Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- PËRTHJESHTIM

Poezia për mua është art i qenies,

identitet dhe  shtet. Ndjej nevojë

poetike të këndoj, marr nga bibla   

e muzës motive nga i tërë atdheu.

Këtë çast me poezi un´ia kushtoj

Lëvizjes për Çlirimin e Çamërisë

ia kushtoj detit që jep valë, diellit

që jep rreze e dritë, e tokës që jep

ajër, ujë, gjelbërime dhe drithërat,

ia kushtoj  hënës që  i  bie kitares,

ia kushtoj dashnoreve në një natë

Këtë çast poetik  nuk  e  gjeta unë

e nderuara poezi erdhi me muzën,

nuk di  nga cila lartësi apo largësi

por më gjeti dhe më  tha , shkruaj;

jetës i mungojnë  ca  të dashuruar

foli loti, foli dhimbja  e  trishtimi;

në  dashuritë  tona  të  përditshme

dhe  në  dashuritë tona njënatëshe

mungojnë  dashnorët e natyrshëm

deshët e mirëfilltë të përqafimeve!…

Atdhe Geci – Dortmund, 2022

Shperndaje ne
Updated: 15 Janar, 2022 — 11:50

The Author

Admin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.