sepse ti sherbesh letersise do te thote ti sherbesh dhurates se bukur dhe te cmuar qe Zoti xh.sh.i ka dhuruar krijeses se tij njeriut .

Librin mund ta porositni:

SHPETIM XHARRI Bashkia Tirane,njesia numer 7, Rruga “Artan LENJA”,Prane Shkolles “Dhora LEKA”DH-O-6 CEL:0683020248

E -mail:shpetimxharri2010@yahoo.com

TIRANE,MARS 2009

Shperndaje ne

The Author

Admin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.