Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

“Prifti me kobure”

Shkruan:  Nuri PLAKU (Specialist në Muzeun Historik Fier.) Nëse duam…

Më 2 dhe 3 prill 1981 kundërvënie e armatosur kundër RSFJ-së në Besi

  Shkruan: Ahmet Qeriqi  Protestat dhe demonstratat e Marsit dhe…

I qëndroi besnik deri në fund të jetës idealit për të parë një ditë të bashkuar rreth tokës amtare gjithë vëllezërit e kombit.

Luigj Gurakuqi është njëri ndër personalitetet më të shquara dhe…

At Stathi Melani. Portreti i një atdhetari !

  Shkruan: Fahri XHARRA/ Gjakovë/ E shikonin si prift, fliste…

KOMITETI “MBROJTJA KOMBËTARE E KOSOVËS”

Komiteti “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës” u themelua në ilegalitet të…

Monstrumet e Smilkovcit janë Mikajllovi e Geshkovska e jo shqiptarët e pafajshëm!

  Arsyet e emërimit të Gëshkovskës ishin që të fshihet…

„Rrënjët e kombit shqiptar janë të lashta, që nga Aleksandri i Madh e Pirrua i Epirit“

Jeronim De Rada 1814-1903 Letërsia shqipe e krijuar nga arbëreshët…

Ende pengje të Serbisë

Shkruan: Dr. Shaqir Shaqiri Javën e shkuar Kosova, gjegjësisht Ministria…

Larghedhëse dhe vizionare mbi bashkimin kombëtar e një politikani dhe shtetari shqiptar në kohën tonë…

Ideja e bashkimit kombëtar është ide e krijuar pas pushtimit…

Zemrat shqiptare te pastrohen nga mllefet, zemëratat, kapadaillëku, smira, meskiniteti, partitizmi e bajraktarizmi,…

Është i njohur qëndrimi i Faik Konicës kundër vrasjes dhe…

Marrëveshjet e fshehta për copëtimin e Shqipërisë

Shkruan: Adil Fetahu Pas shumë luftërave e kryengritjeve shqiptare kundër…

Kush po e vret djepin, dashurinë, rritën e bebeve shqiptare?

  Shkruan:Riza GREIÇEVCI Kohë qyqesh të qyqeve qyqe…! Nuk është…

Antikiteti shqiptar dhe vjedhja e tij nga serbët!

Shkruan: Fahri Xharra Luis Benlou, Studiues Francez, “La Grece avant…

S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirshëm!

Dërgoi: Adriana Paloka Gjenocid , masakra , shpërngulje dhe shfarosje…

MASAKRA GREKE E PANARITIT 1914

Pse u krye masakra greke në Panarit të Korçës, më…

MAQEDONIA ANTIKE NË VEPRAT E STUDIUESËVE SHQIPTARË

Shkruan: Fejzula Abdulai Mbi Maqedoninë antike në kohën e fundit…

Ortodoksët shqiptarë në Manastir dhe rrethinë

Fërgim Demiri Me shekuj Shqiptarët Ortodoks jetojnë në Manastir dhe…

Shqipëria do të bëhet kur të bëhemi ne shqiptarët

Shkruan: Zamira Çavo Kur afro 100 vite më parë Gjergj…

Kryeministrin Edi Rama duhet ta përkrahin të gjithë shqiptarët

  Shkruan: Ahmet Qeriqi Gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet e…

Reagim: Bukëpërbuzësi Sabri (Novosella) Maxhuni

Reagim ndaj shkrimit të Sabri Maxhuni ( Novosella) botuar në…

Kombi pellazg i barabartë me zotin që mbiu mbi malet pyjedendur, ose në Tokën e zezë, për të qenë lindësi i të gjithë soit njerëzor

