RIBOTIM: "NGA SFIDA NË SFIDË" DASHAMIR ALLIU

Prof. Zymer Mehani


RIBOTIM: “NGA SFIDA NË SFIDË” DASHAMIR ALLIU
Zymer Mehani: Vështrim për librin autobiografik “Persekutim-përndjekje” të Dashamir Alliu
Libri autobiografik “Persekutim-përndjekje”, i atdhetarit, shkrimtarit dhe publicistit Dashamir Alliu, lexuesit shqiptar në Shqipëri dhe në Kosovë i ofron dromca jetësore, historinë e tij të jetës, me ngjarje, fakte, ide, me sukseset dhe arritjet, dështimet dhe zhgënjimet e tij, me përndjekjet, akuzat dhe shantazhet nga më të ndryshmet, që i ka përjetuar padrejtësisht nga individë e institucione pseudoshtetërore dhe pseudodemokratike, sidomos gjatë viteve ’90, në Shqipëri, kryesisht në Rrethin e Librazhdit.
Dashamir Alliu është një qytetar që shquhet për atdhedashurinë dhe humanizmin, veteran i luftës së UÇK-së, por edhe një penë tanimë e njohur për lexuesin shqiptar, sidomos në fushë të publicistikës. Ai është autor i katër librave publicistikë monografikë historikë, e autobiografia “Persekutim-përndjekje” është libri i pestë me radhë, që shumë shpejt do të jetë në duar të lexuesve dhe në vitrinat e bibliotekave tona.
Libri më i fundit i publicistit Dashamir Alliu pasqyron shumë shembuj, padrejtësi, presione, një realitet të hidhur, që ai e përjetoi në Shqipëri nga autoritete të korruptuara dhe jonjerëzore, siç ishin disa punonjës policie, hetues e gjyqtarë. Ky libër mund të nxisë kërshërinë e lexuesit dhe të frymëzojë përkrahjen morale për vetë autorin, për sakrificën e tij, por edhe të miqve e familjarëve të tij.
Në faqe të këtij libri lexuesi do ta njohë karakterin e fuqishëm të Dashamir Alliut, atdhetarizmin, fisnikërinë, sinqeritetin dhe dashurinë për vendin dhe njerëzit.
Unë, Zymer Mehani, jam shumë i nderuar që pata rast t’i lexoj nga të parët këto faqe të kësaj autobiografie të zotëri Alliut. Unë madje jam edhe redaktor gjuhësor i këtij libri kaq interesant. Me këtë rast, dua të theksoj se ndihma ime modeste për realizim të këtij libri më bën të ndihem i vlerësuar dhe shumë i nderuar, ngase është fjala për një autor, për një publicist me vlera të larta kombëtare dhe intelektuale, siç është Dashamir Alliu, bashkëpunimi me të cilin më bën të ndiej ngrohtësinë, vlerësimin, respektin që ai ka për mua me aq seriozitet, përkushtim dhe dinjitet.
Gjithmonë kam admiruar punën e atdhetarëve shqiptarë që kanë bërë gjatë historisë për Shqipërinë, për Kosovën dhe viset tjera, ku banojnë shqiptarët, që përherë ishin në mbrojtje të interesave kombëtare, në mbrojtje të Kosovës, në momente të veçanta të historisë së saj. E zotëri Dashamir Alliu, autori i kësaj monografie, ishte ndër të parët, që iu përgjigj vullnetarisht kushtrimit të Adem Jasharit e të Zahir Pajazitit, në momentin e shpërthimit të luftës së Kosovës, duke ardhur nga Shqipëria nënë për të lënë gjurmë me trimërinë e tij (në ZOLL) në luftë kundër okupatorit serb.
Gjatë redakturës gjuhësore mësova se ky material shkrimor është një pjesë e mirë e librit real të jetës së Dashamir Alliut. Personi që gjeni në faqet e librit, pra është vetë autori, me forcën dhe moralin, me durimin dhe maturinë e tij, me njerëzit dhe të panjerëzishmit, ne miqtë dhe shokët e tij, madje dhe me armiqtë e tij. E shohim z. Dashamirin në faqet e kësaj monografie me veprat e tij, fatmirësisht të mira, me sukseset e tij, me idetë dhe vizionin e tij. Ai është shkrimtar, është edhe publicist, prandaj edhe di të flasë shumë mirë me gjuhën e shpirtit dhe ata që do ta dëgjojnë (lexojnë) do të përfitojnë shumë nga ai.
