E pamundura për shqiptarin

Shkruan : Brilant Gashi

Nëna dhe fëmijët e humbur (shkrimi #2)
 
Këtë e bëj për atdheun tim . Jo se e bëj për përfitime personale . Dëshironi të dini arsyen e vërtet ? Arsyeja është se më shtyn dashuria e madhe për atdheun , që t’a bëj këtë . Një dashuri , që ti nuk mund t’a kuptosh dot kurrë . Sepse fuqia e dashurisë për atdheun është e pashpjegueshme .
 
Sigurisht që është e pamundur të ma ndalosh dashurinë që e kam përmbrenda vetes , sepse kjo dashuri është topi , që shemb kalatë më të forta vetëm me një goditje . Një goditje fatale do të thoja unë , por do të thoshin edhe të gjithë shqiptarët . Kjo goditje do të dëgjohej në tërë botën mbarë sepse shqiptarët po e bëjnë këtë goditje . Janë ata të cilët dijnë të bëjnë histori .
 
Eshtë e mundur që historia e një populli të vogël me zemër të madhe , të jetë një histori e pamundur për të tjerët sepse po përflitet për një popull që quhet shqiptar , po përflitet për një komb , që e ka derdhur gjakun e mijëra trimave vetëm që ky komb të jetë i bashkuar .
 
E pamundura nuk mund të hyjë në fjalorin e shqiptarëve , sepse kjo fjalë nuk ekziston . Kjo fjalë është ofenduese për popullin tonë sepse çdo gjë e kemi bërë të mundur si popull .
Kemi thënë se është e pamundur për të zmprasur pushtuesin 5 shekullor nga Shqypnia , por e kemi bërë të mundur .
Kemi thënë që është e pamundur , që sllavo-grekët të tërhiqen nga tokat tona , por edhe këtë e bëmë të mundur , falë vullnetit të madh të shqiptarit . Kjo është e pamundura për shqiptarin !
 
Ne nuk kemi miq , dhe nuk kemi nevojë për ta sepse ata presin rastin më të mirë që të na fusin thikën në shpinë dhe të largohen përgjithmonë . Ne duam miq , që të na mbështesin vetëm në projektin tonë të bashkimin kombëtar , se për këto tjerat as që i duam këndej pari .
 
Ne nuk kemi vëllezër dhe nuk do të kemi kurrë të gjakut të huaj , por ne i kemi vëllezër vetëm bijtë e shqiponjave , ne i kemi vëllezër vetëm ata që kanë gjakun e shqiptarit .
 
Ngjyrat e vërteta tonat janë vetëm Kuq e Zi , këto janë ngjyrat , që na simbolizojnë dhe na identifikojnë neve si një popull i bashkuar . E kam mësuar se e vetmja dashuri , që nuk mbaron kurrë është dashuria për atdheun . Kjo do të thotë , Dashuri pa kushte .
 
Dua që të rinjtë t’a duan kombin e tyre , dua që t’i udhëzoj në këtë rrugë , ku jam unë por vetëm shumë pak nga rinia jonë shqiptare është duke e ndjekur këtë rrugë të shenjtë . Ky është mision i shenjtë kombëtar për çdo shqiptar të trojeve etnike por edhe për të gjithë shqiptarët e botës .
 
Vetëm shikoje , se sa keq është dëmtuar atdheu im . Jo nga të huajt , por nga vet shqiptarët . Kjo është e keqja , që shumë pak popuj e kanë , por më së shumti e ka populli im i shenjtë . Jemi munduar që të bëjmë shumë të mira për ty oj nënë Shqypni , por mesaduket këta shqiptarët tanë , nuk duan t’ia dijnë për mundimin tonë , që ne bëjmë për ty dhe ndonjëherë them se këtë mundim t’a lë mënjanë dhe mos të mundohem më .
 
Të gjitha këto gjëra kanë luajtur në mendjen time për orë , ditë dhe javë të tëra , por e vërteta ishte se nuk doja që të shprehesha ashtu siç shprehem tani . Edhe njëherë po them se dashuria për atdheun është ajo që më shtyen , për t’a bërë këtë . Kjo është e vërteta !!! 
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

3 Comments

Add a Comment
  1. Te lumte Brilant Gashi !

  2. Keta jane ata qe e mnajn gjall shpirtin e kombit!
    Te lumt Brilant!

  3. Kjo eshte e mundur per shume dashkmoshatare dhe dashkeatdhetare. Sje vetem por mediat mefucine e tyre dhe antishqiptare qorjentuse nuk munde ta zbehin dashurine e pasardhseve te kastrijoteve dhe te herojve qe dhane bijet e tyre per liri dge shqiptari. Te dalebderoj per mesazhin qe i perket brezave.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.