Shkruan: Fejzula Abdulai Shumë studiues të dalluar në fushën shkencore…

Isa Boletini dhe kontekstualizimi i veprimtarisë së tij në shkrimet bashkëkohore

Prof. Dr. Pajazit Nushi Për Isa Boletinin – personalitet i…

SHH “Medvegja”: Ju lutemi, na ndihmoni sot ta shpëtojmë Medvegjën

Serbët erdhën aty si kolonë gjatë viteve 1877/78 dhe e…

Populli ynë i përket një race të fortë dhe mjaft luftarake …

  Korrespondenti i gazetës BOSTON GLOBE kishte biseduar me Atë…

Prof. James Pettifer: Nacionalisti Enver Hoxha i formoi celulat e para të UÇK-së

  Historiani dhe publicisti, James Pettifer zbulon detaje deri më…

UÇK sulm kundër Qeverisë së Maqedonisë

Sulmi që ndodhi  afër godinës së Qeverisë së Maqedonisë rreth orës…

EUFORIA NË PROLOG DHE DËSHTIMI E ZHGËNJIMI NË EPILOG

KONGRESI KOMIK-“TEMATIK” i ALI AHMETIT …ose  EUFORIA  NË PROLOG DHE …

VENDBANIMET E HERSHME KODRINORE TË KOSOVËS: GJUHA DHE KUPTIMI

Zhvillimi i vendbanimeve, kudo në botë, ka kaluar nëpër faza…

Bashkimin e Shqipërisë e pamundëson Kushtetuta e Kosovës dhe jo BE-ja

  Aspirata më e madhe kombit shqiptar ishte dhe mbetët…

Shkolla e parë shqipe e Prizrenit, e vetme kundër serbëve dhe turqve

Shkruan: Prof.Gazmend Shpuza Një shkrim, që i kushtohet historisë së…

Përrallat serbe: Miti i Kosovës dhe Skënderbeu

  “…historianët e ardhshëm le të shkruajnë historinë e Betejës…

Luftoi për çlirimin dhe bashkimin e kombit- për Bashkimin e Shqipërisë

Agim Ramadani luftoi për çlirimin dhe bashkimin e kombit- për…

Tridhjetë vjet nga vdekja e Heroit te Kombit Enver Hoxhës (VIDEO)

Sot me 11 prill mbushën tridhjetë vjet nga vdekja e…

Një vend pune në “Perëndimin e Egër”

Shkruan: Enver Robelli* I. Në shënimet e tij mbi dinjitetin…

Thënje Kombëtare: Faik Konica

„Shqipëtarët zbresin prej Pellazgëve. Kush mendon ndryshe, – në qoftë…

Konica – Enciklopedia që ecën

(Ме rastin e 140-vjetorit të lindjes) Shkruan: Xhelal Zejneli Faik…

Dritëhijet e një misteri: Dodona pellazgjike, simbolet e saj, dielli dhe lisi.

Shkruan : BESIM DERVISHI Shume historiane dhe studiues kane shkruar per…

Shukrije Ramadani: “Ëndrra për të cilën luftoi Agimi ishte Shqipëria e Bashkuar”

«Kur arrita në Bajram Curr shkova me bindjen se edhe…

Shqipëria refuzon paradën e Vladimir Putinit

Shqipëria nuk do të marrë pjesë në paradën ushtarake të…

Foto e rrallë: Legjenda e kombit duke përshëndetur …

Legjenda e kombit Adem Jashari duke përshëndetur me grushtin lartë,…

Rrugëtim në varret e Naim Frashërit

Shkruan: Valter Gjoni Viti jubilar i 115-vjetorit të vdekjes 9…

Ndjenjat etnonacionaliste mbeten shumë të forta në Ballkan.

Shkruan: ANDREA STEFANI Është skolastike, e cekët, madje disi e…

Prejardhja pellazge e shqiptarëve

  Përgatitur nga Adrian Lazaj George Fred Williams më 1914…

Koha për çdo Komb është e njëjtë

Shkruan për Medvegja REDAKSIA Për deri sa shqiptarët e rajonit…

Bomba e Ramës dhe bashkimi i shqiptarëve në Evropë

Shkruan: Mehmet Latifi Në këtë kohë të krizave të përgjithshme…

Thënje Kombëtare: At Gjergj Fishta

„Kur sllavët erdhën nga shpellat e Uralit, shqiptarët kishin kryer…

Paranoja e Serbisë karshi “bashkimit kombëtar Kosovë – Shqipëri”

Ideja e bashkimit kombëtar të Kosovës dhe Shqipërisë është më…

Mbi afrimin Kosovë – Shqipëri

Shkruan: Lumir Abdixhiku    Nuk ka marre në afrimin tonë; paranojat…

Shkupi me 1908 shumica shqiptar

Në Shkup, sipas statistikave të vitit 1908-1909, shumica e popullatës…

E dini se kush jane INDIANËT E MAQEDONISË?

Nga publikimi i bisedave të përgjuara telefonike, me të cilat…

 

Shperndaje ne