Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Shukrije Ramadani: “Ëndrra për të cilën luftoi Agimi ishte Shqipëria e Bashkuar”

«Kur arrita në Bajram Curr shkova me bindjen se edhe…

Shqipëria refuzon paradën e Vladimir Putinit

Shqipëria nuk do të marrë pjesë në paradën ushtarake të…

Foto e rrallë: Legjenda e kombit duke përshëndetur …

Legjenda e kombit Adem Jashari duke përshëndetur me grushtin lartë,…

Rrugëtim në varret e Naim Frashërit

Shkruan: Valter Gjoni Viti jubilar i 115-vjetorit të vdekjes 9…

Ndjenjat etnonacionaliste mbeten shumë të forta në Ballkan.

Shkruan: ANDREA STEFANI Është skolastike, e cekët, madje disi e…

Prejardhja pellazge e shqiptarëve

  Përgatitur nga Adrian Lazaj George Fred Williams më 1914…

Koha për çdo Komb është e njëjtë

Shkruan për Medvegja REDAKSIA Për deri sa shqiptarët e rajonit…

Bomba e Ramës dhe bashkimi i shqiptarëve në Evropë

Shkruan: Mehmet Latifi Në këtë kohë të krizave të përgjithshme…

Thënje Kombëtare: At Gjergj Fishta

„Kur sllavët erdhën nga shpellat e Uralit, shqiptarët kishin kryer…

Paranoja e Serbisë karshi “bashkimit kombëtar Kosovë – Shqipëri”

Ideja e bashkimit kombëtar të Kosovës dhe Shqipërisë është më…

Mbi afrimin Kosovë – Shqipëri

Shkruan: Lumir Abdixhiku    Nuk ka marre në afrimin tonë; paranojat…

Shkupi me 1908 shumica shqiptar

Në Shkup, sipas statistikave të vitit 1908-1909, shumica e popullatës…

E dini se kush jane INDIANËT E MAQEDONISË?

Nga publikimi i bisedave të përgjuara telefonike, me të cilat…

Përralla e bashkësisë shumetnike!

Shkruan: Gëzim MEKULI   Para marrjes së pushtetit nga nacional-socialistët…

“7 prill mos ardhsh kurrë, ti që na rrëzove flamurë!”

7 PRILLI 1939 SI POSHTËRSI. Pushtimi fashist i Shqipërisë Shkruan:…

Thënje Kombëtare:Edi Rama, Kryeministër i Shqipërisë

“Nëse BE vazhdon t’i mbyllë derën integrimit të Kosovës, atëherë…

Rifat Jashari: Të bashkohemi njëherë e përgjithmonë – të punojmë bashkërisht, si popull e si komb

Institucione të vendit, organizata të dala nga lufta, ish-luftëtarë të…

Ideja kombëtare në “Manifestin e Lidhjes Arvanite” (1899)

