Letërsi Kombëtare: Rrustem Geci- “HOVE ÇASTESH ME ÇAMËT NË KLOGJER”

varrezat_came_klogjer01

RrustemGeci

Rrustem Geci – KLOGJER
( Çamëri e vogël ), 03.09.2016

 

1 .

Ata që i mbijetuan gjenocidit grek
çamët për çdo të masakruar mbollën
nga një ulli.Që heshtja të mos i vras
plagët e pambyllura të Çamërisë!..

2 .

Me hirin e zjarrtë të duarve të tokës
po i këndoj të dashurës sime çame
i këndoj ullirit që di të rrojë i zgjuar
dhe vajit të varreve të mbetur jetim

3 .

Çamëri, më e përgjakura këngë shqiptare
në Klogjer unë piva vesë nga fletët e ullirit
të lashtë. Me Çamërinë atdheu ynë i ka tre
dete, dhe 10-tëra qytete; si Janina dhe Arta

4.

Çamëri, do bëj ma shumë s´e ç´kam bërë
se prapa janë miliona të palindur që na
vijnë pas. Zemër, nuk je vetëm t´i që qan
shpirt, me ty tani jemi të gjithë shqiptarët

5.

Çamëri, jam lindur tek burimi yt i shenjtë
tek ai burim ku nëna ime mua më bekoi
ah, si do të dehem midis tre detërave
duke ia thënë himnit tim,… në çamçe !..

6.

Çamëri, më shkruaj në një fije të barit
aty ku rrënja krijon prushin e tokës
aty është dhéu im ku duhet do të vdes
aty është dhéu im ku unë do të lindem!..

7 .

Në tërë këtë zbrazëti të paanë toke
po i hedh në ajër poezitë e mia
le t´i merr era, le t´i marrin malet
unë jam ayt, ku do të jeni dhe ju!

8 .

Këto flakë poezish të përzgjedhura
do të shpërndahen nëpër kohë
me erën dhe vesën e mëngjesit
me shpirtin e urtë të brutëve tanë!..

 

Shperndaje ne
Updated: 10 Shtator, 2016 — 08:41

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.