Letërsi Kombëtare: SHIKIMI YT

                 SHIKIMI YT

    (Komandantit Abedin Rexha-SANDUKANI)

I zjarrti shikim, o trim
Nga Yti portret
Ndjenjat e mia ndez
Dhe vargjet flakërojnë
Kur të përshëndes

I hap krah’t e fluturoj
Kur ti mua m’ flet:
-Ma ruaj Atdheun
Kudo cep më cep
Për të çdo gjë jep

Me vargjet më t’ mira t’ këngës
T’ simes poezi
Ti je melodi e ëmbël
Mburrje, krenari

Me lulet më t’ mira t’ kopshtit
T’ kam thurë një kurorë
Ditëve t’bukura të qershorit
I k’puta me dorë
N’lapidarin tënd t’i vëj,
O vëlla dëshmor

Mora ngjyra nga ylberi
Dritë nga vetëtima
Erdha n’përqafimin tënd
I tëri u shkrina
Ti na e solle këtë Liri
Jetë e mot LAVDI

Komandant Abedin Rexha
Lavdi t’qoftë, o burrë
Ballin Atdheut ia dritësove
Dhe Shqipes n’Flamur
SANDUKAN, o trim
T’kujton kombi im

Poezi nga Zymer Mehani

Shperndaje ne
Updated: 3 Mars, 2017 — 10:21

The Author

Prof. Zymer Mehani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.