Letërsia Kombëtare: Atdhe Geci- Shqipëria, më e madhe se Shqipëria

Në shpirtin e trazuar të popullit tonë
këto poezi do ta gjejnë vetë udhën
atdheu ynë ende ka plagë Çamërinë
Krahinën e Mollë së Kuqe e Iliridën…
Zemërimi ka nis të del në rrugë, s´ka
më fisnike s´e dora e bërë e grusht
plagët e marra në Vjenë dhe Bruksel
dëmtojnë gurin e Shqipërisë etnike.
Në shesh qytetarë të qyteteve tona
a ke zë, aty ku vetëdija e bën betejën
Kosovë, anuloi firmat e ripushtimit
Shqipëria, më e madhe se Shqipëria!..
Në shesh qytetarë të atdheut tonë, në
shesh! Atdheu s´e ha turpin me bukë
këto vargje mund të mos kuptohen
por germat e saj janë gjak i flamurit.
Kosovë e lashtësisë 15 mijë vjeçare
asgjë e urtë s´është më n´këto troje,
shqiptarët e duan gjerësinë natyrore
ua kemi borxh fëmijëve të palindur!…
Atdhe Geci – poezi nga libri, “Kanuni poetik”
Shperndaje ne
Updated: 8 Mars, 2023 — 16:26

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.