Kadare , simbol i kombit

ismail_kadare_per_popullin“Shpifje makabër që turqit na mbrojtën nga sllavët” (Ismail Kadare) .

xdggddgShkruan: Brilant Gashi

Ishte një thënie e fortë për një shqiptarë , jo për të gjithë shqiptarët sepse ka shqiptarë që e mbështesin pushtuesin pesë shekullor dhe nga ana tjetër nuk ka .

Me të vërtet për ne Turqia apo Perandoria Osmane është dhe do të mbetet njëra ndër pushtueset më të mëdha të kombit shqiptarë sepse përveç turqëve në Shqipëri ka pasur pushtues të tjerë si serbët , grekët , bullgarët , malazezët dhe në shumicën e kohës dhe italianët .

Por a ka qenë Turqia pushtuese e jona ose jo nuk do të përgjigjem fare sepse nuk po e bëj këtë shkrim për një temë të tillë sepse shumë herë kam përmendur turkun në shkrime dhe edhe pse e përmenda edhe njëherë kjo nuk do të thotë asgjë sepse thënia më lartë është thënie e Kadares sepse turqit nuk na kanë çliruar nga sllavët por vetëm na kanë pushtuar për 500 vjet .

Ismail Kadare është simboli i madh i kombit që jeton e vepron në Paris dhe ne çdo libër të tij , ai përmend shqiptarët dhe Shqipërinë sepse të mos përmendësh vendin ose atdheun tënd të paktën njëherë është një boshllëk i madh në zemrën tënde dhe prandaj Kadareja nuk e ka atë boshllëk sepse ai është një figurë e madhe e Shqipërisë , e shqiptarëve dhe e të gjithë shqipeve kudo në botë .

Ismail Kadare është një shkrimtarë shumë në zë i letërsisë shqipe dhe të asaj botërore bashkëkohore . Për mua është shkrimtari më gjenial dhe më i mirë i letërsisë shqipe sepse në libër të tij ka histori , ka një histori të fshehur ku lexuesit e tij e kanë të vështirë ta zbulojnë .

Në vitet 1990 ai u largua nga Shqipëria për të qëndruar në Paris ku dhe autoritetet e kohës e kishin dënuar largimin e Kadaresë nga Shqipëria por edhe pse ai u vendos në Francë veprimtaria e tij nuk pushoi asnjëherë .

Kadare është një njeri që nuk mund të përshkruhet fare sepse në librat e tij ka një filozofi të rrallë të të shkruarit . Kadare është mjeshtër i letrave në gjuhën shqipe dhe rrallë gjen një person ose shqiptarë atdhetarë si i madhi Kadare sepse ai është unik dhe në të gjitha librat e tij përmendet në mënyrë figurative dhe letrare Shqipëria jonë që Europa nuk është duke e dashur fare .

Për Kadaren ka shumë fjalë por ka edhe shumë rivalë si : Rexhep Qosja i cili sa herë që e përmend Kadarenë ai e drejton Kadarenë tek çështjet fetare që për shqiptarët janë përçarje mes shqiptarëve .

Me pendën e tij Kadareja tregon të vërtetën e humbur shqiptare , për përballjet e Shqipërisë me vetveten dhe trajton shumë tema të tjera por jo , asnjëherë nuk i drejtohet çështjeve fetare dhe në librin e tij “Kështjella” ai tregon për osmanët e këqinj ose turqit e sotëm .

Vetëm për fund dua të shtoj se Kadareja është simboli më me kuptim i kombit shqiptarë , i gjuhës dhe i letërsisë shqipe .

Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.