Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Nacionalizmi shqiptar është vrarë si pasojë e “pastrimit të trurit”

Shkruan: Aurel Dasareti  USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike    Armiqtë…

Faktori shoqeror e poltik me ndikim ne krijimin e shtetit komb

Shkruan: Skender Basha   Faktori shoqeror e poltik me ndikim…

Historianët: Sakrifica e Jasharajve, kushtrim për popullin

Derguar nga  Xhevat Islami Legjendat e reja te Kombit Sakrifica sublime…

Origjina pellazgjike e Kombit Shqiptar

Shkruan: AGIM  BOBA   studiues Anëtar i Akademisë Shqiptaro- Amerikane të…

Shqipja – gjuha që lindi gjuhët indo-europiane

Shkruan: Prof. Teuta Llalla   Nga pellazgjishtja në ilirishte dhe…

Armiqtë e gjuhës shqipe dhe triumfi i saj

Shkruan: Teuta LLalla Lufta kundra gjuhës shqipe ka qenë e…

Faik Konica: Ju rrëfej si e njoha Ismail Qemal Bej Vlorën

Ismail Qemal Bej Vlora Faik Konica (Takim i 1900-ës) Shkëlqesia…

Thënje për Kombin: Faik Konica Dielli, 24 janar 1925.

“Shqipëria, për të rrojtur e për të lulëzuar, duhet të…

KALENDARËT E SHQIPTARËVE, Kalendari i lashtë shqiptar (1)

Shkruan: Genc KASTRATI Kalendari i lashtë siç po e quajmë…

KALENDARËT E SHQIPTARËVE (2)

  Shkruan: Genc KASTRATI Festa kryesore në kalendarin e lashtë…

Pelasgian-Illyrian Music Old illyrian music. 1000 BC

Muzika jone sa e vjeter edhe me dashur! Old illyrian…

Shqiptaret flasin gjuhën Ilirishte si autokton të pellazgëve të vjetër.

Shqiptarët flasin gjuhë Ilirishte të vjetër dhe jane autoktonët e…

Enveri ka qenë një nacionalist i madh dhe Kosovën e kishte një nga brengat më të mëdha të tij

Me origjinë nga Dibra e Madhe, e lindur në Manastir,…

NDËRMJET IDEALEVE KOMBËTARE DHE ATYRE SOCIALE

Demokracia sot Shkruan: BAJRAM PEÇI Afërmendsh që janë zgjedhjet e…

UÇK, krenaria jonë.(Poezi)

Ushtria Çlirimtare e Kosovës – UÇK, vet krenaria jone.- UÇK…

Këngë heroike

Se lshojmë  Kosovën  për  jetë  e  mot.  Legjenda me armët…

ADEM JASHARI, LEGJENDARI I LEGJENDAVE TË SHQIPËRISË

Kolosët si Adem Jashari lindin rrallë. Megjithatë, ata dalin në…

Krasniqi: Adem Jashari, legjendë e përjetësisë

Me rastin e Epopesë së UÇK-së, kryeparlamentari i Kosovës, Jakup…

Aleksandri dhe Aristoteli: Mësuesi dhe dishepulli “mbret”

– Aristoteli nuk ishte një idealist si mësuesi i tij…

Nderim Dëshmorit Partizan!

Shkruan: Avdi Ibrahimi   Nderim Dëshmorit Partizan!   Lufta e…

Terrorizmi qendrën e ka në Moskë-Athinë-Beograd

Shkruan: Isuf B. Bajrami   Siç dihet, terrorizmi si terminologji…

Një kod për mbrojtjen e gjuhës së folur e të shkruar

Nga Petraq FLOKU   Në Gushtin e vitit 2010, më…

Lumi Vjosa dhe adhuruesit shqiptarë të Tsiprasit

Nga Artur Zheji   Rezonanca e nostalgjikëve të së majtës…

Intervista e rrallë e Ismail Qemalit: Isha si në burg

Derguar nga  Ilir Ikonomi Kjo është intervista që Ismail bej Vlora i…

Na e ban hallall, Kosovë!

