Zonja e madhe Elx

Shetitja nëpër Detin Mesdhe ose si e quajnë edhe Deti Pellazgjik të jep një kënaqësi të posaçme;.deti i kryqëzimeve .  zhvillimeve , ballafaqimeve të “ kulturave “ dhe lindja e civilizimit europian.
 
Historia  e jonë nuk ka fillim e as mbarim. Fillet e saja janë shumë të lashta ,të cilat duhet ti gjejmë dhe t`i vendosim në sirtarët e kohës nëpër të cilen kemi kaluar,
 
Një gjë është e sigurt qe Roma u ndërtua mbi , mbi tokat tona dhe me diturinë tonë. Roma  u themeluat nga etruskët dhe ilirët dhe pastaj u zgjerua mbi frigjet ,lidiasit  , iberiket dhe shkoi  shumë largë. Roma i gjeti të gatshme të gjitha territoret që i pushtonte , ato e kishin zhvillimin dhe qytetërimin e tyre , ato o kishin perënditë e tyre. . Romakët u qeverisen nga etrusket dhe iliret ,porse  të gjithë  ata që nuk e pranuan gjuhën artificiale latine u zhdukën pa mëshirë .
 
Mrekulli e kohës , të zhdukësh vetveten për të ndërtuar një vetvete të re sa të madhe aq edhe rrënuese për të kaluarën e saj. Por , këto ishin tiparet e të parëve tanë.
 
Jo rastësisht “lundrova ‘ virtualiasht në qytetin Elche ( Elx) , në provincën autonome të Valencias , në Spanjën juglindore, që lagët nga Lumi Vinalopó.
 
Qyteti është me origjinë iberike por gjatë kohërave i banuar nga kartagjenasit dhe romakët. Thuhet edhe prej grekëve .( Po, kush ishin grekët e asaj kohe ?)
 
Tema e e four sot quhet : « La dama de Elche » ,një bust para-romak i shekullit 4 pr.K  Busti u gjet në vitin 1897 , në një qendër arkeologjike të Elches. ( E mendoni , se ku ishim ne në atë kohë (1897 ) . « as në tokë e as në qiell » )
 
“Dama e Elches “është  i njohur si artefakt Iberik nga shekulli i 4-të pr.K. ( thuhet me ndikim grek (?). Por , “Enciklopedia e Religjioneve “ beson që “Lady of Elche “ ka ndërthurje direkte me Taniten , perëndeshën kartagjenase.
 
Duhet cekur që prania kartagjenase në Iberia ishte nga viti 575-206 BC , pra deri në rënjen e Kartagjenëve nga Republika Romake nëbetejën e ILIPes ( lufta e dytë punike)
 
Origjina e skulpturës “ me ndikim grek “ ka hapur debate tek specialistet, sepse sipas tyre i takon vet vendit të gjetjes -1897 në L’Alcúdia , sepse deri më sot nuk është gjetur diçka e ngjashme greke.
 
Kur jemi tek Perëndesha kartagjenase Tanit , të shikojmë ngjashmërinë dhe ndikimin e saj në “Zonjën  e Elches”

Ju kujtohet Kryki ?
 
Tanit-i ose Tanithi ishte Perëndeshë e madhe e Kartagjenës . Ajo ishte Perëndeshë e Qiellit e cila mbretëronte mbi Diellin , Yjet dhe Hënen; dhe si nëna Perëndeshë asaj i besohej plleshmëria. Quhej  edhe ‘ Zonja gjarpër “ ( mendoni tek maqedonasit e lashtë dhe simboli i tyre  gjarpri) .
 
Sipas studjuesve të ndryshëm . të gjitha këto ishin mbetje të Kulturës së Atlantidës .( From Earth Ancients )
 
Se Katallanët ishin  popull në veti e tregon edhe kjo pyetje e studjuesve: Sa huazime gjuhësore greko-romake ka gjuha Katalone? (Like other languages, Catalan has a large list of loanwords from Greek and Latin. This process started very early, and one can find such examples in Ramon Llull’s work.[23] In the 14th and 15th centuries Catalan had a far greater number of Greco-Latin loanwords than other Romance languages, as is attested for example in Roís de Corella’s writings.[23] )
 
Edhe diçka fjala “ Skulpturë Iberike “ i referohet Kohës së Bronzit , pra para kohës së pushtimeve romake.( “Pre-Roman” Iberian sculptures “  )
 
Termi “Iberik”  në kuptimin etnik përdorej nga grekët- romakët që të përshkruhen 23 grupe të ndryshme fisesh pellazgjike që jetonin në Gadishillin Iberik para kohës Romake. Të 23 grupet , ishin të njëjta me karakteristika të njëjta etnike , pra një shoqëri homogjene,
 
Të shtojmë edhe këtë , burimet e sakta italiane e shkruajnë se “ Kartagjenasit ishin etrusket e Afrikës Veriore “
   
Perëndesha e Kartagjenës “Tanith”, Perëndesha e Qiellit.
 

Fahri Xharra,14.05.17
Gjakovë

Shperndaje ne
Updated: 14 Maj, 2017 — 16:20

The Author

Fahri Xharra

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.