Bijtë dhe bijat e Arbërit, si më parë në këtë 575 vjetor, do të festojnë me 28 Nëntorë…

Bijtë dhe bijat e Arbërit,-575 vite më parë,forcërishtë,të udhëhequr nga ATi ynë Gjergj Kastrioti,çliruan Krujën nga pushtuesit osman dhe ngriten flamurin kombëtarë.
Flamuri i cili në breza të tërë,që nga koha e epokës së art të Arbërit,populli ynë,identifikohet si një komb kompakt dhe unik.
Luftohej,skrifikohej gjithcka,për tu valvitur mbi at’dhe i lirë.
469 vite pas:Luigj Gurakuqi, kryesori i aktit të shpalljës së pamvarsisë së Shqipërisë,bashkë me mendimtarët tjerë,për këtë aktë patriotik,ngritjen e flamurit, përzgjedhin…
Ismajl Qemajlin me 28.11.1912 në Vlorë.
501 vite pas:Lufta antifashiste nacional-çlirimtare, në fund rezulton,pjesërishtë me fitore.
Një pjes e truallit arbënor-Shqiperia shpallet si vend i çliruar, 29.11.1944.
525 vite pas:Shqiptarët,zhvillojnë demostrata masovike,në të gjitha trevat shqipfolëse që ishin nën pushtimin jugosllav…të drejtën e përdorimit të flamurit kombëtarë 27.11.1968.
512 vite më vonë,28.11.1955në tokën e Arbërit,lind Adem Jashari,i cili ishte, është dhe do të mbetët me gjithë familjen e tij patriotike,dëshmi e sakrificës për liri,at’dheut dhe flamurit të tij.
554 vite pas: Ushtria Çlirimtare e Kosovës,e themeluar nga Adem Jashari me shokë,emërohet,komandant dhe vihet në krye të një ushtrie të lavdishme,e cila me 28.11.1997 hapur,shpalos platformën e saj ushtarake dhe politike,
përpara opinionit vendor dhe atij ndërkombëtarë.
Nëntori i shqipeve Arbër,përplot legjenda,të thëna e të pa thëna… vazhdojnë të dalin në dritë,e verteta dhe historia e popullit tonë të lavdishëm.
Nje pershkrim i shkurter i ngjarjeve te nentorit, ne kohe dhe rrethana aspak te favorshme per kombin tone, prandaj e dua. e kujtoj, dhee festoj, nentori gjithmone e me shume, me shton atdhedahurine.
Nje dite, uroj te mos jete e larget,SHTETI i ARBER, do ti fusi ne gji te gjitha trevat e saja.
Do te vihet ne jete, BESLIDHJA E MADHE qe u mbajt 02.03.1444-ne LEZHEN heroike.

Pal
Islam Idrizi 16.11.2018

Shperndaje ne
Updated: 17 Nëntor, 2018 — 04:43

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.