Atdhe Geci: SHQIPTARËT JEMI PELLAZGËT

Shkencëtari e dinte të vërtetën, por kishte frikë dhe e pyeti shtetin.Shteti i tha; ti i di rregullat! “Ne s´kemi nevojë të shpikim stërgjyshër, pasi stërgjysh né nuk kemi“!
Shkecëtari u shtang gjatë,..por e firmosi!
Ajo fjali famëkeqe e studiuesit të nderuar, qe e mohoi prejardhjen e gjuhës shqipe nga pellazgjishtja, e cila ka mbërthyer si gjarpër të vërtetën për origjinën e gjuhës.
Studiues të albanalogjisë sot hezitojnë ta pranojnë prejardhjen e gjuhës sonë nga pellazgjishtja dhe nga 54 shkronjat e tyre.
Alfabeti pellazg s´është vetëm shkronja, por është kulturë, krijimtari, art e histori.
Konstatin Kristoforidhi këtë afabet kishte por, mohues të prejardhjes e të origjinës përpiqen ta fshehin emrin e tyre në libra në revista dhe, në „konferenca shkencore“.
Erinitë e pellazgëve çdo ditë pyesin?
Pse stërnipërit tanë shqiptarë se njohin gjuhën e etërve të tyre, e mohohojnë prejardhjen e vetë, mohojnë identitein e vetvetes së tyre, e mohojnë pasurinë e stërgjyshërve.
Mohimi i gjuhës sonë nga pseudoautorët dhe i qytetërimit paleolit shqiptar, shkon përtej çdo ligësie; dhe tradhëti kombëtare.
Kohët e perëndisë janë të pafund. Autorët tanë duhet të pranonin origjinën pellazge ndryshe, mohimi i origjinës sonë ndaj vet prejardhjes, gjërat nuk do të vejnë mbarë.
 
Shkencëtari  nuk  i  mori  parasysh faktet, faktet  që  e  çlirojnë shqipen nga misteri.
Me pranimin e prejardhjes  sonë  pellazge shqiptarët do e kishim tërësinë teritoriale gjuhësore, kolturore  e  gjithëkombëtare.
Jetojmë gjerësis së  mohuar  të  atdheut; gjerësisë së zvogëluar të tokës e të detit, jetojmë me disa pjesë  të  diellit  të zënë.
 
Koha s´ resht që ata t´i lëmë të vetmuar por, mohimi i prejardhje ende gërryen!…
Intelegjencë e gjeografisë së atdheut fol, pse hesht, pse se ngritë  zërin  e  arsyes, ku e ke fshehur  fuqinë  e mendjes  sate s´ka vetëdije më të fuqishme s´e faktet, se të menduarit tuaj artistik  e shkencor pranimi i origjinës pellazgo ilire, heshtet e mohohet. Librat mashtrues të origjinës rrezikojnë turpshëm  origjinën shqiptare.
 
Kombi ynë sot po  rrezikohet  nga  tanët nga faktorë të ndryshëm e korruptiv, nga ndërhyrja e fqinjëve grekë, serbë e tjerë!
Atdhe Geci – Dortmund, 2022
Shperndaje ne
Updated: 4 Qershor, 2022 — 05:22

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.