Kategori: Reagime

I pata dy fjalë për Ag Apollonin

Një njeri që konsideroja emër e jo numër ishte edhe profesori Ag Apolloni ; unë nuk ndërrova bindje për  por e fitova një përshtypje të re për moralin kontravers të shkrimtarit .   Habija më e madhe të mbërthen kur lexon: Shkrimtari i njohur godet Xharrën – nuk solidarizohem me hipokritë! ( Bota Sot, 13.05.17 ) […]

Nga vijnë shqiptarët Kim Mehmeti ?

Kim Mehmeti , të kujtohet kjo “ : Zbatimi serioz i strategjisë turke për shtrirjen e ndikimit të saj në territoret shqiptare, kryesisht në Shqipëri, Kosovë dhe në Maqedoni, fillon në Kongresin tre ditor, 29-31 Maj 2014, të mbajtur në Hotelin “Holiday inn-A irport” në Stamboll. Kongresi i organizuar nga Qendra për Kërkime Sociale dhe […]

Gjuha më e lashtë e kontinentit shqipja, po sulmohet përsëri nga sllavomaqedonët (Banorët sllavë të Maqedonisë)!

Gjuha shqipe është gjuha më e lashtë e kontinentit tonë, e shkruar më herët se të gjitha gjuhët e botës. Ajo sot përbëhet nga disa dialekte, ku dialekti maqedonas, që flitet nga shqiptarët e Maqedonisë, është njëri prej tyre nga më të vjetrit. Të mos kujtojnë sllavo-maqedonasit, se kjo gjuhë erdhi nga Shqipëria, sepse kjo […]

Të dënohet histeria shoviniste kundër shqiptarëve në Maqedoni

Protestat kundër shqiptarëve dhe gjuhës shqipe në Maqedoni, të frymëzuara, përkrahura dhe organizuara nga një parti politike, për disa javë me radhë nëpër sheshet dhe rrugët e Shkupit dhe qyteteve të tjera vjellin pa ndërprerë helm urrejtje dhe shovinizmi të llojit më primitiv, duke bërë hapur thirrje për hakmarrje dhe terror mbi shqiptarët autoktonë në […]

Polemikë me akademikët serbë: autoktonia e shqiptarëve në Kosovë mijëravjeçare

Duke shfletuar shtypin zyrtar të Shqipërisë së viteve 80’, ndeshim shpesh në trajtesa polemizuese me autorët jugosllavë, ku Kosova e historia e saj mijëravjeçare vihen në sprovë. Duke filluar nga viti 1981 e tutje, në publicistikën jugosllave do të nxjerrin krye një varg përpjekjesh revizioniste të historianëve serb, të cilët do të rreken të hedhin […]

“Kosovo is Kosovo” !!! Mjerë për ne

Bota kundër shqiptarëve (shkrimi #4)   (shkrim me shkas)   Gjatë luftërave dhe kohërave të lashta , njerëzit kanë luftuar ndërmjet vete , vetëm për të pasur bukën e gojës . Popujt kanë luftuar kundër njëri-tjetrit për të mbrojtur , por edhe për të grabitur tokat e njëri-tjetrit , derisa erdhi paqja e “vërtet” në […]

Gjenocidi Serbomadh dhe Qëndresa Shqiptare

ZHDUKJA FIZIKE E KOMBIT TONË-STRATEGJI E VJETËR DHE PRIMITIVE SERBE (1844-1900) PAS LETARGJISË SËRISH ZGJOHET FANTAZMA (1844-1875) 1.PËRBALLË PANSERBIZMIT Shovenizmi serbomadh është një nga ato tipare me bazë racore dhe klasore që fatkeqësisht, nga koha në kohë, është shfaqur në trupin dhe në trurin e kombit serb. Ai, i ushqyer me qëllime antishqiptare, i verbuar […]

REGIM: LËVIZJA PËR RIBASHKIM KOMBËTAR ME SELI NË TIRANË (LPRK)

LËVIZJA PËR RIBASHKIM KOMBËTAR ME SELI NË TIRANË (LPRK)   Kryetari:Zenel Zymeri Nënkryetarët: Murat Fetahu, Kliton Shuli, Kastriot Xhemalaj Koordinatorja për Kosovë: Sanije Rexha Koordinatori për Evropë: Avni Llumnica Me këtë shkrimi përkujton 18-vjetorin e Masakrës së Reçakut, duke u përulur me nderim për të rënët e kësaj masakre dhe të gjithë dëshmorët dhe martirët […]

LËVIZJA PËR RIBASHKIM KOMBËTAR ME SELI NË TIRANË (LPRK): KOMBI SHQIPTAR ËSHTË ME HEROIN E VET….

