Mjaft më me shpifje . Ilirët janë të parët tanë !

Shkruan : Brilant Gashi


Kthim tek të parët tanë (shkrimi #11)
 
Asnjëherë se kam menduar këtë për shqiptarët e mi ! Jo asnjëherë nuk e kam menduar se ne i bëjmë gropën vetes sa i përket historisë sonë . Çfarë qëllimi kemi ne atëherë nëse kështu e mohojmë historinë tonë ? Këto mbetje shqip-folëse paguhen nga qarqe të caktuara shoviniste vetëm për të shtrembëruar historinë tonë .
 
Nuk dua të merrem më shumë me mbetjet sllave që egzistojnë në trojet shqiptare që maskohen nën fytyrat e “historianëve” dhe “analistëve” të rremë , por në të vërtet , këto mbetje , mbeten plehrat më të këqija , që mund të egzistojnë ndonjëherë në trojet shqiptare .
 
Erdhi edhe shpifja e radhës , dhe dihet nga kush : Nga ai që nuk ndalet duke shpifur për figurat tona të mëdha kombëtare . Emrin nuk guxoj t’ia përmend sepse emrat e mbetjeve nuk kërkojnë asgjë nëpër shkrimet e mia . Sipas tij edhe “shqiptarët nuk qenkan pasardhësit e drejtëpërdrejtë të ilirëve . Pra edhe ne kemi jetuar në gënjeshtër duke mësuar dhe besuar në trillime (?) .
 
Kur e pashë këtë lajm në faqen “Dardania Sacra” në Facebook me mbishkrimin : “#KAZANImediatik, Mustafa Nano paska deklaruar që shqiptarët nuk janë pasardhës të Ilirëve pasi që nuk ka prova, e në anën tjetër shkrimtarët botëror e pranojnë dhe thonë se kanë prova. Mirë o Mustafa Nano, po ato provat që nuk janë i ke ti apo thjeshtë je mësuar të hash plehra si Kazan që je?!” , u krijua brenda vetes një energji që të qeshja dhe të më vinte keq për këtë njeri të shkretë , nëna e të cilit ndoshta edhe është penduar që e ka lindur .
 
Si mund të mos jemi bijtë e ilirëve o popull ?
Përse shpifni kështu ndaj nesh (?) dhe dua të di se cili është qëllimi juaj , që e bëni gjithë këtë punë të ndyrë ? Ju jeni duke u munduar kot së koti sepse çifti juaj me këto shpifje nuk mund të shkoj askund . Disa nga shkencëtarët më të mëdhenj të botës e pranojnë origjinën tonë (me prova) dhe dole ti (Mustafa kanceri) që edhe njëherë t’a pranosh se je një filo-sllav i vërtet .
 
Po paraqes disa nga thëniet për origjinën ilire të shqiptarëve nga historianë , akademikë dhe shkencëtarë të shquar :
 
1. Maurico Druon , sekretar i Akademisë frënge : “Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vet historia dhe gjyshërit e shqiptarëve merrnin pjesë në luftën e Trojes , të udhëhequr nga Akili (në njërën anë) dhe Hektori (në anën tjetër)” .
 
2. Nikolla Jorga : “Populli shqiptar së bashku me baskët , janë më të vjetrit në Evropë” .
 
3. Lamartini : “Ky komb e ky popull nuk merret nëpër këmbë … Kjo është toka e heronjve të të gjithë kohërave … Homeri aty gjeti Akilin , grekët Aleksandrin e Madh , turqit Skënderbeun , njerëz këta të së njejtës racë , të të njejtit gjak” .
 
4. M. Huacunthe Hecquard: “Në asnjë vend të botës femrat nuk janë më të respektuara dhe nuk ushtrojnë një veprimtari më të fuqishme se shqiptaret dhe disa nëna shqiptare kanë përzënë prej shtëpisë bijtë e vet pasi ata ishin larguar nga fronti i luftës. Ato i kishin kthyer në fushën e betejës”.
 
5. Agostino Ribeco : “Te drejtat mijëvjeçare të shqiptarëve , etnografike dhe gjeografike , shtrihen prej kohërave të vjetra në Iliri , Maqedoni dhe Thesali” .
 
6. Dushko H. Konstantinov : “Shqiptarët janë banorë më të vjetër të Gadishullit Ballkanik dhe pasardhës të drejtpërdrejtë të ilirëve të vjetër , të cilët kishin ndërtuar shtetin më të fuqishëm në Ballkan” .
 
7. Gjorgj Hahni : “Shqiptarët janë pasardhës të Ilirëve , ndërsa ilirët janë pasardhës të pellazgëve … Shqiptarët janë stërnipërit e Pellazgëve” .
 
8. Jovan Cvijiq : “Sllavët e jugut , pas ardhjes në Ballkan , aty gjetën shqiptarët , të cilët nën trysninë e tyre (sllavëve) u tërhoqën jugu dhe në vendet më malore , ku i hasim edhe sot” .
 
9. Gos Xhen : “Origjina e shqiptarëve ngjitet deri te koha e pellazgëve dhe kanë origjinë parahelene” . Gustav Majer : “Shqiptarët janë Ilir të rinj” .
 
10. Edvin Pears : “Shqiptarët janë pasardhës të racës më të vjetër të Gadishullit Ballkanik , gjegjësisht të racës arjane , duke e nxjerrë këtë fjalë nga dy rrënjët e fjalëve shqipe : Ar dhe Anë , që d.m.th. Njerëz të arit të pastër” .
 
Ka edhe më shumë fakte o Mustafa Nano , por edhe unë frikësohem sepse nëse do të dalin më shumë fakte për origjinën tonë , atëherë edhe ti do të thuash se edhe Pellazgët trima nuk janë paraardhësit e të parëve tanë , Ilirëve . Të njëjtën ndoshta do t’a thuash edhe për Hundëzakët !
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.