Nder dhe lavdi PATRIOTIT Ligj Gurakuqi!

Luigj Gurakuqi
Iku edhe ky përvjetor!?
Shpallja e pamvarsisë s ëShqpëris.ë..pa u zën në gojë patrioti Gurakuqi, i cili pothuajse ishte kryesori i gjithë zhvillimeve të kohës, deri te akti final i ngritjes së flamurit kombëtarë me 28.11.1912!
Përveq atdhedashurisë, ai dëshmoi në të gjitha rastet se ishte një nga patriotë i vërtet.të kohës.
Gurakuqi la Italin dhe jetën “lloksoze të tijen”, aty ku mbaroi kolegjin e Shënmitër Koronës në Kalabri, ku ishte nxënës i De Radës, dhe më pas vijon studimet e larta në shkencat biologjike në Napoli,të gjitha këto nohuri të fituara me mund e djersë… kthehet dhe që të gjitha i derdh në vendlindjën e tij. Gurakuqin ishte një krahë i fuqishim i bashkpatriotëve kohës,Fan Nolit,At Gjergj Fishtes etj.
Gurakuqi ishte në krye të lëvizjes së armatosur në Veri të vendit -1911-1912-.
Nuk kishte ngjarje të rëndësishme të kohës ku të mos ishte dora e patriotit Luigj Gurakuqi.
– Me 1908 ishte edhe pjesëmarres në Kongresin e Manastirit. Drejtor i parë i Shkollës Normale,Elbasanit.
Janë të pa numërta të bëmat e tija.
Nder dhe lavdi PATRIOTIT Ligj Gurakuqi.
Islam Idrizi.

Shperndaje ne
Updated: 30 Nëntor, 2018 — 04:54

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.