Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- KALLINJTË E ERËS

KALLINJTË E ERËS

Lulja e Roganës të tëra gjuhët i flet

flet lashtësinë e saj kohën që s´tretë

nga Guri i parë dhe tej gurëve tjerë

nuk ka stuhi që dashurinë ia merr!

 

Roganë, toka është jotja e i yti qiell

ke zonjat Stinë dhe ke zotin Diell

Luftës Çlirimtare i dhe gjak e dorë,

nga gjiri yt u lindën tre dëshmorë!…

 

Të gjithë jemi lindur nga puthjet e

dashuria, nga hënë e natës e dielli,

nga kallinjtë e bukës dhe të luleve

nga shumësia e shirave dhe yjeve!

 

u kushtohet juve që dini ta duani

atdheun tuaj, e Kosovën dardane,

ju që jeni pranvera në çdo shtëpi.

 

Lulëzo gjuhë e lashtë e Dardanisë

pasardhëse e stëgjyshërve pellazgë,

në Roganë, Kosova e ka një emër,

në Roganë, Kosova është Shqipëri.

Shperndaje ne
Updated: 13 Gusht, 2023 — 04:50

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.