Letërsi Kombëtare: Rrustem Geci – B R U T Ë T

Çasti është shqiptarët të bashkohemi
çasti është të bëjmë një bashkështet
çamët dhe arvanitët jemi vëlla, një
gjuhë, një alfabet, dhe një tërësi etnike.

Këtu është Shqipëri dhe askund tjetër
këtu është Kosovë dhe askund tjetër
këtu dhe gjithandej është Çamëria
këtu dhe gjithandej është Kumanova

Ngritu Çamëri, flamurja e Shqipërisë,
lufta me fqinjët ende s´ ka mbaruar,
Bashkimi i Shqipërisë kudo na thërret,
Kosova Shqipëri është zëri i Devollit.

Çamëria Shqipëri është zëri i Janinës,
Çamëria Shqipëri është zëri Prevezës,
Çamëria Shqipëri është zëri i Filatit,
Çamëria Shqipëri është bashkimi ynë.

Çasti është shqiptarët të bashkohemi,
në një bahkështet dhe nën një flamur,
Folë atdheu ynë i ndarë, folë Shqipëri,
Devolli njeh Republikën e Çamërisë!..

Rrustem Geci – Dortmund, 2018

 

Shperndaje ne
Updated: 7 Janar, 2018 — 19:58

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.