Historia jonë e pasur . Fshati Morfat i Çamërisë

fshati-came

Fshati Morfat i Çamërisë

12301542_579872425493862_5073383181961084240_n

Nga: Brilant Gashi

Shpesh vendet apo krahinat që nuk përmenden në histori bartin një pasuri të madhe historike dhe një pasuri të madhe të lashtësisë së saj . Kjo dukuri më së shpeshti ka ndodhur dhe është duke ndodhur tek historia e popullit shqiptar .

 
Shkrimi i ditës së sotme i përket fshatit Morfat i cili shtrihet në krahinën e Çamërisë dhe bart një pasuri të madhe historike për popullin tonë dhe për lashtësinë tonë .
 
Morfati ose Morfi , është fshat në Çamëri 8 km në juglindje të Margëlliçit dhe 12 km në verilindje të Pargës . Morfati i vjetër është ndërtuar në kodër , ku sot ka disa shtëpi dhe sigurisht që ka banorë . Në këtë fshat kanë jetuar familje të krishtera dhe muslimane me gjendje të mirë ekonomike , pasi drejtonin dyqane dhe si rezultat ishin pronar tokash në rrethin e Margëllicit . Sipas regjistrimit të popullsisë fshati sot ka 250 banorë .
 
Gjatë sundimit osman , fshati Morfat së bashku me fshatrat Spatharat dhe Livadhar mbanin një korridor të hapur për kalimin e suliotëve në Pargën e sunduar nga venedikasit . Kështu ka familje në Morfat që kanë lidhje me suliotët .
 
Pas vitit 1944 , fshati u banua nga vllehë të vendosur në Morfat që erdhën nga Pindet dhe ata u vendosën pasi që popullsia shqiptare , kishte emigruar dhe ishte shprëngulur nga tokat e tyre .
 
Duhet të jetë një turp i madh se pse historianët tanë në ditët e sotme nuk janë të interesuar për këtë tokë të Çamërisë , që është tërësisht e harruar nga ne .
 
Në Morfat dy kishat egzistojnë edhe sot , Kisha e Shën-Arsenit dhe Kisha e Shën-Minait . Morfi ndodhet pranë liqenit të Kallodhiqiit që bartë vlera të mëdha natyrore dhe gjithashtu edhe vlera të mëdha estetike dhe ekologjike . Emri mendohet se e ka origjinën nga mbretëresha Kalidiqe e cila në mitologji thuhet se është martuar me Uliksin .
 
Sipas dëshmive të banorëve të vjetër , liqeni kultivohej nga fshatarët për kultivimin e orizit dhe prodhimin e orizit , shalqinjët peshonin në 40 kg , dhe misri ritej deri në dy metra .
 
Fshati i Morfit ka një histori të pasur dhe një lashtësi të madhe . Lashtësia e saj merret për bazë nga gjetjet arkeologjike që janë bërë në këtë vend .
Sipas gojëdhënave thuhet se në pllajë të malit ishte Kështjella e një mbreti me emrin Morfeu . Sipas Spiro Muselimit thuhet se “Sot në disa vende mund të arrijmë t’i shohim muret e kështjellës dhe tek kulmi i malit mbreti kishte pallatin e tij .
 
Poshtë në greminë të malit , ndodhet fshati që është i banuar nga vllehë , Xarra . Pas vitit 1960 banorët e lanë fshatin e vjetër dhe u vendosën më poshtë , ku janë sot . Fshati i Morfatit ka ndjekur fatin si e gjithë krahina e Çamërisë , banorët u larguan me dhunë dhe disa në kërkim të një jete më të mirë . Fshati nuk i ka humbur ende rrënjët e saja shqiptare .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

1 Comment

Add a Comment
 1. Politikes shqiptare nuk i vjen turp aspak sepse jane te emeruar dhe bekuar nga sulltanet e Athines dhe Beogradit.
  Pra jane kapur mat.
  Edhe kaq sa eshte bere eshte nga trysnia e popullit patriot.
  Per Camerine flitet dhe behet pak .
  Greku ka perdorur cdo metode per te crrenjosur trashegimine shqiptare atje.
  Fshati Shen Diell sot quhet Agjia Qiriaqi, fshati Taban quhet Themello,fshati Arpice quhet Perdhika , fshati Lopez quhet Sajadhe,fshati Agjia(Axha) qehet Aja,fshati Rrapez quhet Anthusa e plot emra fshatrash te tjera te nderruara nga shqip i kane kthyer ne greqisht.
  Shteti shqiptar hesht per varrezat e Ushtareve shqiptare te mbrojtjes kombetare te udhehequra nga vete Ismail Qemali te cilet rane heroikisht per mbojtjen e Kalase se Janines dhe te mbare Camerise,nderkohe qe lejon vorreza brenda teritorit shqiptar per pseudo ushtaret grek te vrare ne luften italo greke.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.