Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET

lliret, me emrat e tyre Bardhyl, Yllka, Ylli, banoret e…

Prof. Dr. Hakif Bajrami: Traktati i fshehtë i Londrës i 26 prillit të vitit 1915

(Me rastin e 100 vjetorit të Marrëveshjes së fshehtë të…

Gjuha e perëndive!

Vërtet duhet të jemi krenarë që e flasim këtë gjuhë…

Bellkameni, ku ende flitet shqip

Shkruan: Brilant Gashi Bellkameni, fshati i shumë kolonjarëve, dikur edhe…

Thënje Kombëtare: Kim Mehmeti

“Ne  si  shqiptarë nuk  duhet  të  lejojmë të  vdes  ëndrra …

Pa ribashkimin shpirtëror dhe tokësor të kombit s’ mund të përparojë Shqipëria

Shkruan: Saimir Lolja Pa ribashkimin shpirtëror dhe tokësor të kombit…

Servilët dhe puthadorët frikësohen ta mbështesin deklaratën kombëtare të Edi Ramës

Deklarata e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama se Shqipëria dhe…

Zoti flet shqip!

“Gjaku shqipëtar që rrjedhë në venat tona më bëri të…

Edi Rama në rrugën e Abdyl Frashërit dhe të Ismail Qemalit, do ribashkimin e Kosovës me Shqipërinë, plotësisht e drejtë!

Barometri diplomatik Faktorët ndërkombëtarë ta marrin me seriozitet ribashkimin e…

Cameria, nje toke e ndaluar

Shkruan: Brilant Gashi Historia nuk rishkruhet, e as nuk ndryshohet,…

Kush i vrau Aristidh Kolën dhe Luka Çiçipin?

  Shkruan: Fahri Xharra Biri i Arbrit i njihte thellë dëshirat…

KONISPOLI

Shkruan: Hamit Taka KONISPOLI Lumbardha qilim me luleshqerraMe tufa delesh…

Arvanitasit dhe greqia e sotme

shkruan: Brilant Gashi Ne ditet e sotme, ne greqi mund…

LUFTËTARI I LIRISË ËSHTË SHENJTËRIA E ATDHEUT

SHKRUAN: AVDI IBRAHIMI Brez pas brezi luftuan shqiptarët, gjithnjë luftërat…

KALI I TROJËS, SIMBOL I SHQIPTAREVE, JO I GREKËVE

Shkruan: Rasim Bebo Disa Prof. Dr. vazhdojnë ende të deklarojnë…

Thënje Kombëtare: George Fred Williams, diplomat Amerikan.

“Gjuha shqipe është gjuha amtare e Lekës së Madh… Pellazgët…

Thënje Kombëtare: Sami Frashëri

“Shenja e kombësisë është gjuha, çdo komb mbahet nga gjuha.…

“Kur Zoti harron”- një vepër që kurrë nuk harrohet

Shkruan: Ahmet Qeriqi Përmbledhja me rrëfime “Kur Zoti harron” e…

Çamëri, e bukura e shqipeve

Shkruan: Rrustem Geci Çamëri, edhe unë jam çam, motër e…

Dervish Cara i harruar nga vetë shqiptarët !

Shkruan: Fahri Xharra  Historikisht është e vërtetuar që shtetet nuk…

Shqipja dhe fjala e Zotit

Shkruan: Behar Gjoka Edhe njëherë tjetër, si në gjithë herët…

Do te ndricoje

Shkruan: Brillant Gashi Ashtu sic ndricoje tek une, e verteta…

Hoxhë Voka, hoxhë shqiptar !

Shkruan: Fahri Xharra   “Që shqiptarët të shpëtojnë nga rreziku,…

Populli kosovar dhe ai cam

  Shkruan: Brilant Gashi Historia ne te vertet eshte baza…

Tërmeti i Shkupit 1963 dhe zhbërja e shqiptarëve

  Shkruan: Fahri Xharra Tërmeti katastrofal ndodhi më 26 korrik…

“Prifti me kobure”

Shkruan:  Nuri PLAKU (Specialist në Muzeun Historik Fier.) Nëse duam…

Më 2 dhe 3 prill 1981 kundërvënie e armatosur kundër RSFJ-së në Besi

  Shkruan: Ahmet Qeriqi  Protestat dhe demonstratat e Marsit dhe…

I qëndroi besnik deri në fund të jetës idealit për të parë një ditë të bashkuar rreth tokës amtare gjithë vëllezërit e kombit.

