Serbët dhe pohimi i tyre për autoktonin tonë

plisi_autentik01

xdggddg

     Shkruan: Brilant Gashi

Serbët , ky popull barbar që për vjet të tëra nuk ka lënë trevën veriore të Shqipërisë së atëhershme etnike t’a pushtojë dhe këtë e ka arritur për 100 vjet të tëra .

Për 100 vjet ky popull “barbar” që pohohet se është formuar dhe është lindur nga fisi i Kelmendasve , ka pushtuar Kosovën tonë dhe ka marrë nën administrimin e vet trevën e Sanxhakut të Nishit , Toplicës dhe Pazarit të Ri . Shqipëria e atëhershme kishte pushtues të shumtë të cilët kishin lënë gjurmët e tyre të pushtimit që edhe sot e tutje nuk mund të shlyhen siç janë : feja dhe objektet e tjera fetare si xhamitë (Pushtuesi Osman) .

Serbët dëshironin t’a merrnin nën zotërimin e tyre Kosovën , edhe pse neve na ka marrur një pjesë të saj (Sanxhaku) përsëri , Serbia nuk mund t’a merr Kosovën dhe duhet t’i lëmë ata të “ëndërrojnë” sa të duan , por nuk do t’a bëjnë kurrë .

Nuk ishte asnjë sllavë që thoshte deri më sot se shqiptarët janë vendas ose autoktonë në ballkan por të gjithë thonin dhe gënjenin se serbët “janë autoktonë në ballkan dhe se shqiptarët i kanë marrur heronjët e tyre” . Deri më sot kështu thonin , por do të kishte ardhur koha që ndonjë serbë të tregonte se ne jemi autoktonë në ballkan dhe se historia e serbëve është një histori e rreme dhe gjithmonë do të ishte ashtu .

Por tani në ditët e sotme , sllavët (1% e tyre) po vetëdijësohen duke thënë se shqiptarët janë autoktonë të ballkanit , ja një informatë që serbët kanë thënë kështu .

“Shqiptarët janë autoktonë në ballkan , mjaft më me gënjeshtra” – kështu tha një historiane serbe para pak javësh . Gjithashtu edhe në librin e historisë së klasës së gjashtë në shkollat fillore në Serbi , shkruhet e njëjta gjë , e njëjta teori e vërtetësisë për historinë tonë .

Në librin e historisë në shkollat serbe thuhet kështu : “Shqiptarët janë vendas në ballkan … Ata janë vendas në ballkan dhe serbët kanë rrëmbyer e pushtuar tokat e tyre . Shumë historianë kanë reaguar ndaj kësaj deklarate të një historiani me emrin Rade Mihaljçiç dhe ata thonin se “duhet të rishikohet edhe njëherë libri i klasës së gjashtë” .

Në të vërtet nuk ka se çfarë të rishikohet aty sepse ne jemi vendas në ballkan dhe ishim në këtë tokë që prej se doli dielli në këtë tokë .

Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.