Me tradhëtarë nuk mund të bëhet Shqipëria Etnike (Pjesa e dytë)

Prizreni_historik_lshp

xdggddg

   Shkruan: Brilant Gashi

Marr lapsin dhe letrën dhe nën dritën e qiriut i’u drejtohem i vetëm pa askënd tjetër atdheut , që e ka kapluar një e keqe e madhe që vetëm ai mund t’a di por edhe pakica dhe jo shumica e popullit .

E kam përmendur edhe në pjesën e parë të këtij shkrimi dhe po e përmend prap , Deri sa ka tradhëtarë e zuzarë nuk mund të bëhet Shqipëria Etnike siç ka lulëzuar deri më 1913 por që tani nuk është më .

Shqiptarët kanë kaluar faza të rënda dhe ende po vazhdojnë të kalojnë nëpër labirinte të vështira që është shumë e vështirë për t’i zhdukur për popullin dhe duhet shumë punë për t’a bërë një gjë të tillë , që e kemi si një mision për tërë jetën dhe gjithmonë do t’a kemi çfarë do që të ndodhë sepse me këtë lidhet edhe fati i këtij populli dy mijë vjeçar .

“Pa u vra tradhëtia , nuk mund të bashkohet Shqipëria” – thoshte njëherë e një kohë , plaku i urtë mjekërbardhë i Vlorës , që është edhe figura jonë e pavarsisë dhe do të mbetet si gjithmonë ai i cili ishte , është dhe do të jetë gjithmonë promotori i pavarsisë . Por e vërteta me të vërtet do të të dhemb nëse e thua për herë të dytë , sepse sot Shqipëria është mbushur me tradhëtarë të pafytyrë të osmanizuar dhe me shumë të korruptuar brenda politikës së korruptuar shqipfolëse dhe të paskrupullt , edhe pse mendoj se do të ketë të mirë që do t’a udhëheqin këtë popull .

“Nuk do të mbështesim asnjë marrëveshje që është në dëm të pavarsisë së Kosovës” – thoshte John Kerry kur ishte në Kosovë , dhe e dinte shumë mirë , që e kishte fjalën për Asosiacionin e Komunave Serbe në Kosovë , ose siç e quajnë opozitarët “Zajednica” dhe Demarkacionin me Malin e Zi .

Por kushdo që e shet atdheun për pak lekë dhe për t’i kënaqur shtetet fqinje , atëherë ai për mua është thjeshtë një kriminel që nuk i’a do të mirën atdheut dhe popullit , por jo nuk do lejojmë që të na merret tokë nga shtetet sllave siç janë : Serbia dhe Mali i Zi .

Por si në Kosovë po ashtu edhe në Shqipëri , politika e këtyre shteteve nuk është kurrësesi , sepse thjesht politikanët bëjnë vetëm tradhëti kombëtare dhe asgjë tjetër . Bëjnë tradhëti kombëtare me figurat tona kombëtare , që ishin të gatshëm të jepnin jetën për atdheun dhe të bënin ç’mos për çlirimin e atdheut nga pushtuesit shekullor që dëshironin t’a bëjnë të veten Shqipërinë , por ende ka burra që nuk u trembet syri nga armiqët dhe janë gati t’a japin jetën për atdheun e tyre .

Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

1 Comment

Add a Comment
  1. Unë njoh 4 politikanë shqiptarë që për pushtetin e tyre kanë dhënë troje shqiptare shovinistëve. Esat Pasha, Ahmet Zogu, Sali Berisha dhe Isa Mustafa.
    Këta janë kryesusit, por ata kanë pas edhe një lukuni tjetër sahanlëpirsa e të shitur.
    Ka tjetër veç kêtyre, se mua nuk më kujtohet?!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.