Sa e vjetër është gjuha shqipe dhe pse?

Çdo kureshtar nuk do donte të humbte rastin me lexuar artikullin e mëposhtëm në Shqip ose Anglisht për të patur vërtetimin shkencor për gjuhën hyjnore Shqipe, për gjuhën që është e vjetër saç është jeta mbi Tokë. 

 

Artikulli në PDF në Shqip shkarkohet nga këtu: SALolja_Perjetesia e gjuhes Shqipe qe nga fillimi

 

Artikulli në PDF në Anglisht shkarkohet nga këtu: SALolja_ThePreservation_of_AlbanianTongueShqip_SinceTheBeginning_ALLS 10(6)_152-160(2019)

 

Lolja, S. A., The Preservation of Albanian Tongue (Shqip) Since the Beginning, Advances in Language and Literary Studies, 10(6):152-160(2019)
https://www.journals.aiac.org.au/index.php/alls/article/view/6052

 

Shkrimi është i endur drejtpërdrejtas dhe thjesht. Domethënë nuk është nevoja me pasur diploma universitare për ta kuptuar. Kur ka mundësi dhe kohë mirë është me e lexuar artikullin në Shqip e Anglisht për t’i dëgjuar të dy kumbimet e të njëjtit tingull. Jeni të lirë t’i përhapni e përdorni kurdo e kudo.

 

Një bashkëbisedim në AlpoTv Gjinokastër mbështetur në këtë artikull është më poshtë:

 

Saimir Lolja

Shperndaje ne
Updated: 3 Shtator, 2020 — 19:14

The Author

Saimir Lolja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.