PRIZREN, GEZUAR Vallen e Fitores!

Më 24 prill të vitit 1467, pas një rrethimi të tejzgjatur nga pushtuesit osman, pas shumë gjakderdhjesh nga të dy palët u shënua edhe fitorja e fundit e ushtrisë arbërore të udhëhequr nga Gjergj Kastrioti në Krujë.
“Ndalni vajtimin për të rënët dhe shijoni gëzimin e fitores”!
Ky ka qenë mesazhi i kësaj feste.
Prizreni dhe jo vetem ky qytet me nje histori te pastert Shqipetare!
Para 551 viteteve dhe me pas,Prizreni dhe te gjitha viset shqipfolese, festonte “Vallen e Fitores”!
Per nga rendesia ekonomike dhe pozita e saj strategjike, ishte i veqant.Pas Krujes vinte ky qytet- dhe gjithe festat tjera qe lidheshin me kulturen-historine e popullit tone te lavdishem,zhvilloheshin me mburje dhe krenari!
Po sot…???
Pse eshte!
Qyteti madheshtor Prizreni, dikur nen zotrimin e Princit te Kastrioteve Gjon Kastrioti, trashiguar nga i ati, Pal Kastrioti, gjyshi Gjergj Kastriotit!
Eshte nje manifestim, duhet,eshte detyrim.
Eshte derdhur aq shume gjak,eshte nje nder betejat me te ashpra qe njeh historia.
Prizrenasit, dhe jo vetem ata, une ju bej thirrje ti bashkohen thirrjes, per te nderuar e kujtuar kete fitore te lavdishme te popullit tone.
Bashkohuni ne kete manifestim kulturor.
Le te degjohet kenga dhe vallja shqiptare, si ne kohen e KRYE HEROIT TONE KOMBETARE GJERGJ KASTRIOTIT.
Gezuar Fitoren “Vallen e Fitores”.
Islam Idrizi

Shperndaje ne
Updated: 16 Prill, 2018 — 18:06

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.