ISLAM IDRIZI- “DITA E ARBËRIT”- FESTË KOMBËTARE me 02.03.2019

Unë vazhdoj të thërras… me këmbngulje!
-02.03 i viti 1444-
Nga viti i ardhshëm -2019-kjo datë të shpallet FESTË KOMBËTARE, në të gjitha trevat,hapsirën SHQIPËFOLËSE.
Pa këtë datë kulminante, ne nuk do e kishim këtë histori që kemi sot.
Përfaqësuesëve të dy shteteve Shqipëri e Kosovë:
Nuk është thjeshtë një kërkes!
Por është DETYRIM.
Ne,nuk “goxojmë”…! Për hir të “miqësisë”(t’pabesëve,vrasësve,gënjeshtarëve) të anashkalojmë, këtë datë shumë të rëndësishme për historinë, për popullin Shqipëtarë.
E kush nga popujt tjerë,do ta bënte këtë gje!!!???
Askush.
Prandaj edhe njëher! Jam i detyruar të ju drejtohem të gjithë juve, me shpres se do gjej mbështetjën tuaj:
Gjithë botës akademike,përkatësishtë asaj të fushës së historisë,si dhe mbar opinionit publik shqipëtarë,të ngrejnë zërin,të ushtrojnë gjithë ndikim e tyre profesional dhe njerëzor tek institucionet vendim marrëse!
Kuvendit të Republikës së Shqipërisë dhe atij të Republikës së Kosovës, të nxjerrin një vendim që është krejtësishtë legjitim.
Të shpallët 02.Marsi festë kombëtare.
Të lutem SHPERNDAJE dhe dikur ndoshta! Do të bie në vesh të deputetëve përgjegjës për këtë heshtje karshi kësaj date historike.
Islam Idrizi -11.08.2018.

Shperndaje ne
Updated: 12 Gusht, 2018 — 04:45

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.