Prof. Refik Hasani: Pozita e shqiptarëve në Medvegjë, Bujanoc e Preshevë

Pozita e shqiptarëve në Medvegjë, Bujanoc e Preshevë

Prof. Refik Hasani, në panelin e tryezës

Nga shkëputja e temës së diskutimit që ishte, edhe pas Referendumit të mbajtur më 1 e 2 mars 1992. Prishtina dhe Tirana zyrtare, të jen zëri dhe ndërtojn një qëndrim lidhur me diskriminimin dhe çështjen e pazgjidhur. Këto të ngritën në instanca e mekanizma ndërkombëtare. Të ketë reciprocitet, e përkujdesje institucionale të përhershme. Tryeza është organizuar nga AFEDS-i, më datën 2 Mars 2021 në Hotel ,,Emerald’’,në Prishtinë.

Kanë kaluar 29 vite që nga mbajtja e Referendumit në tri komunat në të cilin banorët e kësaj ane kishin shprehur vullnetin e tyre politik.

Që nga ajo kohë, gjendja e shqiptarëve që banojnë në këto treva edhe më tej mbetët e rëndë, kurse ne banorët sy e vesh i kemi të kthyer kah Kosova e Shqipëria.

Shperndaje ne
Updated: 18 Prill, 2021 — 16:03

The Author

Refik Hasani

Autori është publicist i pavarur nga Krahina Shqiptare që padrejtësishit ka mbetur nënë administrimin e Serbisë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.