Ky libër është një dëshmi e fortë e autorit Dashamir Alliu, që flet më shumë se qindra fakte e dokumente zyrtare. Këtu do të njihemi me një karakter të pathyeshëm dhe me një qëndrim burrëror ndaj shumë akuzave, komploteve, kompromitimeve etj. etj. dhe me përballje me shumë sfida, gati të përditshme.
Në faqe të librit krahas Dashamirit, qëndrojnë paraardhësit, por edhe familja e tij e re, që është burimi i forcës, i formësimit të tij. Prandaj autori u detyrohet shumë atyre, veçanërisht parardhësve, prindërve, familjes, të afërmve të tij, bashkëluftëtarëve, shokëve, miqëve të tij…
Libri i është ndërtuar mbi bazën e ngjarjeve dhe situatave të shpeshta pothuajse të përditshme me disa zyrtarë (policë, hetues, përmbarues) dhe autoritete të korruptuara. Ata kanë ditur të lëndojnë sedrën e atdhetarit Dashamir Alliut me këso punësh apo intrigash të pakuptimta, duke rrëmuar në shumë anë të jetës së tij, në shumë kthina të shpirtit të tij. Ndaj ata kanë bërë një mëkat të madh.
Dua të falënderoj autorin Dashamir Alliu për punën e tij përkushtuese që ka bërë për realizimin e këtij libri, duke na njohur me probleme dhe sfida që nga viti 1990 e më herët. Pa evidencimet dhe punën e tij të shkëlqyer, nuk do të bëhej interesant dhe as i mundur realizimi i këtij libri.
Në fund mendoj se duke e lexuar librin autobiografik “Persekutim-përndjekje nga Sfida në Sfidë” të autorit Dashamir Alliu ne dhe lexuesi ynë, do ta kuptojmë më mirë shpirtin, sinqeritetin e tij, atë që ai e shkruajti dhe e evidentoi me sinqeritet dhe korrektësi, ngase ato vijnë prej një personaliteti të shquar të kombit shqiptar, njëri ndër ushtarët vullnetarë të UÇK-së në vitet 1998-99. Fjalët e këtij autori janë fjalët e njeriut që e ka të skalitur emrin me gërma të arta në historinë e afërt të Kosovës, njeriut që luftoi me armë në dorë okupatorin serb.
Shpresojmë dhe besojmë fuqimisht se ky jetëshkrim i sinqertë do t’i mbijetojë provës së publikut, që do ta lexojë me interes.
“E dimë se jeta do të mbetet si një skicë e pambaruar. Kur shohim zbrazëtinë e saj, duam të kompletojmë tablonë, të vëmë ngjyrat e duhura, atje ku mungojnë. Por zëmë të shohim se vilari i jetës nuk duron qortime.” Kështu na porosiste dikur Mithat Frashëri. Prandaj edhe Dashamir Alliu disa herë pas çdo kapitulli të përfunduar, ndoshta ka patur dyshime, se mos dikush po krijon përshtypje tjetër për të, apo dikush ndihet keq për të, por në vazhdimësi i ka mbyllur mendimet se në këtë libër, gjithçka duhet evidentuar, sepse në fund të fundit kjo është jeta e tij, e mbushur përplot mundime e sfida, por edhe kënaqësi, që për autorin prodhonin motive për t’ia filluar një sfide të re. Pra, prej sfide në sfidë, pa u hidhëruar me askënd, pa paragjykime, me plot shpirt dhe energji pozitive! Kjo është jeta e tij! Ky është shpirti i dëlirë i Dashamir Alliut!

Shperndaje ne
Updated: 19 Dhjetor, 2021 — 09:37

The Author

Prof. Zymer Mehani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.