Rrustem Geci: ATDHEU ËSHTË DASHURI

Me mikun tim poet në La Spezia
tek po ecnim buzë detit të mesdheut
deti na ndali; pyeti, keni shqetësime
a më lejoni të qaj edhe unë me ju!…

Nënë e diellit, Nënë e tokës, e qiellit
Nënë e mollës së Kuqe, e Çamërisë,
Nënë e të gjitha trojeve shqiptare
Çfarë t´i them unë nënës tek shtëpia!?

Atdheu është dashuri e gjithsecilit
por brenda i kam lotët që s´ thahen
dhe një dhimbje që s ´më le të fle
dhe një vuajtje nga më të rëndat!…

Çamëria thërret,- është zëri i atdheut
zëri i të gjithë shqiptarëve ku jetojnë
rritur jemi nën krahë epokash të egra
shqiptar, bëj dorën grusht e mos u
vono, ti je vetëndryshimi në çdo kohë!…

Donat, unë si lashë ata të më vrisnin
se nga guri i gjakut buron uji im,
e nga gjaku i gurit të gjakut u rritën:
duar të reja nëpër vargje dhe këngë!..

Sa herë deti na shfaqet i zemëruar
ngrihet moshë e të guximshmëve
ngrihen trimat që e duan Shqipërinë
ngrihen bijtë, që i falin gjak atdheut!…

Rrustem Geci- La Spezia, Itali, 2018

 

Shperndaje ne
Updated: 1 Shkurt, 2018 — 21:09

The Author

Rrustem Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons