Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Kur zihen atllarët, shkelmat i hanë gomarët

FEJTON Shkruar nga Hyskë Borobojka Një fjalë e urtë thotë:…

Çfarë faji kanë shqiponjat?

Shkruar nga Fadil Lepaja Pasqyra ishte zbulimi më i madh…

Dosja e Portës së Lartë: Isa Boletini

Shkruar nga: Ramiz Abdyli Isa Boletini, njëri nga figurat kryesore…

Liderët politikë, në Kosovë e Shqipëri, kundër bashkimit kombëtar!

Shqiptarët nuk kanë krijuar elita, politikat pro dy shqipërive të…

A po vetëzhdukemi si popull e si komb shqiptar?!

Nga populli më i madh në Ballkan, u bëmë populli…

Faqja e zezë n’kali t’zi

Shkruar nga Sylejman Pireva I. DIKUR: po për besë, kështu…

E pifshi për shnet! Mos u ngopshi aromë atdheu!

Askush s’është aq i ngopur, sa të mos ketë nevojë…

NDËSHKIMI

Shkruan: Avdi Ibrahimi N D Ë SH K I M…

Argumentet shqiptare kundër ultranacionalizmit serb

Shkruar nga Rexhep Torte Sa herë që Serbia të ngrejë…

Serbia e vogël në Shqipërinë e Madhe

Shkruar nga  Rexhep Torte Serbia dhe serbët edhe gjatë vitit…

Viti vendimtar i Europës

Nuk është ekzagjerim të thuhet se aktualisht, BE është e…

NGA PELLAZGËT TEK SHQIPTARËT

PROF.DR.LUFTULLA PEZA: SIMPOZIUMI I TRETË NDËRKOMBËTAR ’10 MIJË VJET HISTORI:…

KUR ANTISHTETI NA BËN THIRRJE TË NDALIM SHTETIN!

Shkruan Andrea Stefani   Ta ndalim të keqen! – bën…

Mbi krimin në popullin tonë

Shkruar nga Fahri Xharra – Mund të thuhet se bjerrja…

Kushtrimi i lirise

Ushqejeni Shpirtin dhe Mendjen SHQIP Dukument i cenzuruar nga greket.

Gjurme Pellasgjike

Filmat dokumentare ” Gjurme Pellasgjike”ne Itali me Ide dhe skenare…

BURIME ANTIKE

Kjo video kumtese e cila eshte mbajtur nga studjuesi Kol Marku,…

MARGARITAR I BESËS SHQIPTARE DHE BESNIK I TROJEVE NDËR SHEKUJ!

  Besa e mbajtur e kaçakut Sali Shabani MARGARITAR I…

Interesi nacional, ribashkimi i Kosovës me Shqipërinë nën mbrojtjen permanente të SHBA-së

Barometri diplomatik Shteti duhet të jetë funksional në kuptimin e…

Që moti i ri të mos na gjejë vetëm një mot më plak, po edhe një mot më të mençur, më të lumtur

Në ndërrimin e moteve Kur rrinë bashkë insekte, kafshë, duhen…

Gjergj Fishta perkujtohet per pervjetorin e vdekjes nga Vatkani

Kleriku shqiptar At Gjergj Fishta ka vdekur më 30 dhjetor…

Eksodet tona të mallkuara?!

Shkruan Qemajl Sokoli Zoti e historia thuajse na kanë mallkuar,…

Javash – javash Davutoglu…

Javash – javash Davutoglu… shkruan Naser Aliu Zoti Kryeministër, askush…

Murat Jashari i përgigjet „neuropsiatrit“ Halitit: Kryemafia e Kosovës hidhet në sulm

