Pse jemi popull shumë mbrapa nga të tjerët ?

Londra_konferenca

                                       Konferenca e Londres – Dhjetor 1912- Korrik 1913

xdggddg

Shkruan: Brilant Gashi

Vetëm zoti e di se përse ne si popull , jemi shumë mbrapa nga popujt e tjerë , cilet do qofshin ata nuk ka rëndësi se kush , por ne jemi një popull shumë më mbrapa sepse nuk jemi të përgaditur vet ne që të ecim përpara por vetëm jemi mësuar mbrapa të jemi .
 
Por mos ndoshta ne jemi popull mbrapa sepse edhe ndoshta e kemi nisur jetën tonë si popull në kohëra të vështira , ku kemi qenë një vend goxha i varfër ? A thua kjo mund të jetë arsyeja ?
 
A kemi qenë edhe më herët në kohërat me gurë kështu kaq të mbrapshur apo jemi vetëm në këtë shekull në këtë gjendje kaq të mjerueshme që i ka përfshirë të gjitha trevat etnike shqiptare si Dardaninë , Shqipërinë , Iliridën dhe shumë treva shqip – folëse të tjera ?
 
Unë për vete akoma nuk e di , por mesa – duket në këtë shekull , ne jemi populli i cili jemi më i mbrapsuri nga të gjitha kombet e tjera sepse nuk ma merr mendja që në vitet e largëta 1912 kemi qenë një popull i tillë kaq i prapa – mbetur sa që jemi në ditët e sotme .
 
Përse jemi popull më i prapa – mbetur sot ?
 
Ndoshta sepse nuk jemi kujdesur ashtu siç duhet kujdesur për atdheun në një mënyrë shumë më të mirë dhe më të kujdesshme .
 
Mos ndoshta në këtë ngjarje të mjerueshme të tonën rri mbrapa edhe politika jonë famë – keqe ashtu si në Dardani por edhe në Shqipëri ?
A mos vertet ky është faktori kryesor që ne jemi në këtë gjendje ?
 
Ne themi gjithmonë , politikanët n’a sollën në këtë gjendje që ne jemi tani , politikanët tanë janë shkaktarët e eksodit të fillim – vitit 2015 , në Dardani , politikanët tanë janë ata të cilët në pabesi i vranë shqiptarët në luftën e Kumanovës , politikanët tanë janë arsyeja që ne duhet të i’a mësyjmë perëndimit dhe shumë kështu kemi thënë edhe më herët por tani , i’a kemi filluar që të themi edhe më shumë sa që kemi thënë më përpara për këta “horrat” tanë .
 
Por edhe ne jemi bërë njëri ndër popujt që e “duam” pushtuesin tonë që na ka pushtuar për vjet të tëra dhe ende dëshiron të na bëjë për vete pra atë çka nuk e arriti t’a bëj për shekuj të tërë dëshiron t’a bëjë tani , në këto vite demokracie .
 
Ne jemi popull kaq i prapa – mbetur sepse populli nuk e donë njëri – tjetrin , ashtu siç duhet të duhen vëllezërit .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.