Pellazgët dhe historia e tyre nuk duhet mohuar

Shkruan : Brilant Gashi

Bota kundër shqiptarëve (shkrimi #12)
 
Pellazgo-Iliro-Shqiptarët do të jenë ata që , do të sundojnë tërë Ballkanin . Kjo do të ndodhë herët ose vonë . Historia e kësaj bote , do të shkruhet përsëri dhe më në fund , kjo histori do të jetë në favorin tonë . Zoti do të vendos , që do të ndodh kjo , por edhe yjet në qiell , do të jenë pro këtij bashkimi të shenjtë .
 
Alfabeti i këtyre njerëzve misterioze është quajtur Pelazgian , ky alfabet daton të paktën 10 shekuj para Krishtit .
Të njëjtin shkrim ka përdorur . Diodorus i cili përmend se Pellazget ishin të parët qe sollën alfabetin e tyre në Itali , Shqiperi , Greqi e sotme , si edhe në pjesën tjetër të Evropës .
 
Ajo që ishte e jona , duhet të jetë gjithmonë dhe në pamje të parë do të duket se kjo histori , ishte gjithmonë pjesa jonë .
 
Pellazgët , kjo rracë e pastër arjane , e cila gjatë tërë historisë qëndronte autoktone në trojet e tyre . Të gjithë pellazgët , mund të shohim se në kokat e tyre , kanë një kapele të bardhë , të përbërë nga leshi i deleve . Kjo kapele ndryshe quhet plis ose qeleshe .
 
Edhe në ditët e sotme , mund t’i shohim pleqët shqiptar që e kanë plisin mbi kokën e tyre . Vajtim por edhe krenari sepse kjo është gjëja e fundit , e cila na ka mbetur neve shqiptarëve .
 
Pellazgët ishin ata , që gjithmonë kanë pasur dijeni për shumë veprimtari .
Pellazgët ishin ai popull , të cilët kanë ndërtuar murin që rrethonte Akropolin e Athinës . Në shpërblim athinasit i dhanë atyre toka në Atikë . Edhe pse ato toka nuk ishin pjellore , pellazgët trima i shndërruan në toka shumë të mira për zhvillimin e kulturave bujqësore .
 
Disa thënia të kushtuara për Pellazgët dhe Shqiptarët :
“Atlantida e cila është e zhdukur para 12.000 vitesh , ishte tokë e pellazgëve , të cilët shpëtuan nga përmbytja e Atlantidës , dhe filluan civilizime të reja në të gjitha kontinentet .” – Giuseppe Katapangu .
 
“Ilirët ose shqiptarët , këta bijë të paepur , ishin luftëtar të shqipes , trashëgimtarë të denjë të Akilit , Filipit , Aleksandrit të Madh dhe Pirros së Epirit .” – shkruan Edvin Jacques .
 
Shkrimtari Edvin Jacques pohon se , sipas shkrimtarëve të antikitetit , Pellazgët shtriheshin në të gjithë gadishullin e Ballkanit dhe bregdetin Egje , madje deri në brigjet e Detit Egje në Azinë e Vogël duke përfshirë Trojën . Ata dhe gjuha e tyre konsideroheshin “barbare” term që u jepej popujve jo-helene të antikitetit .
Ai i bën një analizë Iliadës kryeveprës së Homerit , në të cilën del qartë se të gjithë personazhet si mbrojtësit dhe sulmuesit e Trojës janë Pellazgë .
 
Dmth si Akili dhe Hektori janë Pellazgë të fiseve të ndryshme që shpesh grindeshin për gjëra nga më të voglat në këtë rast për një grua po Pellazge , Helenën .(Kjo grindje ndër-fisnore tek shqiptarët ka vazhduar e trashëguar me mijëvjeçare që nga lashtësia , mesjeta gjatë së cilës e dimë çfarë hoqi Skënderbeu të bashkonte fiset aristokrate shqiptare të kohës dhe ruhet akoma edhe sot nëpërmjet “hakmarrjes” apo “grindjeve të gjakut”)
 
Homeri në veprën e tij përmend Akejtë , Argivitët dhe Dananët (Achaeans , Argivites dhe Danaans) por në asnjë rresht të kësaj vepre nuk përmend Aeolianët , Ionianët apo Dorët që janë edhe fiset që themeluan qytetërimin Helen apo Grek siç njihet ndryshe . Për tre të parët autori thotë se , Homeri i ka identifikuar qartë si fise Pellazge , por gjithashtu shprehet se , shumë historian të sotëm i identifikojnë një me Grekët që për autorin përbën një gabim shumë të madh . Ai madje shprehet: “Sigurisht , historianët e lashtësisë dinin ta bënin këtë dallim .”
 
Edhe të huajt e pohojnë se pellazgët ishin ata , të cilët sollën civilizimin në një pjesë të konsiderueshme të botës së sotme , dhe me fanatizëm arkeologët shqiptar , përpiqen që të nxjerrin sende të lashta , për të forcuar tezën që Pellazgët dhe Ilirët kanë banuar tokat e sotme shqiptare .
 
Në librin “Iliada” , Homeri shkruan se , Trojanët kishin aleatë që luftonin përkrahë tyre kundër akenëve (grekëve) në luftën e Trojës . Këta aleatë quheshin Dardanë , dhe dardanët janë fis ilir . Dardanët kishin bashkëpunim të ngushtë me Trojanët , sepse vet trojanët ishin dardanë .
 
Në Iliadë përmendet se themelues i Trojës ishte Dardanusi , një pasardhës i dardanëve të Ilirisë . Madje edhe shumë artefakte të gjetura në Trojë (Dardanele) janë plotësisht prototipe të atyre Dardane .
 
Këto janë disa nga faktet e gjalla , që historia jonë që nga pellazgët e moçëm e deri tani , nuk duhet të shkelet kurrë . Kjo histori është pjesë e jonja dhe sidomos e shqiptarëve të Dardanisë , të cilët janë themelues të Trojës dhe prodhues të shumë heronjëve e që sot disa nga ata heronjë , nuk janë më tanët por të armiqëve .
 
Pellazgët dhe shqiptarët me plisat e tyre , përbëjnë një pikturë shumë të bukur , ku të gjithë shqiptarët i’a vlenë që t’a shohin . E gjithë toka e Ballkanit është pellazgo-ilire dhe shqiptarët , të cilët janë pasardhës të tyre janë autkton .
 
U munduan e stërmunduan të na përvetësojnë lashtësinë tonë , por historia e ka gjuhën e vet dhe do të flas gjithmonë në të mirën tonë .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

1 Comment

Add a Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.