Mustafa Nano , o qen sllav mos e prek Skënderbeun

Shkruan : Brilant Gashi

Kthim tek të parët tanë (shkrimi #3)
 
Oj Nëna Shqipëri , ka dy vjet e gjysmë që merrem me çështjen kombëtare dhe tash e kuptova se sa shumë halle bart mbi supet e tua . Më erdhi keq edhe për vete sepse nuk e dija se edhe unë kam halle të mëdha sepse hallet e Nënës Shqipëri , janë edhe hallet e mia .
 
Nënë , këto mbetje nuk e kanë ndërmend që të ndalen duke shpifur dhe duke ofenduar heroin dhe profetin e shqiptarëve Gjergj Kastrioti . Çfarë kanë këta me ne o nënë ? As unë nuk e kuptoj . Këta meritojnë që të shporren nga Shqipëria jonë . Me këtë frazë , duhet të të përshëndes ty o Mustafa Nano , ti qen i sllavëve .
 
“Dhe nëse magjistari , ushtari apo kleriku janë mashtrues dhe të padrejtë , atëherë pa mëshirë varini në shtyllë në vendin e krimit : Ju do të vini re se pasardhësi i tij do të bëhet i drejtë dhe i njerzishëm .” – thoshte i madhi Gjergj Kastrioti , një trim i madh dhe mbrojtësi i Evropës . Atëherë t’a varim edhe Mustafa Nanon në vendin e krimit !
 
Përsëri durimi im u shua tërësisht ! Në fillim doli puna e Gjergj Fishtës dhe tani të erdhi edhe radha për Gjergjin tjetër , e kam fjalën për Kastriotin tonë . I lutem zotit , që askush të mos e harroj këtë shqiptar të madh . Ai është mbreti ynë , ai është profeti ynë . Eshtrat e tij , nuk janë assesi të qeta , dhe arsyeja e vërtet është qeni i sllavëve Mustafa Nano .
 
Në shkrimin tim “Mos e shani Gjergj Fishtën , o të mallkuar” , u tregova shumë më i butë sepse besoja se veprimtaria e tij shpifëse , do të ndalonte . Në fillim pate shpifje për Fishtën e madh , tani nuk të qëndroj bytha rehat dhe shpife për mbretin e Shqipërisë . Nëno , Mustafa Nano me të vërtet qenka çmendur i tëri ! Çfarë ke tani me Skënderbeun o mbetje sllavo-turke ? Më shumë nuk dua të të pyes .
 
Një lajm i madh erdhi për shqiptarët : Përmendorja e Gjergj Kastirotit , do të vendoset edhe në Budapest , Hungari . Historikisht edhe dihen marrëdhëniet e mira të Skënderbeut me Princin Huniad të Hungarisë . Përmendorja e të madhit Skënderbeu , vërshon nëpër të gjitha kryeqytetet evropiane , kurse mbetjet turko-sllave si rasti i Mustafa Nanos , mbjellin vrer dhe urrejtje për heroin tonë arbëror .
 
Shpifja e radhës e tij është kjo : “Skënderbeu , ka qenë më shumë katolik se sa shqiptar” , kurse tjetra shpifje është “Nëna e Skënderbeut është serbe , por edhe motra e Skënderbeut është martuar me serb . Shqiptarë të nderuar , e shihni se budallallëku në trojet shqiptare nuk ka kufi ?
 
Ju lutem mjaft më me Gjergj Kastriotin dhe nënën e tij . Çfarë keni me ta o të mallkuarit e zotit . O Muço Nano , e ke tepruar tashmë me heroin tonë ! Ti je më serb se sa të gjithë serbët e tjerë . Je një kancer i madh për këtë komb e di apo jo ? Mendjen tënde e ka mbuluar errësira serbe , dhe historia e rreme e tyre .
 
Për Skënderbeun , të gjithë kanë fjalë të mira .
Albanologu kroat Milan Shufflay thotë “Gjergj Kastrioti , ka qenë prodhimi më hyjnor i rracës njerëzore” .
Volteri thotë “Sikur perandorët bizantin të kishin qenë Skënderbej , Perandoria Bizantine , do të kishte shpëtuar .
Për të flasin edhe shumë të tjerë , por vetëm këta njerëz të mëdhenj , e vërtetojnë se Gjergj Kastrioti është engjëlli mbrojtës i Evropës dhe i trojeve shqiptare .
 
Cili është problemi i tij me nënën e të madhit Skënderbe ? Vojsava Tribaldi është nëna e Skënderbeut . Ajo është grua me gjak të pastër shqiptar . Mbiemri i saj e vërteton se ajo është shqiptare ! Tribalët ishin fis shqiptar , të cilët jetonin në Pollog (tani pjesë e Maqedonisë) . Edhe Marin Barleti e përmend Vojsavën duke thënë se ajo i përket fisit shqiptar të Tribalëve .
 
Mblidhuni edhe ju Mustafa Nanot e tjerë dhe mbillni urrejtje për Skënderbeun . Por ai mbetet njëri ndër heronjët më të mëdhenj dhe mbrojtësit e vërtet të Evropës ! Skënderbeu dhe nëna e ij janë shpirtërisht me gjak shqiptari o mbetjet e sulltanëve osman dhe krajlave sllavo-grek .
 
Errësira shqiptare nuk ka fund tek kombi ynë . O zot , janë bërë shumë të tjerë të sojit të Mustafa qenit dhe nuk po bëjmë asgjë t’i shporrim nga ti oj Nëna Shqipëri . Ishe dhe do të mbetesh nuse me halle të mëdha Nëna Shqipëri .
 
Por pas Mustafa Nanos , cili do të jetë sindromi i radhës për ty nënë ? Apo do të jenë edhe më shumë Nanosa të tjerë si puna e sllavit Mustafa Nano ? Do të mbetet të shihet !
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.