Përgjgjje „neuropsiatrit“ tim Xhavit Halitit ndaj deklaratës dhënë  TV 21…

Ja si luftuan çamët kundër fashizmit

 Fakte të reja, “Reuters”: Ja si luftuan çamët kundër fashizmit…

Arbëreshët: Perëndia na mbajti dhe na mban

600 vjet shqiptarë në Itali, arbëreshët: Perëndia na mbajti dhe…

Astronomi i pa njohur shqiptare

  Zbulohet dorëshkrimi i rrallë mbi astronominë i Gjon Gazulit Numri…

Kosova, shteti i paradokseve

Populli po duron shumë Kemi Qeverinë më të fuqishme për…

Shqiptarët e Malit të Zi, duhet të fuqizohen dhe jo të tretën si ata në Çamëri

Shkruan: Albert RAMADANI Rajoni shqiptar, në Malin e Zi, ështe…

Po të mos ishte pushkë e Adem Jasharit, sot Kosova do të fliste serbisht!

Letër e hapur kryetarit të Prishtinës, z.Shpend Ahmeti, në vigjilje…

Jezusi ishte i martuar? (FOTO)

“Ungjilli i humbur” një libër i sapo botuar pretendon se…

Mari Magdalena ishte gruaja e Jezusi, ata kishin një fëmijë.

Terrence McCoy The Washington Post Libri që pretendon se Jezusi…

Gjuha e parë e njerëzimit: Gjuha Shqipe

  “Ajo flitej, që kur u ndëtua ( KULLA BABELIT)”…

Villa la Olmeda Spanjë: Uiliksi me plis

Vila Romana La Olmeda është një vilë romake e shekullit…

Të gjith popujt e lashtë evropian i bashkon emri: Teuta

Teuta ishte Mbretëreshë Ilire e shekullit të tretë para Krishtit..…

Trojanët: Iliro-Dardan

Iliro-Dardan ishin Trojanet Qytetërimi trojano-dardan, është një nga qytetërimet më…

KORFUZI DHE MALTA NË LASHTËSI BANOHEJ NGA LIBURNËT

MALTA  NË  LASHTËSI  QUHEJ  (MJALTA – ILIRE).  Banorët e lashtë…

Troja: Skënderbeu e dinte ku ishte ajo

Skënderbeu e dinte ku ishte Troja Përfundimi i dy Argumentave…

HEROI I PËRBUZUR

Thonë se “betejat më të rënda Zoti ua beson luftëtarëve…

HEROI IM, GJENIU I ERRËT

Heroi im nuk ka qenë pjesëmarrës në asnjë luftë dhe…

Po vdesim!

Para se të filloni me leximin e këtij shkrimi kthehuni…

Heronjtë e Kombit, tradhtarët e Shqipërisë dhe pinjollët e tyre

Refleksion për këndvështrimin se si historinë disa e trajtojnë si…

Foto e rrallë: Ismail Qemali dhe Isa Boletini në Londër (Foto)

Gazetari dhe koleksionisti Ilir Ikonomi vazhdon të befasojë me fotot…

Kur Washington Post shkruante për Konicën

Gazetari i së përditshmes amerikane Gerald G. Gross e intervistoi…

Ja platformat e fqinjëve: Shfarosni shqiptarët!

Sot jemi fqinjë dhe në marrëdhënie të mira bilaterale, madje…

Fakti/Kurdët zbulojnë armë serbe në depon e ISIS-it

Lidhjet serbe në Lindjen e Mesme janë të ndërlikuara dhe…

Liria

Liria – I – O shqipe, o zogjt’ e maleve,…

“Luani i kuq”-simbol i “Mbretërisë bullgare”, jo simbol shqiptar, as i Maqedonisë multietnike!

  Prof.Dr.MEHDI HYSENI              …

Kryetar i Akademisë së Athinës me origjinë shqiptare

Shkruar nga Arben Llalla Kohë më pare kemi shkruar se…

Pushka jonë s’vret njerëz! Ajo vret dreqin e zi dhe birin e dreqit të larmë!

Nip i Mic Sokolit, Tahir Sinani, ra dëshmor, duke luftuar…

 

Shperndaje ne