Historikun e këtij Manifesti e ka analizuar në detaje patrioti…

Një popull i përçarë është një popull i humbur

Shkruan: Alban Guri -At Anton Harapi- …qëllim i jetës u…

Thënje Kombëtare: Anton Harapi

“Me gjak të vet e shuguroi elterin e Atdheut, katoliku,…

Luftëtari i lirisë dhe kolaboracionisti

  Shkruan: Avdi Ibrahimi Sapo kishte përfunduar lufta çlirimtare, vendi…

Kadare: Pushtimi osman nuk i ka mbrojtur shqiptarët nga sllavët

Në fundjavë (15.06) në Këln ishte i ftuar shkrimtari Ismail…

Shqipëria 6 vjet në NATO

Postuar më: 03 Prill 2015 Zhvillohet ceremonia e 6 –…

Nëpër territoret serbe të krimit

Shkruan: Agim Shehu Beogradi në vitet ’90 hapi njera pas…

GRANATIMI I USHTRISË AKTIVE SERBE MBI VENDBANIMET E PA MBROJTURA CIVILE

DEKLARATË DËSHMIE PËR GRANATIMI I USHTRISË AKTIVE SERBE MBI VENDBANIMET…

Thënje Kombëtare: Hasan Tahsini

 “Jemi një komb i veçantë, kemi gjuhën tonë të veçantë, andaj duhet…

COPËTIMI I TOKAVE SHQIPTARE GJAT VITEVE 1914-1918 DHE POPULLSIA E SAJ

Shkruan: Reshat Avdiu Me mbarimin e Luftës së Parë Ballkanike…

TROJET REALE TË SHQIPËRISË SIPAS HISTORIANËVE DHE NJERËZVE TË SHQUAR ME FAMË BOTËRORE

Shkruan: Isuf Bajrami Autorë të ndryshëm dhe specialistë të gjeografisë…

Kaçaku që shpëtoi nga Kral Nikolla dhe Karagjorgje, por jo nga Ahmet Zogu

Shkruan: Ismet Azizi Nëse e analizojmë objektivisht veprimtarinë kaçake të…

Thënje Kombëtare: Naim Frashëri

„Të jemi vëllezër e miq të dashur.Se të gjithë jemi…

ABSURDI DHE DY KOMBET SHQIPTARE: SHQIPËRIA DHE KOSOVA

  Shkruan: ANDREA STEFANI Babeli i nocioneve ka shpërthyer përsëri…

Frymëzim atdhetarizmi e qëndrese: Avni Rrustemi

Shkruan: Mehmet Bislimi Kushtrimi i krismave të kobures së Avniut,…

Çlirimtari që solli lirinë e Atdheut

Shkruan: Avdi Ibrahimi Pa diellin që po lindete tutje maleve…

Të jesh shqiptar i Rekës së Epërme

Shqiptarët ortodoksë të Maqedonisë po rikthehen në vëmendje. Ka prej…

Cilët na qenkan “boshnjakët “ e Malit të Zi ?

“Kemi gjithe jeten qe na detyrojne te mos flasim gjuhen…

Dragoi i Dragobisë

Nderim, në 90-vjetorin e vrasjes  Shkruan: Prof. MURAT GECAJ Bajram…

Bajram Curri tu Avni Rustemi!

Publicisti ma i madh Atdhetar Shqiptar Don Lazer Shantoja, kur…

Propagandë folklorike për të shmangur vëmendjen nga problemet e brendshme të dy shteteve shqiptare

Shkruan: Skënder Mulliqi  Mbledhja e dy qeverive te Kosovës dhe…

Dardania si pjesë e ujdhesës Pellazgo-Ilire

“Pellazgët erdhën në Ballkan në kohët parahistorike para ilirëve dhe…

Alfabeti Pellazg

  Shkrimi I një gjuhe të folur përbën një histori…

“SHQIPËRINË RUAJE ZOT SOT NGA SHQIPTARËT”! – Faik Konica.

  “SHQIPËRINË  RUAJE  ZOT  SOT  NGA  SHQIPTARËT”!-Faik Konica.  

Thënje Kombëtare: Sami Frashëri, filozof i Rilindjes Kombëtare

“Pra, pa u friguar se do të përgënjeshtrohem nga historia…

Pellazgët apo shqiptarët e lashtë

“Homo pelasgus-i”, pas 5000 vjetësh Lashtësia gjithnjë ka qenë e…

Politikanët që ritheksojnë në skenat politike.

Shkruan: Abdirahim Idrizi Sokrati, para vdekjes i drejtohet njerëzimit me…

Papunësia, zanafilla dhe pasojat

  Shkruan: Albert Baraku mr.sc.ek Në shtetin e ri, që…

Valle Shqiptare (Arvanitase)

Vallet  Arvanitase sot           Dergoi: Pellumb Aristofidhi…

KOZMOPOLITËT QË “S’JANË KUQEZI”

SHKRUAN: SOKOL SHAMETI Kozmopolitët që “s’janë kuqezi”, në të vërtetë…

Shqipëria dhe lufta e parë botërore

NJË MBROJTËS PËR SHQIPËRINË: Vetë Shqiptarët

Historia së një qeverie jetëshkurtër, Kryeministri i së cilës është jetëgjatë në historinë tonë

“…Qëllimi kryesor i kësaj lëvizjeje është t’i japë Shqipërisë një…

Maqedonia, një shtet me sundimtarë të sëmurë

Shkruan: Enver Rubelli Skandali i përgjimit të mijëra qytetarëve në…

 

Shperndaje ne