Letërsi Kombëtare: Rrustem Geci- “A R B Ë R E S H I”

arbereshet-itali1

LUNDËRTARI

Është një çast në det
kur d e t i do qetësi
…e Zara kollitet,…
e belbëzon n´ jermi!

Lundra lundrën qan
Lundra lundrën hesht
Pyeteni arbëreshin
Pse shpirti i qeshë

Letër kam nga djali
Letrën e kam në gji
Im bir do të kthehet
Pranë gjakut të tij!

I dehur mes lundrave
Arbëreshi vet këndon
Deti kurrë s´ka gjumë
me mua do të pushon

Letër kam nga djali
Letrën e kam në gji
Im bir do të kthehet
Në kalvarin e tij!…

A R B Ë R E S H I

Jetoj në udhë të gjerë

ku bie shi, ku fryn era

ku deti valë dallgëzon

jetoj në udhë  të  gjerë

ku malli mallin ndjek, e

stuhitë fryjnë dhe ikin!..

_____________________

E BUKURA MORE

– Poezi, sipas motivit popullor

Zemra shpirtin e qanë me lot
Mall i madh  më  mbyti  sot
Në ëndërr shoh unë Morenë
Dheun e t´atës  dhe  atdhénë

Qan De Rada, qan dhe Ujko
Dushko Vetmo çon mesazh
Qan e bukura, qan i bukuri
Unë Morenë e kam këtu mall

Flakë e shpirtit nuk shterron
Gacë e dhimbjes nuk harron
Kujtoj hënë dhe kujtoj det
Sa herë gjaku im më thërret

Unë të desha, po s´u  pamë
Gjaku i shprishur edhe than
Gjuha jonë dritë shumëzon
Rrënja fort gjakun pastron!.

ARBËRESHËT

Arbëreshët e Arbëneshit
e ruajtën gjuhën , gjakun
frymën dhe zakonet e tyre
identitetin dhe kujtesën
Zërin ( kuq e zi ) të këngës

Intervistën e bëra në Zarë
Deshpali i dha përmbajtje
Ky dhé tha s´është dhé, po
Gjak i babagjyshërve tanë
Arbëreshët e Arbëneshit
Gjuhën e mbollëm e ruajtëm në gji
Në kraharorin tonë të gjerë

Emri arbëresh,… tronditë
emri  arbëresh  zjarrmon
në trung të këtij emri të
moçëm; dega e thyer qan!..

2
————————————-

Po të ishim të kujdesshëm
barku i butë i arbëresheve
do bënte më shumë fëmijë
dhe arbëreshët do kishim
më shumë fshatra e shkolla
dhe gjuha jonë do të kishte
më shumë fjalë dhe këngë

Arbëreshët e Arbëneshit
e ruajtëm frymën, gjakun
zërin kuq e zi të këngës
falë Zarës zemërim-mirë
falë Zarës zemërim-gjerë!

 

D O N A T I

Me kitarë mbi lundër
Ish Donati dhembje-ëmbël
Ndanë ishujve të Zarës
… gjak i jepte këngës!

Dana , ndër ullinj të njoha
me ujë t´kripur qemë larë
të kujtohet, „ishulli i peshqëve“
kur u puthëm për ca fjalë!..

Dhimbjen det unë ty ta njoh
Lotin kitares vetë ia mbajë
Unë Danan këtu u njoha
dega e këputur të mos thajë

Bjeri kitarës Donat , bjeri
Nëse do që lulja t´shpërthejë
në këtë varkë, e tek ky det
një bir timin dua  ta sjellë!..

Me kitarë mbi lundër
Ish Donati dhembje-ëmbël
Ndanë ishujve të Zarës
… gjak i jepte këngës!…

Rrustem-Geci

Rrustem Geci- Zarë,
Kroaci,1980

Shperndaje ne

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.