Të përulemi deri mbi shpinë t’kaut t’zi! Ke mëshirë, të…

Cila eshte gjuha me e vjeter e botes?

Cila eshte gjuha me e vjeter e botes? A eshte…

Manupulimet greko-serbo-ruse kunder kultures Pellazgo-Iliro-shqiptare

Manupulimet greko-serbo-ruse kunder kultures Pellazgo-Iliro-shqiptare ne arkeologji dhe dokumente, kishat…

Risani, selia e mbretëreshës Teuta

Në qytetin e Risanit, në gjirin e Kotorit, në Mal…

Dosja sekrete e Mihanes

Shkruan: Fadil Lepaja   Shërbimet sekrete të shteteve evropiane, kanë…

FINALITETI I CDO POPULLI DUHET TË JETË KULTIVIMI I KULTURËS SË TIJ

Shkruan: Labinot GJINI  Organizimi politiko-ekonomik i çdo populli, puna e…

Konfrontimi i rrënjëve të tatëpjetës së Kosovës

Shkruan: Shirley Cloyes DioGuardi Kosova mund të jetë e suksesshme,…

Thënje për Kombin: Sami Frashëri

“Atdhetaria dhe humanizmi bëhet me punë e jo me fjalë;…

Rexhep Qosja: Ideja e bashkimit të shqiptarëve është forca që e ka lëvizur historinë shqiptare.

Akademiku Rexhep Qosja shprehet se bashkimi Shqipëri- Kosovë do ndodhë…

Thënje për Kombin

“Dashuria për atdheun është topi që shkatërron kalatë më të…

MBRETËRIT ILIR-DARDAN ALBAN TË FRANKËVE

Frankët dolën nga Panonia e ilirëve dhe emigruan me në…

MË I MADHI I RACËS ILIRE, KONSTANDINI I MADH

 Konstandini i Madh lindi në Naissus (Nish) më 27 shkurt…

Bizanti me perandorët ilir

Pas ndarjes së Perandorisë Romake nga perandori romak Teodosi, në…

Njëqind flamuj pa një

Me rastin e nismës së LDK-së për ndryshimin e flamurit…

Shpërbërja e Kombit tim

Shkruan: Aurel Dasareti    Ngjarjet dhe historia duhet të thuhen…

MASKAT E “LUFTËS” DHE “LUFTA” ME MASKA!

Shkruan: Tafil Duraku   Ajo që duhet ta dinë pashmangshëm…

LOJËRAT E DËSHTUARA PROSERBE KUNDËR ADEM DEMAÇIT

Për çdo veprim njeriu niset nga vetja! Edhe ata që…

TË PUSHOJË SË EKZISTUARI Kufiri Kosovë – Shqipëri ME 10 QERSHOR 2015!

Reagim në përurimin e përbashkët të pikës doganore mes Kosovës…

Përse ikën dhe përse po ikin shqiptarët!?

Shkruan: RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI Shpërnguljet e shqiptarëve janë aq të vjetra…

“Të fortët”, ende e sfidojnë ligjin në Kosovë.

Shkruan: Flamur Kuçi   Nuk duhet të jesh jurist i…

Populli me tri Akademi i vendosur në një kontejner, si një fëmijë i braktisur!

Kur shteti është jofunksional    Ai të fyen, t’i e…

Shqiptarët po “pushtojnë” Nishin: Alarmohen serbët !

Në fshatin “Crveni Pevac” në Nish dhe në rrugën “Dushanova”,…

Egërsirat e kapitalizmit të egër

Shkruan: Iljaz Salihu   Kapitalizmi i egër në Maqedoni, gjithnjë e…

AI SHPËTIMTARI DRITPLOTË PO I VJEN SHQIPRISË!

Shkruan: Avdi Ibrahimi   AI SHPËTIMTARI DRITPLOTË PO I VJEN…

Një shekull larg Boletinit

Një shekull larg Boletinit është rrëfimi për eshtrat e heroit…

Adem Demaçi dhe idete kombetare

Ku jemi dhe ku duhet te ishim ? Kush eshte…

 

Shperndaje ne