Kategori: Arkivi i Ҫamërise

Atdhe Geci: Rilindja e Shtetit të Çamërisë epoke qe lidhet me Rilindjen Kombëtare Shqiptare

Fjala e Atdhe Gecit me rastin e promovimit të librit dokumentar, “Rilindja e Shtetit të Çamërisë” në Vlorë. Të nderuar shkrimtarë dhe bashkëveprimtarëtë të çështjes kombëtare çame. I nderuar president i Republikës së Çamërisë z. Festim Lato!I nderuar kryeministër i Republikës së Çamërisë z. Ali Aliu! Të nderuara media! Libri dygjuhësh, shqip-anglisht, “Rilindja e Shtetit […]

RILINDJA E SHTETIT TË ÇAMËRISË – Atdhe GECI

RILINDJA E SHTETIT TË ÇAMËRISË – Atdhe GECI VËSHTRIM Shkrimtari, publicisti e poeti ynë Atdhe Geci, i përket familjes së arsimuar atdhetare, Geci, nga Rogana e Dardanisë (Kosovës). Atdhe Geci (ish gazetar) i RTP-së, aktualisht jeton e krijon në Dortmund të Gjermanisë. Atdhe Geci, bir i Roganës Dardane, është Shpallësi i Republikës së Çamërisë, në […]

FETISIZIMI I FESË ORTODOKSE, QËLLIM FONDAMENTAL PËR SHFAROSJEN E ETNISË SHQIPTARE

4.- FETISIZIMI I FESË ORTODOKSE,  QËLLIM FONDAMENTAL  PËR SHFAROSJEN E ETNISË SHQIPTARE  Kuptohet çdo kohë krijon probleme në përshtatjen e saj. Në këtë drejtim u krijua domosdoshmëria e interpretimit dhe dallimit midis myslimanëve me origjinë turke dhe myslimanëve me origjinë shqiptare. Kontribut të vlefshëm hisorik dhe kombëtar kanë dhënë Mehdi Frashëri dhe Mithat Frashëri.   Duke […]

FISI PELLAZG – ÇAM I ÇAMËRISË ETNI SHQIPTARE

FISI PELLAZG – ÇAM I ÇAMËRISË  ETNI SHQIPTARE  ME MBROJTJE KUSHTETUESE NGA SHTETI SHQIPTAR  Shtjellimi i kësaj teme, merr shkas nga dy pyetje të lindura me rastin e negociatave qeveritare mes shtetit Shqiptar dhe atij Grek. Edhe për intelektualët seriozë, të pavarur dhe objektivë nuk është e thënë të kenë informim të plotë dhe të […]

INFORMIMI REAL, KUSHT PËR PËRGËNJESHTRIMIN E MASHTRIMEVE

5.-  INFORMIMI REAL, KUSHT   PËR PËRGËNJESHTRIMIN E MASHTRIMEVE  Gjithkush që është i drejtë dhe indershëm, por që i mungon informacioni, duke lexuar disa nga padrejtësitë e shumta dhe të paimagjinueshme ndaj një komuniteti, si ky i banorëve myslimanë të Çamërisë, në vetvete arrin të krijojë edhe dyshime nëse janë bërë vërtet këto padrejtësi që thuhen, […]

Marin Mema: Eleni Teocharus, ne jemi me te drejten e te verteten, Shqiperia ka burra, ka djem, ka gra, ka femije, ka shqiptare qe dine te duan e mbrojne kete vend….

Nderi i Kombit Marin Mema shkruan: Nje Eurodeputete greke nga Qipro erdhi ne Tirane ne emer te PBDNJ ( e cila ne leter duhet te jete nje parti qe bashkon , mbron, pa paragjykim te drejtat e njeriut) e tha se tashme na qenka momenti te mbrohen te drejtat e Vorio Epirit,per te mos perfunduar […]

“ZËRA TË TRISHTUAR PËRBALLË SHFAROSJES ETNIKE”

(Vetëm njohja reale e problemeve siguron zgjidhje korrekte)  “Halli hallit nuk i ngjan,  por hallin tim se din njeri!”                                                   Lahja e Paprit.  Përgjithësisht njeriu zotëron dy aftësi për të arritur të sigurojë njohjen. E para  është arsyeja, intelekti,  dmth aftësia e të  menduarit.  E dyta janë shqisat, aftësia e ndërgjegjësimit, perceptimit, vrojtimit.   Personalisht mendoj se të dyja këto aftësi (aftesia e të menduarit dhe aftësia përmes shqisave) luajnë rol të madh tek njohja. Ndryshe është e llogjikshme,se për njohjen reale të problemeve (përqëndrimi këtu është tek njohja e problemeve  shoqërore) kusht i domosdoshëm dhe tepër me rëndësi për njohjen, është përfshirja në mënyrë të barabartë e të dyja aftësive që zotëron njeriu, si aftësinë e intelektit, ashtu dhe aftësinë e ndërgjegjsimit, vrojtimit.  Këto aftësi njerëzore po të anashkalohen, qofte qëllimisht apo nga injoranca, pasojat janë të rënda për këdo grup shoqëror apo individ!.  1.- Zëri i trishtuar i Hatixhesë!  “Unë jam shqiptare. Kam lindur në Çamëri, por ngaqë kishim kombësi shqiptare, greku na largoi. Si të gjithë çamët, jo vetëm mua. Në Vlorë jam rritur e kam krijuar familje, por sot që kam nevojë për një pasaportë shqiptare nuk më jepet sepse kam lindur atje. Pse të më hiqet mua kjo e drejtë?”.   Kështu u shpreh e shqetësuar 75-vjeçarja, siç raporton Tv Klani.  Sipas Gazetes Syri.net. Për toponimet:    Ka lindur në Çamëri, ka 70 vite që jeton në Shqipëri, por nuk i japin pasaportë! 10:36, 13/07/2018.-   Hatixhe Isufi ka lindur në Arpicë të Çamërisë dhe që prej moshës 2 vjeçare jeton në Vlorë, por edhe pas 70 vitesh nuk mundet të pajiset me pasaportë.   Me pak fjalë zonja e nderuar Hatixhe, […]

Fahri Dahri: ÇAMËRIA vijëmësisht është “Pellazgo-epiroto-shqiptare”.

E VËRTETA E LARGON ERRËSIRËN “Umbram fugat vetitas” Thesprotia me trashëgimtaren e saj Çamërinë, është me fillesë, popullsi Pellazge, e cila i ka ruajtur veçoritë dalluese me botën tjetër të lashtësisë deri në ditët tona. Hijet e zeza perandorake gjatë dymijëvjeçarit pas Krishtit, si dhe gam-gamet fqinjësore, sado që kanë errësuar historinë, mes ndërhyrjeve kirurgjikale […]

Ju flet zeri i Çamërisë, krytari i Republikës së Çamërisë Z. Festim Lato sot në Kongresin e Parë të Republikës së Çamërisë në Sarandë.

Kongresi i Republikës së Çamërisë që sot po mbajmë në Sarandë është shumë I rëndësishëm për popullin çamë dhe arvinitë, për Çamërinë dhe tërë Atdheun tonë! Nuk ka ngjarje të parëndësishme në histori, siç nuk ka gjethe të padobishme në një pemë e thonë çamët. Ndiqni VIDEON Gepostet von Shijak Televizion am Samstag, 14. Juli […]

Fjala e Ali Aliut, Kryeministër i Republikës së Çamërisë: Çamëria është tokë shqiptare, çamët dhe arvanitët kanë identitet shqiptar qe jetuan dhe jetojne ne Epirin Ilirik – Çamërinë.

Fjala e Ali Aliut, Kryeministër i Republikës së Çamërisë, sot në Kongresin e Parë të Republikës së Çamërisë në Sarandë. Pershendetje miq dhe diplomatë të Evropës! Pershëndetje çamë dhe arvanitë nga Çamëria! Pershëndetje Delegatë e Delegate të Kongresit të parë Kombëtar të Republikës së Çamërisë! Kongresi i Republikës së Çamërisë që sot po mbajmë në […]

Fahri Dahri: KUSH ËSHTË THESPROTIA OSE ÇAMËRIA?

KUSH ËSHTË THESPROTIA OSE ÇAMËRIA? (39°47’30-61”N-20°17’58.91”E) (38°59’20.05”E -21°02’34-88”E) Njeriu i parë që është shfaqur në rajonin e Thesprotisë daton në periudhën Mid Paleolithic (e mesme Paleolitike) (± 250.000 – 35.000 B.C.). Rreth viteve 2.000 para Krishtit (B.C.) në Thesproti, u vendosën në mënyrë paqësore, kolonët mikenianë ( ¹). Kolonët mikeanë hodhën themelet e para të […]

Fahri Dahri: LETËR E HAPUR, Ditmir Bushatit, Ministër për Europën dhe Punët e Jashtëme TIRANË

LETËR E HAPUR,  1. Ditmir Bushati,  Ministër për Europën dhe Punët e Jashtëme  TIRANË  Ministër!  Përshëndetje dhe suksese në detyrën tuaj.  Janë plot 74 vite që banorët shqiptarë të rajonit të Çamërisë, nën veprimet masakruese që kreu shteti Grek, u dëbuan dhunshëm nga vendi i tyre autokton.  Janë plot 74 vite që pala greke nuk […]

Fahri Dahri: SUDETËT, ISTRIANËT, IZRAELITËT, ÇAMËT DHE MODELI PËR ZGJIDHJEN E “ÇËSHTJES ÇAME” (II)

Italia, Gjermania dhe Çekia arritën të gjenin gjuhën e përbashkët për zgjidhjen e çështjeve të dëbimeve masive të popullsive të tyre (viktima të Luftës së Dytë Botërore), deklaruan dhe pranuan vuajtjet e shkaktuara ndaj pakicave kombëtare. Politika greke ndaj çështjes çame ka mbetur e pandryshuar, ajo i mbetet një logoje të paharrueshme, sloganit “Çështja Çame […]

Fahri Dahri: SUDETËT, ISTRIANËT, IZRAELITËT, ÇAMËT DHE MODELI PËR ZGJIDHJEN E “ÇËSHTJES ÇAME” (I)

Luftërat Botërore të shekullit të kaluar, megjithëse kanë kaluar mbi 70 dhe 100 vjet, kanë lënë pasoja të rënda tek disa popuj mbi të cilët shkeli dhe kaloi thundra pushtuese. Në këtë trajtesë do njihemi shkurtimisht me këta popuj, dy prej të cilëve (istrianët dhe sudetët) ishin pjesë e popujve që shkaktuan luftërat dhe dy […]