Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Demaçi: Enver Hoxha udhëheqës gjenial dhe biri më i madh i popullit shqiptar

Adem Demaçi ishte në vitin e 28 të ngujimit në…

KY është flamuri më i bukur në botë.

Ky është flamuri më i bukur në botë.  

Jusuf Gërvalla: Qëllimi i gjithë shqiptarëve është bashkimi i Kosovës me Shqipërinë

Më 1946 Jugosllavia e ndaloi përdorimin e flamurit shqiptar në…

“Amanetin s’e tret dheu”

Shkruan: Anton Çefa Kishte jetuar vëtëm për Shqipërinë, i ishte…

“THIRRJE E LIDHJES ARVANITËT E ATHINËS DREJTUAR VËLLEZËRVE ARBËR TË ARBËRISË” 1899

Dokumenti i njohur me titullin “THIRRJE E LIDHJES ARVANITËT E…

KORIFEJTË E ALBANOLOGJISË, Petro Zheji, Dhimitër Pilika, Aristidh Kola … dhe qëndrimi ndaj Tyre

Shkruan: Eva Brinja   Vitet e fundit në një mënyrë…

CILA është gjuha më e lashtë në botë

 “Gjuha shqipe është më e vjetër se gjuha e vjetër…

Plisi – simbol i të zgjedhurve të Zotit!

Shkruan: Prof. Fatbardha Demi Janë të shumtë studiuesit që pohojnë…

BASHKIMI KOMBËTAR- Rrënjët tona

Sa eshte legjenda e gjalle Rifat Jashari  i  zhgenjyer me rrjedhimet…

Politika e njollosur duhet të pastrohet, lufta e UÇK-së ishte e pastër

– Po, e saktë, pa dyshim se lufta jonë çlirimtare…

Luftën e bëjnë trimat dhe përfitojnë nga ajo horrat

Kategoria e veteranëve të luftës është një kategori shumë të…

Poezi: Naim Frasheri- Atdheu

O Atdhe! Më je i dashur sa më s’ka Më…

Poezi: Shqiperia jone

Shqipëri Etnike gëzuar, Të është bashkangjitur,Kosova në valle.

Shqiptarët janë identifikuar për shkak të historisë, kulturës dhe kostumeve si Perëndimor.

Është e vërtetë se ne shqiptarët kemi vuajtur shumë, kemi…

Ca njerëz, që kishin lëftuar gjeri die, sot janë të lodhur dhe i hothnë armët.

(Në 140 vjetorin e lindjes)   Shkruan: Pjeter Jaku  …

Kombet janë si individi, që gjymtyrët mund t’ia presësh, por shpirtin nuk mund t’ja u ndash

Shkruan: Dr. Esilda Luku   Shtypi periodik shqiptar, në mënyrë…

Grekët që mashtruan botën në kurrizin e të mirave tona

Ndërrimi i emërave ishte mënyrë për të zhdukur gjurmët arbëore:…

Letra e Hasan Prishtinës dhe Isë Boletinit, dërguar Fuqive Evropiane, me 1911

Përgatiti: Flamur Maxharri  Kemi kënaqisinë  për të paraqitur shqëtesimin tonë…

Thënje Kombëtare: Filozofi i Rilindjes Kombëtare Sami Frashëri

“Ta  kërkojmë  më  të  mirë, çlirimin  dhe  bashkimin e Shqipërisë…

Pushka e Marsit

Shkruan: Teuta Kamberi- Llalla       Ishte 13 marsi i vitit…

Shqipja do vazhdon rrugën drejt ndriçimit dhe bashkimit të Kombit…

Për një Rilindasë që është vra e do vritët, një,…

SHQIPTARËT dhe anarkitë

Gjëndja e kombit shqiptar në fillim të shekullit të kaluar…

Thënje Kombëtare: Elena Gjika

“Të mos ketë më gegë,as toskë,as lebër as çam,por vetëm…

ALEKSANDI i Madh ishte mbret i Shqipërisë

Aleksandri i Madh ka qenë mbret i  Shqipërisë dhe jo i Maqedonisë.  30…

‘Baballarët e kombit’ po bëjnë shkombëtarizimin e Kosovës

Ruajtja e identitetit kombëtar   Përpjekje të dëmshme për shpalosjen…

Militante e shquar e lëvizjes shqiptare për çlirim kombëtar

Shkruan: Baki Ymeri   Pincesha e kulturës europiane Elena Gjika,…

Kujt i nevojitet një shtet i përbashkët nga armiqtë tanë

Shkruan: Brahim Avdyli   Këtyre ditëve u dhanë në shtypin…

ZOTI ka folur Shqip

“Perëndia gjithmon ka folur Shqip, edhe sikur të gjithë Rilindasit…

SKËNDERBEU ideator i Evropës së Bashkuar

Skënderbeu ishte i pathyeshem  i fortë vepronte vetem me zgjuarsi…

Kombi me i lashte Evropian nen petkun “Mileti”

Nga Gjon KEKA   Është tepër e qartë se populli…

Mjerimi i klasës politike shqiptare!

Nga Gjon BRUÇI    Qysh nga 1990-ta kur “plasi” demokracia…

Puna dhe dija i duhen shoqërisë thoshte romantiku ynë Naimi!

Shkruan: Avdi Ibrahimi Sot më shumë se kurrë ndonjëherë më…

Hartë e vitit 1878

Hartë e vitit 1878 gjegjësisht 13.06 -13.07 1878  ku trojet…

Vetëm gjuha jonë Shqipe, di të zgidhë enigma të Tilla: Kush ishte AKILI ?

  Shkruan: Aleksandër Hasanas (Mili Butka) Kush ishte AKILI dhe…

Manifest ku te lidhemi…

Shkruan: Skender Basha „Manifest ku te lidhemi…“ – Hapi i…

Kastë harbutësh e batakçinjsh dhe tallen me një popull të tërë.

Shkruan: Ndue Ukaj     Është mëngjes, 5 marsi i…

Nacionalizmi shqiptar është vrarë si pasojë e “pastrimit të trurit”

Shkruan: Aurel Dasareti  USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike    Armiqtë…

Faktori shoqeror e poltik me ndikim ne krijimin e shtetit komb

Shkruan: Skender Basha   Faktori shoqeror e poltik me ndikim…

Historianët: Sakrifica e Jasharajve, kushtrim për popullin

Derguar nga  Xhevat Islami Legjendat e reja te Kombit Sakrifica sublime…

Origjina pellazgjike e Kombit Shqiptar

Shkruan: AGIM  BOBA   studiues Anëtar i Akademisë Shqiptaro- Amerikane të…

Shqipja – gjuha që lindi gjuhët indo-europiane

Shkruan: Prof. Teuta Llalla   Nga pellazgjishtja në ilirishte dhe…

Armiqtë e gjuhës shqipe dhe triumfi i saj

Shkruan: Teuta LLalla Lufta kundra gjuhës shqipe ka qenë e…

Faik Konica: Ju rrëfej si e njoha Ismail Qemal Bej Vlorën

Ismail Qemal Bej Vlora Faik Konica (Takim i 1900-ës) Shkëlqesia…

Thënje për Kombin: Faik Konica Dielli, 24 janar 1925.

“Shqipëria, për të rrojtur e për të lulëzuar, duhet të…

KALENDARËT E SHQIPTARËVE, Kalendari i lashtë shqiptar (1)

Shkruan: Genc KASTRATI Kalendari i lashtë siç po e quajmë…

KALENDARËT E SHQIPTARËVE (2)

  Shkruan: Genc KASTRATI Festa kryesore në kalendarin e lashtë…

Pelasgian-Illyrian Music Old illyrian music. 1000 BC

Muzika jone sa e vjeter edhe me dashur! Old illyrian…

Shqiptaret flasin gjuhën Ilirishte si autokton të pellazgëve të vjetër.

Shqiptarët flasin gjuhë Ilirishte të vjetër dhe jane autoktonët e…

Enveri ka qenë një nacionalist i madh dhe Kosovën e kishte një nga brengat më të mëdha të tij

Me origjinë nga Dibra e Madhe, e lindur në Manastir,…

NDËRMJET IDEALEVE KOMBËTARE DHE ATYRE SOCIALE

Demokracia sot Shkruan: BAJRAM PEÇI Afërmendsh që janë zgjedhjet e…

 

Shperndaje ne