LËVIZJA PËR RIBASHKIM KOMBËTAR ME SELI NË TIRANË (LPRK)   Kryetari: Zenel Zymeri Nënkryetarët: Murat Fetahu , Kliton Shuli , Kastriot Xhemalaj Koordinatorja për Kosovë: Sanije Rexha Koordinatori për Evropë: Avni Llumnica KOMBI SHQIPTAR ËSHTË ME HEROIN E VET…. Kur përndiqen figurat kombëtare të një kombi, s’do mend se këtu nuk është fjala për individë, […]

LËVIZJA PËR RIBASHKIM KOMBËTAR: PËRGJIGJE DISA “INTELEKTUALËVE DHE VIZIONARËVE”

LËVIZJA PËR RIBASHKIM KOMBËTAR ME SELI NË TIRANË, Kryetari: Zenel Zymeri Nënkryetarë: Murat Fetahu, Kliton Shuli, Kastriot Xhemalaj Koordinatorja për Kosovë: Sanije Rexha… Koordinatori për Evropë: Avni Llumnica PËRGJIGJE DISA “INTELEKTUALËVE DHE VIZIONARËVE” Si një dhe një që bëjnë dy, edhe Ribashkimi i Kombit Shqiptar do të bëhet! Ribashkimi do të ndodhë, deshi a nuk […]

Reagim: Kolonel Dritan Demiraj – Serbisë: Nëse Ramush Haradinaj ekstradohet do të keni luftë me Shqiptarët.

„I  bëj  thirrje  të  gjithë  shqiptarëve  kudo  që  ndodhen  të  dalin  në  protesta  deri  në  lirimin  e  Liderit  Ramush  Haradinaj  dhe  shkëputjen  e  menjëherëshme të  marrëdhënjeve  diplomatike  me  qeverinë  e  Serbisë. Nëse Ramush Haradinaj  ekstradohet  kjo  do  të  thotë  njëlloj  si   një akt  lufte  me   Shqiptarët. Gjithmonë  deri  në  vdekje  me  heronjtë  e  luftës  dhe  kundër  bashkëpunëtorëve shqiptarë  […]

Mesila Doda: Protesta para çdo ambasade franceze kudo ku ka shqiptarë…duhet të fillojmë të sillemi si një komb i përgjegjshëm…

A jemi një? Në fillim u mendua se ishte një gabim, më pas u ndjemë të hutuar dhe tash në fund një dëshpërim krejt i natyrshëm po përhapet me shpejtësi pas lajmit të pabesueshëm se ish-kryeministri i Kosoves, kryetar i një partie parlamentare AAK-së, i akuzuar dy herë dhe po aq herë i shpallur i […]

REAGIM MBI KATEGORIZIMIN E VETERANVE TË UÇK-së

USHTRIA ÇLIRIMTARE E KOSOVËS OPERACIONI ” SHIGJETA” DT.Nr.2 Prsihtinë 29. 12. 2016 REAGIM MBI KATEGORIZIMIN E VETERANVE TË UÇK-së Të nderuara familje të dëshmorëve, invalid dhe veteran të luftës së UÇK-së! Ne eprorët e DT nr.2 të Operacionit “Shigjeta” më në krye Komandantin Bilall Syla dhe Zëv.kom.Rrahim Bekteshi përfshir këtu edhe stafin komandues shprehim mospajtimin […]

Letërsi kombëtare: Nga Cikli me poezi imazhiste- Reis Mirdita

7 Kohërat Ç’farë kohërash! Drita e kuqe pas xhamit të ndyrë Në Rrugën e Madhe, presidente Dhe qytetarë, kalojnë Këta të ndyrë, Rrugën e Madhe Të kryeqytetit. E kuqja turpërohet; Presidentja lodër: krenohet. 8 Qytet i gjallë; i pa jetë Ngjyrë shkëmbi e rëre, ndërtesat Shtyhen drejt qiellit; El-Capitan, mungojnë To-to-kon indiani dhe Alpinistët urbanë, […]

Islam Idrizi: REAGIM-ndaj te gjithe atyre qe,pa fije turpi,shajn,fyejne dhe arrijne deri aty sa edhe kercenojne (…) ne adresen time!

SQARIM-Te nderuar miq,shoke dhe familjar,te gjithe ju qe keni qene gjithmone KRAH i fuqishem i imi. -Nga te gjitha trevat shqipfolese,thuehet te jene afersishte -900 individ, te perber(ndar) ne grupe,ne menyr te organizuar nga “imamet-shqipfoles”,sot ata marrin pjes ne luftrat qe po zhvillohen ne boten Arabe! Nga keto grupime i bie se:Nese secili te ket […]

Reagim i shkrimtarëve AKADEMIA E KOSOVËS – SHKELËSE DHE SHPËRDORUESE E LIGJIT

AKADEMIA E KOSOVËS – SHKELËSE DHE SHPËRDORUESE E LIGJIT Veprimtaria e Akademisë së Kosovës është në kundërshtim me Ligjin e ri për Akademinë dhe funksionin e saj shkencor e artistik, sepse nuk përfaqëson vlerat shkencore dhe artistike të Republikës së Kosovës. Në ligjin e ri për Akademinë thuhet: ”Qëllimi i Akademisë është zhvillimi, nxitja, promovimi […]