Luigj Gurakuqi është njëri ndër personalitetet më të shquara dhe…

At Stathi Melani. Portreti i një atdhetari !

  Shkruan: Fahri XHARRA/ Gjakovë/ E shikonin si prift, fliste…

KOMITETI “MBROJTJA KOMBËTARE E KOSOVËS”

Komiteti “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës” u themelua në ilegalitet të…

Monstrumet e Smilkovcit janë Mikajllovi e Geshkovska e jo shqiptarët e pafajshëm!

  Arsyet e emërimit të Gëshkovskës ishin që të fshihet…

„Rrënjët e kombit shqiptar janë të lashta, që nga Aleksandri i Madh e Pirrua i Epirit“

Jeronim De Rada 1814-1903 Letërsia shqipe e krijuar nga arbëreshët…

Ende pengje të Serbisë

Shkruan: Dr. Shaqir Shaqiri Javën e shkuar Kosova, gjegjësisht Ministria…

Larghedhëse dhe vizionare mbi bashkimin kombëtar e një politikani dhe shtetari shqiptar në kohën tonë…

Ideja e bashkimit kombëtar është ide e krijuar pas pushtimit…

Zemrat shqiptare te pastrohen nga mllefet, zemëratat, kapadaillëku, smira, meskiniteti, partitizmi e bajraktarizmi,…

Është i njohur qëndrimi i Faik Konicës kundër vrasjes dhe…

Marrëveshjet e fshehta për copëtimin e Shqipërisë

Shkruan: Adil Fetahu Pas shumë luftërave e kryengritjeve shqiptare kundër…

Kush po e vret djepin, dashurinë, rritën e bebeve shqiptare?

  Shkruan:Riza GREIÇEVCI Kohë qyqesh të qyqeve qyqe…! Nuk është…

Antikiteti shqiptar dhe vjedhja e tij nga serbët!

Shkruan: Fahri Xharra Luis Benlou, Studiues Francez, “La Grece avant…

S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirshëm!

Dërgoi: Adriana Paloka Gjenocid , masakra , shpërngulje dhe shfarosje…

MASAKRA GREKE E PANARITIT 1914

Pse u krye masakra greke në Panarit të Korçës, më…

MAQEDONIA ANTIKE NË VEPRAT E STUDIUESËVE SHQIPTARË

Shkruan: Fejzula Abdulai Mbi Maqedoninë antike në kohën e fundit…

Ortodoksët shqiptarë në Manastir dhe rrethinë

Fërgim Demiri Me shekuj Shqiptarët Ortodoks jetojnë në Manastir dhe…

Shqipëria do të bëhet kur të bëhemi ne shqiptarët

Shkruan: Zamira Çavo Kur afro 100 vite më parë Gjergj…

Kryeministrin Edi Rama duhet ta përkrahin të gjithë shqiptarët

  Shkruan: Ahmet Qeriqi Gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet e…

Reagim: Bukëpërbuzësi Sabri (Novosella) Maxhuni

Reagim ndaj shkrimit të Sabri Maxhuni ( Novosella) botuar në…

Kombi pellazg i barabartë me zotin që mbiu mbi malet pyjedendur, ose në Tokën e zezë, për të qenë lindësi i të gjithë soit njerëzor

Shkruan: Fejzula Abdulai Shumë studiues të dalluar në fushën shkencore…

Isa Boletini dhe kontekstualizimi i veprimtarisë së tij në shkrimet bashkëkohore

Prof. Dr. Pajazit Nushi Për Isa Boletinin – personalitet i…

SHH “Medvegja”: Ju lutemi, na ndihmoni sot ta shpëtojmë Medvegjën

Serbët erdhën aty si kolonë gjatë viteve 1877/78 dhe e…

Populli ynë i përket një race të fortë dhe mjaft luftarake …

  Korrespondenti i gazetës BOSTON GLOBE kishte biseduar me Atë…

Prof. James Pettifer: Nacionalisti Enver Hoxha i formoi celulat e para të UÇK-së

  Historiani dhe publicisti, James Pettifer zbulon detaje deri më…

 

Shperndaje ne
Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons