Opinione: Kasam ShAQIRVELA – Kapllan Resuli MUMIE PA VLERË

© Kasam ShAQIRVELA

KUR FLASIN MUMIET KUNDERMON EDhE HISTORIA

Kohëve të fundit është bërë si modë, nga mediat “profesioniste”, të gjurmohet “papagalli i kurdisur” i cili do të hedhë të pavërteta mbi kulturën, historinë, gjuhën madje edhe prejardhjen e shqiptarëve?! Hijet e konsumuara të tipit si Kapllan Resuli i cili e ka ndryshuar edhe mbiemrin e vet duke u kthyer kështu nga “burri në viç” nuk ka kapacitet as njerezor as shkencor të jetë albanolog madje jo shqiptar kur, ai vetë e pranon se nuk është shqiptar sepse ka qenë dhe ështe renegat e spiun serb per cka dhe ishte në burg në sistemin e kaluar në Shqipëri.

Tradhëtari lind si i tillë sepse është gjë që trashëgohet, ndërsa zanati i dytë i tij si spiun i regjur serb;ashtu bëhesh, ajo ushtrohet…kultivohet duke të joshur me benefite të ndryshme materiale deri në dhënie të titujve akademikë! Thënë më troç ketu një pjesë ukur të madhe të fajit e kanë vetë edhe ato mediume që u japin hapësirë individëve të tillë si ky, të cilët egzaltojnë e bien në delir kur flasin keq për gjithcka që është shqiptare-arbërore-ilire-pellazge!

Këtu qëndron problemi sepse nuk mund ta këputin sinxhirin, i cili në vazhdimësi rri i pashkëputshëm nga parahistoria e deri më sot dhe pë këtë arsye ua ngre “vrerin në lukth” grabitqarëve të tokave shqiptare e pastaj ata si padrona që janë i ndërsejnë qentë e zgjebosur në lehje kundra “Luanit Shqiptar të plagosur!”. Por lehjet e tyre të flashkëta, dalin përmes dritareve të kontaminuara me një zë të çjerrë që efekti i tij nuk arrinë ta kalojë zhurmën e një pordhe!

 

Shperndaje ne
Updated: 7 Tetor, 2018 — 05:38

The Author

Kasam SHAQIRVELA

2 Comments

Add a Comment
 1. I nderuar Z.Shaqirvela, ju përshëndes. Ju folët pak e saktë.Problemi është se kapllanoviçët,na janë shumuar. Sot, të paktën këto tre dekada, është “mbirë” me shumicë fara e gremit (barishte e egër,e padobishme por që dëmton) dhe rrodhëza. Një rol tepër “plehërues”, prashitës dhe ujitës të kësaj bime të dëmshme i japin shumica e mediave, në të dy anët e kufirit.
  Ato,si subjekte të(pa)varura, “gjuajnë” përfitimet personale, të cilat i indirekt ja rrjepin popullit, nëpërmjet çmimeve në të gjitha llojet eblerjeve, sponsorizimet e gjithanshme për të publikuar 70-80% reklama hajdutërie,nën logon e spektakleve, stilistëve, estetikës etj etj, deri tek lakuriqësitë e “të ngratave” femra, të cilat joshen drejt kënaqësive pasurore dhe aspak morale.Ndërsa atdhetarita dhe rrugët e zhvillimit ekonomiko-shoqëror, jo vetëm që nuk zënë vend për tu publikuar, por bëjnë të kundërtën, duke cituar me shpejtësi mendimet e mbrapshta të këtyre pseudo studiues, pseudo politikanë, pseudo shkrimtar; sikundërjepet shembulli i mercenarit kapllanoviçët.
  Nuk mbeten mbrapa ata, që këto dekada na janë bërë VIPA, të cilët nuk i ngjajnë aspak personaliteteve të nderuara, por me gjëmat e tyre,të bijëve dhe bijave të tyre, e kanë deformuar VIPIN me kokë poshtë. Nga personalitete popullore me prestigj të lartë, në persona rrugaçëre që na zaptojnë ekranet, gazetat onlain dhe të printuara.
  Faqe të tëra interneti na shfaqin imazhe nga më të pështirat. Thuaj se gjithçka sigurohet nga të bërit gjëra të imoralshme, jo vetëm morali në kuptimin e nderit, por në çdo fushë. Prandaj ju keni plotësisht të drejtë që lëshoni këtë thirrje që e gjithë shoqëria të vihet në alarm dhe të vendosë kudo me forcën e ligjit dhe zbatimin korrekt të tij, normat e larta morale shoqërisë tonë të trashëguara ndër brezni. U zgjata, por e ndjeva shpirtërisht që të përkrahim çdo nismë të vlefshme në të.mirë të vendit dhe shoqlrisë.
  Respekte. F.dahri

 2. I nderuar Z.Shaqirvela, ju përshëndes. Ju folët pak e saktë.Problemi është se kapllanoviçët,na janë shumuar. Sot, të paktën këto tre dekada, është “mbirë” me shumicë fara e gremit (barishte e egër,e padobishme por që dëmton) dhe rrodhëza. Një rol tepër “plehërues”, prashitës dhe ujitës të këtyre bimëve të dëmshme i japin shumica e mediave, në të dy anët e kufirit.
  Ato,si subjekte të(pa)varura, “gjuajnë” përfitimet personale, të cilat i indirekt ja rrjepin popullit, nëpërmjet çmimeve në të gjitha llojet eblerjeve, sponsorizimet e gjithanshme për të publikuar 70-80% reklama hajdutërie,nën logon e spektakleve, stilistëve, estetikës etj etj, deri tek lakuriqësitë e “të ngratave” femra, të cilat joshen drejt kënaqësive pasurore dhe aspak morale.Ndërsa atdhetarita dhe rrugët e zhvillimit ekonomiko-shoqëror, jo vetëm që nuk zënë vend për tu publikuar, por bëjnë të kundërtën, duke cituar me shpejtësi mendimet e mbrapshta të këtyre pseudo studiues, pseudo politikanë, pseudo shkrimtar; sikundërjepet shembulli i mercenarit kapllanoviçët.
  Nuk mbeten mbrapa ata, që këto dekada na janë bërë VIPA, të cilët nuk i ngjajnë aspak personaliteteve të nderuara, por me gjëmat e tyre,të bijëve dhe bijave të tyre, e kanë deformuar VIPIN me kokë poshtë. Nga personalitete popullore me prestigj të lartë, në persona rrugaçëre që na zaptojnë ekranet, gazetat onlain dhe të printuara.
  Faqe të tëra interneti na shfaqin imazhe nga më të pështirat. Thuaj se gjithçka sigurohet nga të bërit gjëra të imoralshme, jo vetëm morali në kuptimin e nderit, por në çdo fushë. Prandaj ju keni plotësisht të drejtë që lëshoni këtë thirrje që e gjithë shoqëria të vihet në alarm dhe të vendosë kudo me forcën e ligjit dhe zbatimin korrekt të tij, normat e larta morale shoqërisë tonë të trashëguara ndër brezni. U zgjata, por e ndjeva shpirtërisht që të përkrahim çdo nismë të vlefshme në të.mirë të vendit dhe shoqlrisë.
  Respekte. F.dahri

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.