HYMNI I USHTARIT TË USHTRISË SË KOSOVËS

Jam Ushtar i Ushtrisë së Kosovës

për lirinë e fituar unë betohem sot
me zemër përulem  para  flamurit,
Kosovën ta mbroj  për  jetë e mot.

Jam ushtar i Ushtrisë së Kosovës,
në shpirt unë barti  të  sajën lavdi,
betohem  në  gjakun  e të rënëve
për lirinë e Kosovës  jetën  bëj  fli.

Në çdo cep  të  kufirit të Kosovës,
për çdo pëllëmbë  të qiellit me hir
roje gjaku jam i Kosovës dardane
roje gjaku në paqe  dhe  në  luftë!

Kosovë dardane, Kosovë e ilirisë

për nder e kam sot të bëj betimin;
Shteti të Kosovës unë  i  bëj  roje,
me jetë betohem un´para flamurit!..

Autor: Atdhe Geci

 

 
 
Shperndaje ne
Updated: 17 Shkurt, 2023 — 00:51

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

1 Comment

Add a Comment
 1. Selman Dervishi-Mani USA

  KOMBI SHQIPTARIA

  THIRRJA SHEKULLORE-SHTRIRJA TEMPULLORE
  POPULL KOMBI SHQIPE-ROKULL LOBI SHKRIPE
  QENDËR TË QENDRESËS-ZËMËR E GJERË BESES
  BESA BESË ZËR BESËS-SHPRESA KE SHPRESËS
  MBAJTJA TERË FJALEN-VAJTJA ZERË IDEALEN
  BETIMIN PËR ATDHEUN-SHTEGTIMI ATDKEREUN
  FLAMURIN ZERË HIMNE-PRAGURIN PËR TRIMNE
  BETIMI PËR BETIMIN-QENDRIMI O QENDRIMIN
  FUSHË GJAKU SHQIPET-PRUSH PRAGU SHKRIPET
  ANËMBANË MOJ SHQIPE-ZANËN ZANË, MBI PIPE
  SHQIPEN O,DYKRENARE-AH,PIPEN HYE DRENARE
  PLISAT MË SHKULLORE-PRISAT OU TEMPULLORE
  DEGE KOCKE NË PIPEN-GEGE TOSKE O SHQIPEN
  KRENE PRAGU O PIPJA-GJENE GJAKU O SHQIPJA
  FLUTURO HEJ QIELLORE-KULTURO HEJ DIELLORE
  SHQIPONJA E LEGJENDËS-SHKRIPONJA REGJENDËS
  ZOGJTË KRYE LEGJENDË-LOGJËT O HYE REGJENDË
  QIELLI O PLOT ME YJE-A DIELLI BOTË ME HYJE
  MBI PIPE NDËRMJETSUAR-RISHQIPE PËRJETËSUAR
  MES QIELLI EDHE TOKËS-SHPRESË DIELLI LOKËS
  KRIJIMI POPULL KOMBIT-FLIJIMI ROPULL LOBIT
  FORMIMI KOMBIT SHQIPE-NORMIMI LOBIT N’PIPE
  GLOBI SHKRIPKA VËRRIA-OU, KOMBI SHQIPTARIA!

  10 TETOR 2022 2:08AM NEW JERSEY USA O, NGA
  VEPRA NË BOTIM-KRYELEGJENDA SHQIPTARE II

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.