Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- D A R D A N I 

D A R D A N I 

Na ishte njëherë një zog

me qiell shumë  të gjerë

Shqiponjë  e kish emrin,        

Flamur e kish mbiemrin.

 

Në  mbretërinë  e  tokës           

ajo ponjë e majamaleve,

e ngjashme me qiellorët

u rritë gjeografisë Ipeve

 

Shqipja poetike e qiejve

e motshme 15  mijë vjet,

rron fushës së dardanisë

po s´i një lirike e madhe.

 

E  ngjizur nga përenditë

e ajrit dhe të gjelbërimit

një  udhë  dielli e dijesh

e quaj alfabetin  pellazg.

 

Adhani, një  trim dardan

nga shkambijtë e  Trojës,

Trojën e pa si e varrosën

kufijtë Ilirisë t ́ia rrudhin.

Shkëputur nga libri “Kanuni poetik” i autorit Atdhe Geci.

Shperndaje ne
Updated: 6 Mars, 2022 — 00:25

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.