Të gjithë shqiptarët janë gjithsej 18,2 milionë

Shqiptarët e Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë, Luginës së Preshevës edhe Malit të Zi janë gjithsej 12,8 milionë bashkë me emigrantët shqiptarë në BE, Britani, Zvicër, SHBA, Kanada e Australi.

Shqiptarët nga Follorina e Kosturi deri në Artë e Prevezë janë 1 milionë edhe arvanitët janë 4 milionë. Arbëreshët janë gjithsej 400 mijë.

Pra gjithsej shqiptarët janë 18,2 milionë. Trojet shqiptare janë nga Nishi e Peshteri deri në Athinë e Peloponez.

Shqiptarët janë numerikisht më shumë se sa të gjithë popujt e tjerë të rajonit:

grekët: 10 milionë
(por grekët janë popull artificial i përbërë nga shqiptarë, arumunë edhe sllavë)
serbët: 5,8 milionë
kroatët: 5 milionë
sllovenët: 1,8 milionë
boshnjakët: 2 milionë
bullgarët: 7 milionë
sllavo-maqedonasit: 0,85 milionë
malazezët: 0,25 milionë

Popujt e tjerë në Europë që janë numerikisht më pak se sa shqiptarët:

hungarezët: 11 milionë
suedezët: 8,5 milionë
norvegjezët: 4,5 milionë
finlandezët: 5 milionë
danezët: 4,5 milionë
islandezët: 0,3 milionë
estonezët: 1 milion
letonezët: 1,4 milionë
lituanezët: 3 milionë
bjellorusët: 8 milionë
çekët: 10 milionë
sllovakët: 5 milionë
austriakët: 3,5 milionë
zviceranët: 3 milionë
hollandezët: 3,4 milionë
belgët: 3,5 milionë
luksemburgasit: 0,25 milionë
irlandezët: 5 milionë
skocezët në Britani: 7 milionë
valisët në Britani (Wales): 3 milionë
katalanët në Spanjë: 10 milionë
galicët në Spanjë: 2,8 milionë
baskët në Spanjë e Francë: 2,7 milionë
portugezët: 10 milionë

Këta janë 8 popuj në rajonin e Gadishullit Ilirik edhe 24 popuj të tjerë në Europë. Gjithsej në kontinentin europian janë 32 popuj që janë numerikisht më pak se sa Shqiptarët.

Vetëm shqiptarët e Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë, Luginës së Preshevës edhe Malit të Zi me 12,8 milionë janë numerikisht më shumë se sa të gjithë këta popuj. Por me arbëreshët edhe shqiptarët e Greqisë shqiptarët janë me gjithsej 18,2 milionë akoma më shumë.

Shperndaje ne
Updated: 29 Nëntor, 2022 — 10:20

The Author

Admin

2 Comments

Add a Comment
  1. www.mentealternativa1.blogspot.com dhe www.whale.to

    Shqiptaret duhet te dine keto gjera! Pergezime per publikimet.

  2. www.mentealternativa1.blogspot.com dhe www.whale.to

    Shume bukur. Pergezime per publikimet!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.