Për tradhëtarët , nuk ka mëshirë

14021666_1672241869767430_6533441235434903195_n

11811570_537716746376097_2058587429534981199_nJeta për Atdheun (shkrimi #5)
 
A duhet të ketë shqiptari mëshirë për tradhëtarin apo jo ?
Si mund të jetë përgjigja e kësaj pyetjeje , që në pamje të parë , mund të duket shumë e lehtë për t’u përgjigjur .
 
Shqiptarët gjatë gjithë historisë së tyre , ka pasur tradhëtarët nga më të ndryshmit dhe nga tradhëtarët më të fëlliqur , që mund të ketë pasur populli ynë shqiptar . Nuk ka mundësi , që të ketë ndonjë popull , që në historinë e vet , të mos ketë pasur tradhëtarë . Të gjithë popujt e tjerë , në histori kanë pasur tradhëtarë , por pse jo edhe tani .
 
Ne kemi pasur mjaft “tolerancë” , për secilin armik , që ka qenë në trojet shqiptare dhe e kemi vëzhguar se deri në çfarë pike , këta armiqë do t’i sulmojnë trojet tona .
Por erdhi edhe ai momenti kur këta armiqë , e kishin tepruar duke masakruar dhe plackitur popullsinë e gjorë civile , që nuk kishte bërë asgjë ndaj askujt .
 
Por për tradhëtarët , a duhet të ketë mëshirë ?
Përgjigja ime dhe e çdo shqiptari , do të ishte se , nuk do të kishim mëshirë ndaj tradhëtarëve dhe shqiptarët , nuk kanë pasur asnjëherë mëshirë për tradhëtarët . Sepse dihet se për tradhëtarët , nuk duhet të ketë kurrë mëshirë . Tradhëtari , nuk ka vend në atëdheun e asnjë vendi . Ai e ka vendin në litar .
 
Në fjalimin e tij të fundit , mbreti i Shqiptarëve Gjergj Kastrioti , ndër të tjera përmend edhe tradhëtinë dhe ka përmendur se çfarë duhet bërë me mashtrusin apo tradhëtarin . Kjo është përgjigja e famshme e tij për princat arbëror :
 
“Dhe nëse magjistari , ushtari apo kleriku janë mashtrues dhe të padrejtë , atëherë pa mëshirë varini në shtyllë në vendin e krimit : Ju do të vini re se pasardhësi i tij do të bëhet i drejtë dhe i njerzishëm .” – thoshte i madhi Gjergj Kastrioti , një trim i madh dhe mbrojtësi i Evropës .
 
Edhe Ismail Qemali , kryeministri i Shqipërisë etnike e përmendte tradhëtinë në kohë të caktuar . “Pa u vra tradhëtia , nuk mund të bashkohet Shqipëria .” Tradhëtia e madhe nuk duhet assesi të falet , tradhëtia kundër kombit pa vetëdije ndoshta mund të falet , por tradhëtia me paramendim asnjëherë .
 
Edhe Esat Pashë Toptani , ishte një tradhëtarë i kombit shqiptar por tradhëtia e tij , mori një mësim shumë të mirë dhe të madh kur Avni Rrustemi , ky student i madh dhe trim i shqipes , e vrau Esat Pashën . Kjo do të thotë se tek populli ynë , tradhëtia nuk njeh falje dhe nuk njeh gjithashtu mëshirë . Tradhëtia e ka vendin në litar dhe tradhëtia me paramendim , padyshim , që duhet të ekzekutohet .
 
Tradhëtia i vrau shumë ushtarë tanët të UÇK-së dhe ushtarë , që luftuan për bashkim dhe idealin kombëtar . Tradhëtia i mbyti të gjithë .
 
Tradhëtia ekziston në këto troje edhe në këto kohë sepse tradhëtarët (politikanët) dëshirojnë , që t’i shesin tokat tona , t’ia japin ato toka fqinjëve dhe shovinistëve sllavë . Shqiptari nuk mundet t’a duroj këtë gjë pa moral dhe këtë tradhëti , që i bëhet tokave tona .
 
A ka tradhëti më të madhe se sa të bësh tradhëti ndaj kombit tënd dhe t’i mohosh atdheut shumë gjëra , që për të , janë primare .
Pra si përfundim , tradhëtia për shqiptarin është e pamoralshme dhe nuk njeh mëshirë !!!
 

Brilant GASHI 

Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

1 Comment

Add a Comment
  1. Pac Miresi o pasardhes i fisit sa families Gashi, dhe mes tiranes ai fis lene Gjurme me Pr. Gashin ndiese paste.Pasuesve Mbrodhesi kudo qofshin. Prof.Agron Gashin si e kam ne Tirane lene vite emigracioni ndare…Ai gjak besoj jeni djali Briland qe si keni emrin, JENI.
    Ju pergezoj.
    Guri Naimit D.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.