Të vdesësh për atdhe nuk është dobësi

Shkruan : Brilant Gashi


Nuk humbasin rrënjët tona (shkrimi #12)
 
Amanetin e të parëve tanë do t’a dërgojmë në vendin ku e meriton . Do t’a bëjmë Shqipërinë etnike me gjashtë shtetet e ndara . Askush nuk do të na ndaloj për të realizuar këtë bashkim sepse të punosh për atdhe është detyrë e shenjtë .
 
“Kryeni detyrën ndaj atdheut , për të cilin asnjëherë nuk duhet kujtuar se është derdhur gjak , se është luftuar sa duhet , sepse dashuria për të i’a kalon çdo dashurie tjetër” – Gjergj Kastrioti , Mbreti i Shqipërisë .
 
Kjo thënie e të madhit Gjergj Kastrioti do të mbetet gjithmonë në zemrat e të gjithë shqiptarëve të ndershëm , të cilët janë të gatshëm që t’a çojnë në vendin e vet amanetin e të parëve tanë ! Mbi të gjitha unë jam gati t’a çoj këtë amanet në vendin më meritor . Me lejen e zotit do t’a bëjmë Shqipërinë etnike .
 
T’a mbrosh atdheun tënd nga të gjithë armiqët , nuk është dobësi . Kjo është vetëm një atdhetari e pastër , e cila nuk duhet të harrohet kurrësesi . Dobësia më e tmerrshme e atdheut është që t’a tradhëtosh atë , por me vetëdije . Atdheu do të zhgënjehet me ty , dhe nuk do të kesh vend në zemrën e tij të madhe . Zemra e saj është e hapur për të gjithë shqiptarët , të cilët janë të gatshëm t’a japin jetën për të .
 
Dua të vij koha kur ne do të bashkohemi dhe t’a shkatërrojmë armikun . Ata të mallkuar e kanë ngrënë gjithë zemrën shqiptare , i ka vrarë të rinjët tanë dhe ne duhet të bëjmë më të mirën dhe të hakmerremi ndaj këtyre armiqëve .
 
Të rinjët tanë e kanë harruar të gjithë atdheun e tyre . Më dalin lot nga sytë dhe qaj për këtë rini , të cilën e ka kapur me të madhe harresa e zezë historike .
Kam dëshirë të madhe t’i hap syrin kësaj rinie shqiptare . Shqipëria që duam mund të zhvillohet vetëm me ndihmën e një rinie të shëndosh .
 
Gjithë këto përjetime vetëm në kokat e shqiptarëve kanë ndodhur . Zot , kjo nuk duhet të ndodh me ne . Unë besoj tek rinia shqiptare , të moshuarit besojnë tek ne dhe ne duhet t’ia shpërblejmë më së miri atyre .
 
Rinia patriotike shqiptare është e lidhur drejtpërdrejt me zotin tonë shqiptar . Lidhja e fuqishme me zotin e bënë këtë rini të fuqishme me më të mirat e tyre . Nëse ne duhet të kontribojmë për atdhe , zemra jonë duhet të jetë si floriri , e pastër si loti .
 
Asnjë bir shqiptari nuk duhet të thotë që të vdesësh për atdhe do të jetë vetëm dobësi e asgjë më tepër . Të vdesësh për atdhe në fushë-betejë do të bëj besimin e zotit në ty më të fortë .
 
Të vdesësh për kombin e quajtur Shqipëri do të thotë se ke vdekur për ngjyrat e bukura Kuq e Zi . Këto ngjyra edhe e përfaqësojnë kombin tonë të bukur . Të vdesësh për flamurin shqiptar është të jesh më i gjallë se kushdo në këtë botë . Të japësh jetën për këtë flamur është si të japësh gjithë botën , vetëm që ky komb të jetë i bashkuar .
 
Për atdhe mund të jap gjithçka , madje edhe kokën time , sepse askush nuk e di në të vërtet dashurinë e vërtet për atdheun . Kjo dashuri e pafund i’a kalon edhe çdo dashurie tjetër .
Kur nuk do të kem ushqim , do të ha edhe gurë , vetëm që të mos vdes në atë moment , për të vdekur për një atdhe ku asnjë shqiptari nuk i dhimbset jeta , aty ku mbizotëron edhe harmonia fetare .
 
Nuk do t’i përulemi askujt . Madje krajlit e as mbretit . Do t’i ndjekim gjithmonë traditat tona kombëtare . Do të lutem vetëm në gjuhën shqipe , që ky komb të rritet i shëndosh , dhe të mos marrë asnjë plagë në luftëra .
 
Sa të deshëm ty oj tokë e bekuar . Ke marrë edhe vëmendjen e botës për shumë gjëra ! Je njëri ndër flamujt më të bukur në të gjithë botën dhe njihesh shumë mirë edhe për paqen mes feve .
 
Kjo më bën krenar për Nënën Shqipëri ! Gjithmonë do të më bëj të tillë . Shpresoj që t’a dua këtë tokë të ëmbël , dhe kurrë të mos pendohem pse e dua kaq shumë .
Fati i tij varet nga çdo i ri dhe sidomos edhe nga unë .
Shperndaje ne
Updated: 28 Qershor, 2017 — 17:51

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.